Izmir`e baskan olmaktan onur duyarim!


26-11-2012  09:42:40

ÖZGÜR ÇAKAR/MUHALIF GAZETE

Bakanlik ve milletvekilligi yaptigi dönemlere damga vuran, gerçeklestirdigi çalismalar ile iz birakip unutulmayan hizmetler veren Konak Belediye Baskani Dr.Hakan Tartan, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde de ‘Izmir’in gülen yüzü… Konak için el ele…’ sloganlariyla ön plana çikti.

Seçimlere çok kisa bir süre kala adayligi kabul etmesine karsin rekor oy alarak Baskanlik koltuguna oturdu.

Sosyal belediyeciligin basariyla uygulandigi ve birçok belediyenin örnek aldigi çalismalara imza atan, geçtigimiz günlerde yapilan bir kamuoyu yoklamasinda en basarili metropol ilçe belediye baskani seçilen ve sair-yazar kimligi ile de bilinen Konak Belediye Baskani Dr.Hakan Tartan ile geçen yaklasik dört yillik süreci, yapilanlari, projeleri ve biraz da siyaseti konustuk.

Yerel seçimler zamaninda yapilacak, o tarihe kadar hangi projeleri hayata geçirmeyi planliyorsunuz?

Hakan Tartan: Öncelikle önemli bir hedefimiz vardi. 50 yildir bir çivi bile çakilmayan Alsancak ve çevresini Avrupali sokaklara kavusturduk. Simdi bu sokaklardan engelli vatandaslarimiz da gönül rahatligi ile yararlaniyor; evine ve isine saglikli bir sekilde gidebiliyor. Paris’te, Viyana’da insanlarimizin özendigi bir kent merkezi yarattik.

Halilrifatpasa semti yine 40 yildir kimsenin aklina bile gelmemis. Daracik sokaklarda insanlar yillarca bozuk kaldirim ve yollarda çile çekmis. Halilrifatpasa semtini de Avrupali sokaklara kavusturuyoruz. Çalismalar tamamlanmak üzere. Gültepe Seyir Terasi bes ay gibi bir süre içinde açilisi gerçeklestirilecek. Mersinli rekreasyon alani önümüzdeki yil hizmete açilacak.

Güzelyali Fuat Göztepe Parki ihalesi tamamlandi, önümüzdeki yil açilisi gerçeklestirilecek. Yine Halilrifatpasa semtinde alzhimer hastalarinin ve yakinlarinin yararlanacagi bir merkezin temelini attik yedi ay sonra hizmete girecek. Ayni merkezin bir benzerini ise Mersinli semtinde hizmete açiyoruz. Seçimlere kadar, girilmedik sokak, yenilenmedik, yol ve kaldirim birakmadan vatandaslara saglikli ve huzurlu bir kentte yasamanin keyfini sürdürecegiz. Bakanlar Kurulu’nun onay verdigi alanlarda kentsel dönüsüme baslayacagiz.


Izmir’in kent merkezindeki bir belediyesi olarak özellikle düsük gelirli vatandaslarin yogun olarak yasadigi ve varos olarak nitelendirilen bölgelerde yatirimlariniz var, bunlardan söz edebilir misiniz?

Hakan Tartan:Hiçbir sorumlulugumuz bulunmadigi halde göreve geldikten sonra özellikle dar gelirli vatandaslarimizin yogun olarak yasadigi semtlerdeki okullari tepeden tirnaga yeniledik. On milyon TL’nin üzerinde yatirim yapan tek belediyeyiz. Bu okullarin egitim ve ögretime açilislarini katildigimizda “Varoslarin Baskani” tezahürati ile karsilaniyorum. Bu sevgiyi, bu iletisimi kimseye zorla yaptiramazsiniz. Gültepe semtine ardi ardina üç park kazandirdik.

Yine kentin varoslarindan -ki ben varos demiyorum, kentin dis çeperi diyorum- Gültepe’de seksen dönümlük bir alanda seyir terasi insa ediyoruz. Toros Mahallesi’ne gençlerin yararlanacagi spor tesisleri kazandirdik. Yine ayni bölgede kadinlarin ve gençlerin yararlanacagi spor merkezinin açilisini gerçeklestirdik. Mersinli semtinde bes dönümlük yeni bir yesil alani kente kazandiracak olan rekreasyon projesini yasama geçirmek için hazirliklarimizi tamamliyoruz.

