Kavala’dan bir göç hikâyesi…


04-01-2013  11:11:47


Kavala’dan Istanbul’a göç eden bir “beyaz Türk” ailesinin, Kavalalilar’in hikâyesi anlatilan…

Ailenin büyük oglu Hüseyin Kavalali’nin üç kizindan en küçügü Nakime Çullu’nun gözünden aktariliyor tüm yasananlar. Bu “göç” hikâyesini Çullu’nun torunu Ali Selim Emeç’in esi Zeynep Emeç derledi. Gelini oldugu Kavalalilarin öyküsünü kaleme alan Zeynep Emeç, kitabin hazirlanisini su sözlerle dile getiriyor: “Soguk bir kis aksami tanistim kitabin kahramani, esim Ali’nin anneannesi Nakime Çullu’yla. Zamanin nasil geçtigini anlamadigim sohbette Saraçhanebasi’ndaki köskün güzelligini dinledim. O kadar güzel ve keyifli anilarla dolu bir hayatti ki, dinlemeyi doyamadim. O dönemde gazeteci olarak çalistigim için bilgileri sadece beynime kaydetsem de bir süre sonra kâgida dökmeye basladim…”

MIM MIM’DEN ISBANKASI’NA…

Kavala’nin önde gelen ailesine mensup Hüseyin Kavalali, hem de iyi bir ticaret adami hem de vatanseverdi. Babasi Ibrahim Pasa Osmanli sarayina yakinken, o hep milli mücadeleyi destekledi. Mim Mim örgütünün kuruculari arasinda yer aldi, Anadolu’ya silah kaçirilmasina yardim etti. Daha sonra Atatürk’ün istegiyle Istanbul Sanayi ve Ticaret Odasi baskanligi yapti ve yine Atatürk’ün istegiyle Is Bankasi kuruculari arasinda yer aldi. Cumhuriyetin kurulusundan gelisimine dek bütün süreçlerde bizzat yer aldi. Yine TBMM’ye Istanbul milletvekili olarak adim atan Kavalali’nin ailesine söyledigi su söz, Atatürk’e ve cumhuriyete bagliliginin yani sira ailesine olan düskünlügünü de ifade ediyordu: “Bundan sonra sik sik Ankara’ya gidecegim. Belki size vakit ayiramayacagim ama daha iyi bir Türkiye için çabalayacagim. Burada size de önemli bir görev düsüyor. Bana destek olmanizi ve ben nasil halkimi iyi bir sekilde temsil edeceksem sizin de beni bu sekilde temsil etmenizi istiyorum.”

CUMHURIYETIN ILK ÇOCUKLARI…

Üç kizi vardir Hüseyin Kavalali’nin. Bunlardan en küçügü Nakime’dir. O’nun gördüklerinden ve minicik yüreginden anlatimlarla basliyor Kavalalilar’in öyküsü.
Osmanli döneminin en önemli yerlesim yerlerinden, günümüzde Yunanistan sinirlari içindeki Kavala’dan göç ederek Istanbul’da Saraçhanebasi’ndaki genis bahçeli bir konaga yerlesir Kavalalilar.
Baba Hüseyin Bey, anne Edibe Hanim ve kizlari Meliha, Bedaat ile öykümüzün anlaticisi Nakime’nin yasayislarini, anilarini akici bir dille, zaman zaman da dönemin siyasi ve ekonomik olaylariyla birlikte bulabiliyorsunuz.
Çocuklarin büyüyüp birer birer evlenmesiyle ailenin fertlerinin yaprak dökümü misali ayri sehirlere dagilisinin da anlatildigi kitapta, 1929 ekonomik buhraninin yarattigi etkiler, Atatürk’ün vefati ve 2. Dünya Savasi’nin izlerine de rastlamak mümkün.
Demokrat Parti’nin 1950’de iktidara gelisi, 27 Mayis ihtilal yillarinin da anlatildigi hikâyede küçük de olsa bir anlamda cumhuriyetin seyrine isik tutuyor.
Baba Hüseyin Kavalali’nin vefatinin yarattigi derin üzüntünün yaninda aileye katilan torunlarin okuyup, meslek sahibi olmalarinin ve evlenmelerinin sevincinin bir arada oldugu hayattan alisilagelmis kareleri de samimi bir dille bulabileceginiz bu kitapta, belki de en güzel ve en duygulu cümleleri doksanina gelmis bir Cumhuriyet kadini Nakime Çullu’dan duyuyoruz: “Her kanalda haberler vardi. Gazeteleri okusam da haber bültenlerini de kaçirmiyordum. Izlerken içim parçalansa da ülkedeki gelismeleri takip ediyordum. Özellikle terör olaylari içimi acitiyordu. Her sehidimiz için ayri dua ediyordum. En çok da Atatürk’e karsi olan söylemler içimi acitiyordu. Sanki bana dil uzatiyorlarmis gibi geliyordu, çok kiziyordum. Bütün bunlar nefes almami daha da zorlastiriyordu ama en çok torunlarimi düsünüyordum. Onlar ne yapacakti! Ben güzel bir hayat yasamistim. Ne de olsa cumhuriyetin ilk çocuklariydik biz.” (Senol Çarik/aydinlikkitap)
(Kavalali Ailesi, Zeynep Emeç, Destek Yayinevi, 240 s.)
<< Önceki Haber Sonraki Haber >>
ETİKETLER :destek kavalali ailesi göç zeynep emeç
Benzer Haberler
En Yeni Videolar
Popüler Videolar
Anket
CHP yerel seçim sonrası ne yapmalı?
Genel Başkan değişikliğine gitmeli
Dümeni sola kırmalı
Merkez sağ partiye dönüşmeli
Kapatılıp yerine sol bir parti kurulmalı
Son dakika, en son haber, yerel seçim 2014, chp, sözcü,  | MuhalifGazete.com
© Copyright 2013 Muhalif Gazete. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Gezi direnişi
Sözcü
Yasaklı Sitelere Giriş
SAĞLIK
SSK rapor parası sorgulama
e-devlet
SGK
SSK
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Beşiktaş haberleri
SİYASET
Kemal Kılıçdaroğlu
Seçim anketi
Yerel seçim
Mustafa Sarıgül
DÜNYA
Suriye savaşı
Mısır