Imam hatipci AKP`linin torunu Fransiz okulunda


27-08-2012  06:00:11

“4+4+4 düzenlemesinden sonra bütün okullari imam hatip yapma sansini yakaladik” açiklamasiyla gündeme gelen AKP Mugla Milletvekili Ali Boga’nin torununun, Fransiz okulunda egitim gördügü ortaya çikti. Torunu için Fransiz müfredatiyla egitim veren Fransa’nin Türkiye’deki devlet okulunu seçmesi, Boga’nin “tarihini bilen, milletini seven, inanciyla barisik, küresel yenilik ve gelismelere açik bir nesil yetistirilmesi için bu açiklamayi yaptigina” iliskin sözleriyle de çelisti.

AKP’li Boga, 22 Agustos’ta seçim bölgesi Mugla’da katildigi Imam Hatip Lisesi Mezunlari ve Mensuplari Dernegi’nin pilav günü etkinliginde, “Su anda bir sans geçti elimize. Biz bütün okullari, elbette bu okullarin kaydinda kuydunda sayiyi artiracagiz. Ama bütün okullari imam hatip okulu yapma sansini elde etmis durumdayiz. 4+4+4’ten sonra Kuranikerim ve peygamberimizin hayatinin seçmeli ders olmasindan sonra bu sansimiz var” diye konusmustu. Boga’nin sözleri medyada, “4+4+4’ün gizli amacinin itirafi” gibi algilanmis ve tepkilere yol açmisti. Tepkiler üzerine yazili bir açiklama yapan Boga, bir kisim medyada yer aldigi gibi sadece imam hatip liselerine dayali tek tip bir egitim anlayisini savunmasinin söz konusu olamayacagini belirterek “Bununla birlikte, imam hatip liselerine kayit sayisinin artirilmasinin ve diger okullarda söz konusu seçmeli derslerin tesvikinin tarihini bilen, milletini seven, inanciyla barisik, küresel yenilik ve gelismelere açik bir nesil yetistirilmesine yardimci olarak Türkiye’nin gelecegine yarar saglayacagi görüsümü muhafaza ettigimi yineliyorum. Takdiri yüce milletimizin aziz vicdanina havale ediyorum” demisti.

Dogrudan Fransiz müfredatiyla egitim

Ancak Boga’nin bu açiklamalarina karsin torununun egitimi için farkli düsündügü ortaya çikti. Boga’nin torunu için tercih ettigi okulun, “imam hatipler” ya da “tarihini bilen, milletini seven, inanciyla barisik bir nesil yetistirecek bir içerikle” de uzaktan yakindan ilgisi bulunmuyor. Boga’nin torunu, dogrudan Fransizca egitim veren, müfretadinin içerigi de tamamen Fransa tarafindan belirlenen bir okulda ögrenim görüyor. Boga’nin, Hazine ve Dis Ticaret Müstesarligi’nda uzman olarak görev yapan kizi Tugba Hatipoglu’ndan torunu M.H. için ailesi Ankara’daki Fransiz okulunu tercih etti. Boga’nin torunu, okulla dogrudan Ankara’da Fransa egitim bakanligina bagli olarak Fransiz müfredatiyla egitim veren Charles de Gaulle Lisesi’nin (Lycée Français Charles de Gaulle) anasinifiyla tanisti. Milletvekili Boga’nin torunu, anasinifina Charles de Gaulle’de basladi ve ilk egitim ve orta ögrenimini burada aldi. Boga’nin kizinin önümüzdeki sonbahardan itibaren yurtdisi görev iyle Türkiye’den ayrilmasi nedeniyle Boga’nin torunu da egitimini yurtdisinda sürdürmek üzere Fransiz okulundan ayrildi.

Charles de Gaulle, uzun yillardir Ankara’da tamamen Fransa devletine bagli olarak egitim veriyor. Anasinifindan lise son sinifa kadar ögrenci aliyor. Okulda anasinifindan baslayarak egitim dili tamamen Fransizca. Okul, ögrenci kabulünü Ankara’daki Fransizlar ve Avrupalilarla sinirli tutmuyor. Son yillarda Türk aileler de okula büyük ilgi gösteriyor. Bu nedenle okulun ögrenci sayisinin yariya yakininin Türk çocuklarindan olustugu belirtiliyor.

Boga: Intibak sorunu olmasin diye
Ali Boga, Cumhuriyet’in sorusu üzerine, Fransiz okulunu seçmelerinde damadinin diplomat olusunun belirleyici oldugunu belirterek sunlari söyledi: “Amerika’da ya da baska ülkelerde imam hatip okulu yoksa biz ne yapalim? Fransiz okulu, diplomatlara dünyanin her yerinde gittikleri ülkelerde geçis imkâni sunun bir okul. Torunum da babasinin sürekli dünyanin her yerine gitmek zorunda oldugu için, egitimde gittigi ülkelerde sorun yasamasin istedi. Amerika, Afrika, Asya, dünyanin her yerinde muadili olan, her yerde geçis imkâni saglayan tek okul da bizdeki bu Fransiz okulu. Dolayisiyla çocugun gidecegi ülkelerde intibak sorunu yasamamasi için bunu tercih ettik.”

Boga, bürokrat geçmisi oldugunu, bakis açisinin genis oldugunu da ifade ederken, kendisinin imam hatiplerle ilgili açiklamasi üzerinden bazi kliklerin içine sorulmak istendigi yakinmasinda bulundu.
<< Önceki Haber Sonraki Haber >>
ETİKETLER :Ali Boga imam hatip fransiz okulu 4+4+4
Benzer Haberler
En Yeni Videolar
Popüler Videolar
Anket
CHP yerel seçim sonrası ne yapmalı?
Genel Başkan değişikliğine gitmeli
Dümeni sola kırmalı
Merkez sağ partiye dönüşmeli
Kapatılıp yerine sol bir parti kurulmalı
Son dakika, en son haber, yerel seçim 2014, chp, sözcü,  | MuhalifGazete.com
© Copyright 2013 Muhalif Gazete. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Gezi direnişi
Sözcü
Yasaklı Sitelere Giriş
SAĞLIK
SSK rapor parası sorgulama
e-devlet
SGK
SSK
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Beşiktaş haberleri
SİYASET
Kemal Kılıçdaroğlu
Seçim anketi
Yerel seçim
Mustafa Sarıgül
DÜNYA
Suriye savaşı
Mısır