Varos tabir edilen semtlerde yol, kaldirim ve asfaltlama çalismalarinin önemli bir bölümünü tamamladik. Kadifekale ve Ballikuyu gibi semtlerimizde vatandaslarin özellikle yasli, hasta ve çocuklarin inis çikislarinda büyük zorluk yasadigi sokaklara merdivenler yapildi.


Varoslarda kadinlarimizin meslek sahibi olmasi ve ailelerinin bütçelerine katki koymasi için onlara yönelik kurslar hazirladik. Bu kurslarda ögrendikleri ile ekonomik olarak aileye destek veren kadinlarin sayisi çig gibi artiyor. Varoslarda gençleri kötü aliskanliklardan uzak tutmak için spor merkezleri açildi.

15 ayri semt merkezinde Halk Üniversitesi’ne yeni dönemde alti binin üzerinde kayit yapildi. O bölgelerde yasayan ve vatani görevini yapan aileleri de unutmadik. Onlarin anne, baba ve esleri bankamatik kartlariyla maaslarini kuyruklarda çile çekmeden düzenli olarak aliyorlar. Engelli yurttaslarin da yasamlarini kolaylastiracak düzenlemeleri gerçeklestirdi.

Alsancak semtindeki vatandaslarimiz hangi hizmetlerden yararlaniyorsa; varoslarda yasamlarini sürdürenler de ayni hizmetleri aldilar. Piril piril konteynerler yerlestirdik, cadde ve sokaklari düzenli temizledik, çöplerini titizlikle topladik.

Konak Izmir’in bir tür vitrini. Bu vitrinde kimler etkili? Örnegin Büyüksehir ya da iktidarla Iliskileriniz nasil? Katki sunuyorlar mi?


Hakan Tartan:Izmir’de çok güzel hizmetler yapiliyor. Izmir Büyüksehir Belediyesi ile koordineli bir çalisma temposu yürütüyoruz. Buna sadece Konak degil, tüm ilçe belediyelerini de katmak gerekiyor. Metropol ilçe sinirlarina baktigimizda Bir uçta Urla, diger tarafta Aliaga, Torbali ve Ödemis’e kadar uzanan aks içinde Büyüksehir belediyemiz alt yapi hizmetlerinden metro aginin uzatilmasina kadar birçok projeyi yasama geçirdi veya geçirmeye çalisiyor. Biz de Konak Belediyesi olarak bize yüklenen rutin hizmetlerin disinda tarih, kültür ve turizm kenti olan Izmir’e bir tek turist daha getirmek için önemli projeleri yasama geçiriyoruz.

Bakin Izmirliyi butik müzeler ile tanistirdik. Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi’nin ardindan Mask Müzesi ile Nese ve Karikatür müzelerini hizmete açtik. Bugün bu müzeleri Amerika’dan Asya’ya kadar pek çok ülkeden gelen binlerce insan ziyaret ediyor. Izmir`e gelen turistlere gidilecek yerler ve kentte keyifle vakit geçirme anlaminda daha genis seçenek olanagi sunuyoruz.

Yurtdisindan gelen turistlere katalog ve tanitim çalismasiyla sadece tarihi degerlerin degil, yemek kültürü, Türk kahvesi, kentteki butik müzeler gibi gelenekle günümüzü birlestiren degerleri de tanitiyoruz. Izmir, tarihi ve kültürel zenginligiyle turizm potansiyelini ortaya koymus bir il. Ancak özellikle kent merkezinde bu anlamda doldurulmasi gereken bir bosluk var. Biz saglik, kongre saglikli mutfak ve yemek gibi gelecegi içinde tasiyan turizm önerilerini her firsatta dile getiriyoruz. Yenilik getiren proje ve çalismalarla hem bosluk dolduruluyor hem de kentin gelismesine katki saglaniyor.

Artik, Izmir’de butik müzecilik denildiginde akla; Konak Belediye Baskani Dr.Hakan Tartan ve Konak Belediyesi geliyor. Butik müzeler ile ilgili yeni çalismalarinizin var oldugunu biliyoruz, ilgi ne durumda?

