Bankadan kelepir 27 bine daire 10 bine arsa!

Borcunu ödeyemeyenlerin mallarinin bankalara yeni geçtigini söyledi.
11-03-2012  12:45:35

Bankalarin ilan ettikleri satilik gayrimenkul verileri baz alinarak yapilan hesaplamalarda bankalarin elindeki gayrimenkul sayisinda son iki yila göre yüzde 109`luk artis oldugu gözlendi.

En büyük artis ise son iki aylik dönemde yasandi. 2010 yilinda 3 bin 285 olan satilik gayrimenkul sayisi 2011`de yüzde 27 artisla 4 bin 183`e, 2012`nin Mart ayinda ise yüzde 67 artisla 6 bin 891`e çikti.

FAIZLER YÜKSELINCE...

Bugün`ün haberine göre, bankalarin elindeki satilik gayrimenkullerin artis nedeni yükselen faizler, bankalarin yilsonu bilanço kapatma telasi, eski gayrimenkullerin satilamamasi ve kriz döneminden kalan gayrimenkullerin hukuki açidan islemlerinin yeni tamamlanip bankaya geçmesi olarak özetendi. Bankacilar satilik gayrimenkullerin icralik mallar olmadigina dikkat çekerek bu mallarin borcunu ödeyemeyenlerin teminat olarak biraktigi gayrimenkuller oldugunu, dolayisiyla borcunu ödeyemeyenlerin mallarinin artik tamamen bankalara geçtigini söylediler.

BANKACILAR DA DERTLI
Takipteki krediler oraninin 2009`un son çeyreginde zirve yaptigini belirten TSKB Gayrimenkul Degerleme Genel Müdür Yardimcisi Fatih Tosun, yasanan ekonomik krizlerin yasal islemler ve prosedür nedeniyle bankalara yansimasinin bir yil sonraya denk geldigini söyledi. Bu nedenle 2010 yili ve 2011 yilinin ilk 2 çeyreginde yasal takipten sonra bankalarin mülkiyetine geçen gayrimenkullerin sayilarinda çok büyük artislar olduguna dikkat çeken Tosun, "Portföyünde gayrimenkul bulunduran bankalar da bu durumdan muzdarip. Çünkü gerek bankalarin ellerindeki gayrimenkulün yönetimi için kurulan organizasyonun maliyeti, gerek gayrimenkullerin emlak vergisi, bina sigortasi ve aidatlari gibi giderler bankalar için sorun olusturuyor" bilgisini verdi.

BDDK`DAN DESTEK ISTENDI
BDDK`nin bu konuda bir çalisma yapmasi gerektigine de deginen Fatih Tosun, "Altyapisi iyi olusturulmus bir düzenlemeye ihtiyaç var. Örnegin bankalara gayrimenkullerin piyasa degerinin yüzde 25 altinda satma yetkisi verilmesi ile kredi teminatindan ellerinde kalan gayrimenkulleri eritmede kolaylik saglayabilir" dedi.

EVLER TEMINAT GÖSTERILDI
Bankalarin borca karsilik el koyduklari gayrimenkullerin dagilimina baktigimizda da ilginç sonuçlar ortaya çikti. 6 bin 891 gayrimenkulün yüzde 60`ina denk gelen 4 bin 152 adet gayrimenkul daire, villa ve müstakil evden olusuyor. Toplam kalem içinde el konulan isyeri sayisi binde 9`luk oranla 648, el konulan tarla bag ve bagçe sayisi yüzde 16`lik oranla 1090 ve el konulan arsa sayisi da yüzde 15`lik oranla 1001 olarak bankalarin internet sitelerinde yer aliyor.

YILLARDIR SATILAMAYANLAR VAR
Bir önceki yil ile karsilastirildiginda bankalarin ellerinde bulunan gayrimenkullerin satilamadigi da dikkat çekti. 2011 yili satilik gayrimenkul listesinde yer alan birçok gayrimenkul geçen yil ve ondan önceki yil da bankalarin listesinde yer aldi.

Bankalarin el koyduklari gayrimenkullerin Türkiye genelinde dagilimina baktigimizda da en fazla icralik gayrimenkul sayisinin Istanbul`da oldugu gözleniyor. Istanbul`u Ankara, Izmir ve Antalya izliyor. Isyeri hacizlerinde de Istanbul basi çekiyor.

HACIZLI FABRIKALAR AZALDI
Geçmis yillarla kiyaslandiginda hacizli fabrika sayisinda ise azalma oldugu dikkat çekiyor. 2010 yilinda 77 olan hacizli fabrikalarin yüzde 41`inin satildigi son iki yil içinde yeni fabrikaya ise el konulmadigi gözleniyor. Ankara, Sanliurfa, Afyon ve Izmir`de el konulan birden fazla fabrika bulunuyor. Bu illeri Çorum, Kayseri, Yozgat ve Çankiri izliyor.

27 BIN LIRAYA EV, 10 BIN LIRAYA ARSA
Bankalarin ilan ettikleri satilik gayrimenkuller arasinda çok uygun fiyatlarla ev, isyeri ve arsa bulmak mümkün. Istanbul Pendik`te 27 bin liraya 2+1 ev ilani bulunuyor. Arsalarda ise rakamlar çok daha cazip. Bankalarin elden çikarmak istedigi arsalar arasinda 10 bin liraya kadar arsa bulunuyor. Gayrimenkullerin fiyatlari bulunduklari bölge ve büyüklüklerine göre degiskenlik gösteriyor. Ancak icralik mallarin takibi ve bankalarla vatandasi uzlastirma görevi üstlenen Avukat Fahri Sadikoglu, hacizli mal alimlari konusunda çok iyi arastirma yapilmasi gerektigi konusunda alicilari uyariyor

<< Önceki Haber Sonraki Haber >>
ETİKETLER :daire Bugün kelepir BDDK
Benzer Haberler
En Yeni Videolar
Popüler Videolar
Anket
CHP yerel seçim sonrası ne yapmalı?
Genel Başkan değişikliğine gitmeli
Dümeni sola kırmalı
Merkez sağ partiye dönüşmeli
Kapatılıp yerine sol bir parti kurulmalı
Son dakika, en son haber, yerel seçim 2014, chp, sözcü,  | MuhalifGazete.com
© Copyright 2013 Muhalif Gazete. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Gezi direnişi
Sözcü
Yasaklı Sitelere Giriş
SAĞLIK
SSK rapor parası sorgulama
e-devlet
SGK
SSK
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Beşiktaş haberleri
SİYASET
Kemal Kılıçdaroğlu
Seçim anketi
Yerel seçim
Mustafa Sarıgül
DÜNYA
Suriye savaşı
Mısır