Laz Marks`i gerekirse cezaevinde de oynarim

Haldun Açiksözlü`nün 2009`dan beri sahneledigi Laz Marks oyununa bugüne kadar dört dava açildi. Politik komedide iktidari kiyasiya elestiren Açiksözlü ccccSuç ve suçluyu övmecccc ve ccccBasbakana hakaretcccc gerekçeleriyle yargilaniyor.
31-10-2011  04:41:55

Haldun Açiksözlü`nün politik stand-up`i "Laz Marks", 2009`dan beri 225 kere sahnelendi, yüz bine yakin seyirciye ulasti. Ama Laz Marks`in popülerligi bununla sinirli degil. Simdiye kadar hakkinda dört dava açildi, bazen salon bulamadi, bazen de gösterileri polisler tarafindan kaydedildi. Laz Marks`in basina gelenleri bianet`e anlatan Açiksözlü, dava arifelerinde polislerin yaptigi özel izinli çekimlerden bahsedip, "Çok ugrasiyorlar kasedimi yapmaya ama yapamayacaklar" diyor.

Dava üstüne dava Laz Marks`a ilk dava, 15 Ocak 2010`da Rize 2. Sulh Ceza Mahkemesi`nde "Basbakan`a hakaret" gerekçesiyle açildi. Rize`deki gösteride Açiksözlü, kahramani `Rizeli Recep Tayyip` olan bir fikra anlatinca politik göndermelerle dolu oyun davalik oldu. Bugüne kadar alti durusmasi yapilan davanin gelecek durusmasi, 19 Ocak`a ertelendi.

Henüz ilk dava sürerken, ayni yil oyunda Deniz Gezmis, Mahir Çayan, Ibrahim Kaypakkaya ve Mazlum Dogan`in isimlerini anarak söyledigi "Bizim tarihimiz degil mi ula? Gezmis, Çayan, Kaypakkaya, hangi direnisin tarihini yazdilar? 1980`lerde Diyarbakir zindanlarinda mazlumlarin yaktigi ates halen yanmiyor mu?" cümleleri, Açiksözlü`nün basina dert oldu.

Laz Marks`a Kasim ayinda TCK`nin 215. maddesinden "suç ve suçluyu övme" gerekçesiyle Tunceli`de dava açildi. Iddianamede Çayan ve Gezmis`in isimlerinin yer almadigini, sadece Dogan ve Kaypakkaya`dan bahsedildigini ve bunun tuhaf oldugunu anlatan Açiksözlü, 30 Eylül`de savunmasini verdi. Davanin gelecek durusma 19 Kasim`da yapilacak. Laz Marks, hakkinda dava açilsa da, oyunun finalinde ayni cümleleri söylemeye devam ettigini su sözlerle anlatiyor: "Oyunun finalinde o isimleri söylemeye devam edecegim. Çünkü o isimler benim için bir deger."

"Hay böyle sistemin!"


Laz Marks için 2011 de bereketliydi. Açiksözlü`ye önce 14 Ocak`ta Çorum`da ve ardindan 31 Ocak`ta Amasya`da iki dava açildi. Her iki gösteride de, is buldugunda severek çalisan ama issiz kalinca "Hay böyle sistemin, hay böyle kapitalizmin, hay böyle basbakanin, bakanin anasini, avradini biiip!" diyen "Netçek Hasan" karakteri, gerekçe gösterildi.

Laz Marks, iki davada da TCK 125. madde uyarinca "Basbakan`a hakaret"ten yargilaniyor. Açiksözlü`nün Amasya`daki durusmasi 29 Aralik`a ertelenirken, Basbakan`in avukatinin da müdahil oldugu Çorum`daki davanin 4. ve son durusmasi, 7 Ekim`de yapildi. Laz Marks`a henüz ceza hakkinda tebligat yapilmasa da yasa geregi hakkinda üç aydan iki yila kadar hapis veya adlî para cezasi öngörülüyor.

Peki, Laz Marks`in neyi bu kadar rahatsiz edici? Niye dava üstüne dava açiliyor? Açiksözlü, kimsenin söylemeye cesaret edemedigi seyleri söyledigini ve dili keskin oldugu için birilerini rahatsiz ettigini düsünüyor. Açiksözlü "Su anda muhalif sanatin artik kalmadigini görüyorum. Artik insanlar, `dizide rol vermezler`, `is bulamam`, `gazeteden atilirim` gibi korkularla otosansür uyguluyor, iktidara muhalefet edemiyor. Laz Marks oyunuyla iktidarin karsisina düsmüslerin sesi olmaya çalisiyorum. Söylemek istediklerimi dolandirmadan söyleyince rahatsiz oluyorlar. Ben gücüm yettigince devam edecegim. Olmazsa cezaevinde de oynarim" diyor
<< Önceki Haber Sonraki Haber >>
ETİKETLER :Laz Marks Mahir Çayan Ibrahim Kaypakkaya Deniz Gezmis Haldun Açiksözlü dava hapis Tayyip Erdogan hakaret
Benzer Haberler
En Yeni Videolar
Popüler Videolar
Anket
CHP yerel seçim sonrası ne yapmalı?
Genel Başkan değişikliğine gitmeli
Dümeni sola kırmalı
Merkez sağ partiye dönüşmeli
Kapatılıp yerine sol bir parti kurulmalı
Son dakika, en son haber, yerel seçim 2014, chp, sözcü,  | MuhalifGazete.com
© Copyright 2013 Muhalif Gazete. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Gezi direnişi
Sözcü
Yasaklı Sitelere Giriş
SAĞLIK
SSK rapor parası sorgulama
e-devlet
SGK
SSK
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Beşiktaş haberleri
SİYASET
Kemal Kılıçdaroğlu
Seçim anketi
Yerel seçim
Mustafa Sarıgül
DÜNYA
Suriye savaşı
Mısır