Hakan Tartan: Dünyada çagdas kentler özellikle müzeleriyle geçmisten gelecege isik tutan merkezler ve yine dünyada gelisen konsept; butik müzeler… Insanligin çagdas kosullarda o kentin kültürel ve sanatsal gelisimini gözlemledikleri yapi taslari…

Bu yüzden hangi çagdas ülkede, hangi kente giderseniz gidin çok sayida müze ile özellikle de butik müzeler ile karsilasiyorsunuz. Nüfusu 40-50 bin olan kentlerde bile 14-15 müzeyi ziyaret edebiliyorsunuz.

Izmir turizm kenti, turizm pastasindan aldigi pay yüzde dört. Bu görüntüde Izmir’in kültür ve sanat eksikliginin bir rolü yok mu acaba? Izmir’e gelen yabanci turistler için hangi cazibe noktalarini sergileyebiliriz. Kent kültür ve sanat yasamini gelistirmedeki butik müzeler zinciri ile bir Izmir kültür bellegi olusturma konusundaki katkimizi kimse elestiremez bile.

Kente kazandirdigimiz üç müze, çagdas Izmir adina prestij noktalari: Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi, Necdet Alpar Mask Müzesi, Nese ve Karikatür Müzesi… Sadece kruvaziyer turizm ile ya da diger yolardan Izmir’e gelen yabanci turistler için degil, kent adina önemli kazanim. Kadinin kültürel evrimini ve üretimini ortaya koyacak Türkiye’nin ilk Kadin Müzesi geliyor çok yakinda restorasyonu hizli bir sekilde sürüyor.

Sosyal belediyecilik konusunda hangi projeleriniz imza attiniz?

Hakan Tartan: Bu kentte denizi görmeyen çocuklar ve kadinlar vardi, onlari gezilere götürdük. Okullari yapmak benim görevim degil ama yaptim. ‘Çalisma Bakani’ydi ama simdi Milli Egitim Bakani oldu’ diye takiliyorlar. Milli egitime yaklasik on milyon TL yatirim yaptim. Engellilere karsi hazirliklarini yapan tek belediyeyiz.

Bütün sokaklarin engelli rampalari yapildi. 500’den fazla akülü ve mekanik araba dagitildi. Engelli çocuklar okullarina insanca gidip geliyorlar. 2000 çocugu ‘hayal et gerçeklessin’ projesine dahil ettik. Bilgisayar istiyor, veriyoruz, gitar istiyor, aliyoruz. Onlar istedi biz yaptik. Bütün okullarda trafik egitimi baslattik.

Okullarda ayrica tiyatro ile hijyen egitimi yapiyoruz. Tabip Odasi ile birlikte hem tariyoruz, hem egitiyoruz. Bütün bunlar, Türkiye’deki öncü sosyal projeler. Ben insana hizmet edip sevgi üretmeyi seviyorum. 15 tane semt merkezinde kadinlara, gençlere ve çocuklara çok önemli destekler veriyoruz.

Kadin ve çocuklara yönelik olarak düzenledigimiz geziler aile yasamlarinda terapi etkisi yaratmaya basladi. Gezilerden keyifli ve huzurlu dönen kadin ve çocuklarin mutluluklari gözlerinden okunuyor. Bes yildizli otellerde konaklayan, tarihi ve turistik gezilere katilan kadinlarin eslerinden tesekkür mektuplari, telefonlari ve mailleri yagiyor.

Düzenlenen geziler aile yasamina huzur ve mutluluk getiriyor, bir terapi etkisi yaratiyor. Gezilerden bugüne kadar bes binden fazla kadin ve on bin çocuk yararlandi. Geziler sosyal dayanismayi artiriyor. Kadinlarin sosyal yasamda daha fazla yer almasi için birçok etkinlik ve sosyal aktivite düzenleyerek aile yasamlarina önemli katkilar sagliyoruz. Evde esler mutlu, telefon ile ariyorlar ve tesekkür ediyorlar. Evde kadin huzurluysa orada sevgi, hosgörü, emek ve üretim vardir.

Ankara Anitkabir, Çanakkale, Gümüldür, Urla, Sirince, Denizli-Pamukkale, Mordogan ve Kusadasi gezileriyle Konakli ailelerin gönüllerini kazandik. Kadinlari sevgi evlerinde meslek sahibi yapiyoruz.Üretiyorlar, satiyorlar, kazaniyorlar. Bu bir ilk. Ayrica spor merkezlerinde saglikli yasam çalismalarina katilmalarini sagliyoruz.

Hem gezilere katilan, hem zinde kalan, hem de zamanlarini verimli kilan kadinlar dostluklarini da pekistirdi. Yaz aylarinda günübirlik deniz gezileriyle kadin ve çocuklari tatile gönderiyoruz. Kis aylarinda da çesitli kültür gezileriyle özellikle kadinlarin dört duvar arasindan çikmasini sagliyoruz.

Izmir’de bir iktidar baskisi var. Büyüksehir’e operasyonlar yapildi. Gözaltilar oldu bu size nasil yansidi?

Hakan Tartan:Ortada haksiz bir fiil yasaniyor ve insanlar bir gerekçe gösterilmeden gözaltina alinip tutuklaniyorsa, dogal olarak bir etki tepki konusu yasanir. Operasyon konusunda Izmirliler Aziz baskanin dogruluguna ve dürüstlügüne sonuna kadar kefil oldular.

Izmir Basbakan’in hedef olarak belirledigi illerin basinda geliyor. AKP’nin Izmir’i alma hedefi için ne diyeceksiniz?

Hakan Tartan:CHP’nin Izmir’de elbette büyük bir gücü var. Ama AKP’nin Izmir’i çok önemsedigi de bir gerçek. Suan ki durumda makasin ciddi sekilde kapandigini herkes söylüyor. Ama bu zamanlarda böyle olur. Vaatler, verilen sözler derken... Sonra adaylar çikar ve halk o adaylari benimser. 2014 seçimlerinde de böyle olacak.

Millevekilli ve bakanlikta yaptiniz? Hangi görev sizin için daha ayricalikli oldu?

Hakan Tartan:Son nefesime kadar, makam, koltuk düsünmeden halka hizmet. Bir dudakta tebessüm, bir ocakta as, bir yuvada dost sesi olmak. Izmir, dünya kentleri liginde yer alan bir kent yaratmak, buna katki saglamak en büyük hedefim. Ancak, Izmir’in daha iyisini basarabilecegini biliyor ve buna inaniyorum. Kentimiz potansiyelini çok iyi degerlendirirse büyümesi tahminlerin çok üzerinde olacaktir. Yeter ki, kavga ve sikayet olmasin. Inanç ve istek agir bassin. Dünyanin ilk 20-30 kenti arasina girebiliriz. Saglik, kongre ve inanç turizmini gelistirebilirsek, ziyaretçi çekebilecek bu organizasyon ile Izmir’in dünya çapinda tanitimi yapilabilir. Önce kentin alt yapisi bitecek. Metrosu olan, ulasimi kolay, uluslararasi uçuslara açik bir Havaalani... Sonra turizm alt yapisi... Oteller, kongre turizmine ev sahipligi. Ve projeler. Dünya yaslaniyor. Bu insanlari saglik turizmi ile Türkiye’ye çekebiliriz. Enerji, çok önemli... Avantajlarimiz var, bunlari kullanmaliyiz. Bir ekonomik krizden geçiyoruz. Birçok insan isinden oluyor. Bu süreçte Izmir’in dinamizmi Türkiye için de bir sans. Yani Izmir’in avantajlarini Türkiye’nin de gelisimi için kullanabiliriz. Turizm, enerji, saglik, egitim, fuarcilik, lojistik, bunun için kozlarimiz. Ama bunlari basarmak için de en çok vizyon ve büyük düsünmeye ihtiyacimiz var.

Isminiz kulislerde Izmir Büyüksehir Baskanligi için konusuluyor. Aday misiniz?

Hakan Tartan: Gazete arsivleri bazen her seyin göstergesidir. 1995 seçimlerinden beri baktiginizda, Izmir halkinin kalbinde olmak çok güzel, eskimemisiz. Hala Bakan, Milletvekili, Büyüksehir Belediye Baskani görmek isteyenler var. Demek ki halk bunu görüyor. Ancak suan Konak için çalismaktan mutluyum. Ama yarin halk derse Büyüksehir Belediye Baskani olsun, ondan da onur duyarim. Isimi hakkiyla yaptigim için büyük keyif alirim. Eskiden Bakan, simdi Belediye Baskaniyim diye bakmam. Verilecek her göreve hazirim. Yeter ki halkin istemi olsun. Aziz Beyin seçimlerden 6 ay önce görüsünü açiklayacak olmasi bizim için önemlidir. Kent büyügümüzdür, dikkate aliriz. Fikrimizi sorarsa görüsümüzü arz ederiz. Son derece net, ben her kosulda mutluyum. Ancak, her zaman Izmir için hayallerim var. Beni bu kent Hakan Tartan yapti. Ödenecek borcum var. Allah saglik verdigi sürece, her noktada Izmir’e borcumu ödeyecegim.

Izmirlililere bir müjdeniz var mi?(tesis, proje)

Hakan Tartan:Izmir her seyin en güzeline layik. Dünyanin en güzel kentlerinden biri. Ama kendini yenilemesi, gelistirmesi gerekli. Daha çok yatirim çeken, daha pratik, daha kültür ve sanatla yogrulmus bir Izmir. Dünya çapinda bilim adamlarinin, sanatçilarin, devlet adamlarinin, isadamlarinin dost kapisi yaptigi. Saglik turizminin baskenti olarak dünyanin ikinci bahar merkezi. Ihracat sampiyonu bir Izmir. Organik tarim avantaji ile dünyayi besleyen. Ulasim sorunu yasamayan, temiz havasi ile örnek bir sehir... Kavgasiz, uzlasmaci, huzur kenti Izmir. Kentlisiyle, sivil toplumuyla, dünyayla barisik bir Izmir. Ankara devletin baskenti, Istanbul finansin baskenti. Bence Izmir’de turizmin, fuarciligin, saglik turizminin, üniversitelerin yani egitimin, dolayisiyla çagdasligin baskenti olmali. Ulasimi rahatlatacak projeler... Metro aginin yayginlastirilmasi. Yeni hatlar. Deniz dolmuslari... Bir de “istemezükçüler”den, laf ebelerinden, kavgacilardan, rantçilardan kurtulmus bir Izmir. “Bugüne dek ne yaptin?” sorusu ile Izmir’in sirtindan beslenmek isteyenleri silkip atan...Izmir, ancak geçmisi yargilayarak degil ileriye bakarak çagdasliga kosabilir. Bence çagdaslik, geçmisin degerlerini yeniliklerle taçlandirmaktir. Bu anlamda, ben yasim geregi tanik olduklarimi söylüyorum, Yüksek Çakmur’un, Burhan Özfatura’nin, Ahmet Piristina’nin ve Aziz Kocaoglu’nun Izmir için yaptiklarini sükranla anmak gerekir. Sayin Aziz Kocaoglu da Izmir için iyi niyetli katkilarini sürdürüyor. Olaya böyle bakmak gerek. Önce egitim, sonra istihdam ortami yaratarak hedef bölgelerdeki sorunun çözülebilecegine inaniyorum.

Ya Kusadasi sevginiz?

Hakan Tartan:Yasamayi düsünebilecegim bir yer. Çok seviyorum. Her yil birkaç günümü Kusadasi’nda geçiririm. Hem tatil beldesi, hem kent, çifte güzellik, insanlari dost ve sicak.
<< Önceki Haber Sonraki Haber >>
ETİKETLER :izmir hakan tartan konak belediye baskani muhalif muhalifgazete
Benzer Haberler
En Yeni Videolar
Popüler Videolar
Anket
CHP yerel seçim sonrası ne yapmalı?
Genel Başkan değişikliğine gitmeli
Dümeni sola kırmalı
Merkez sağ partiye dönüşmeli
Kapatılıp yerine sol bir parti kurulmalı
Son dakika, en son haber, yerel seçim 2014, chp, sözcü,  | MuhalifGazete.com
© Copyright 2013 Muhalif Gazete. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Gezi direnişi
Sözcü
Yasaklı Sitelere Giriş
SAĞLIK
SSK rapor parası sorgulama
e-devlet
SGK
SSK
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Beşiktaş haberleri
SİYASET
Kemal Kılıçdaroğlu
Seçim anketi
Yerel seçim
Mustafa Sarıgül
DÜNYA
Suriye savaşı
Mısır