Meclis’ten gizli anlasma! AKP`lilere enerji kiyagi


29-01-2013  06:00:00

AKP Hükümeti`nin Barzani yönetimiyle imzaladigi anlasma uyarinca Kukla Yönetim petrolleri Türkiye`den dünyaya açildi. Meclis`e getirilmeden, gizlice yürürlüge sokulan anlasmayla Powertrans ve Siyah Kalem adli sirketlere imtiyaz verildi. Ihalesiz bir sekilde imtiyaz verilen bu sirketlerin altindan da AKP çikti.

AKP Hükümeti, PKK`yla yaptigi müzakerelere paralel olarak, Barzani petrolünü de denize kavusturdu. Kukla Yönetim`le yapilan gizli petrol anlasmasi uyarinca Kuzey Irak`tan alinan petroller tankerlerle Akdeniz`e tasinmaya baslandi.

Barzani yönetimiyle yapilan gizli anlasma uyarinca petrol imtiyazi Powertrans, dogalgaz imtiyazi da Siyah Kalem adli bir sirkete verildigi belirtildi.

Powertrans Petrol ve Enerji Ticaret Limited Sirketi’nin iki genel müdürü Ahmet Sadi Güngör ve Sevket Acar. Ahmet Sadi Güngör AKP`ye oldukça yakin bir isim.

Esi Nurten Güngör Kocaeli AKP Kadin Kollari`nin aktif bir üyesi. Güngör 2007 seçimlerinde AKP`nin Kocaeli`den 9`uncu siradaki milletvekili adayi oldu. Ailecek AKP`liler. Güngör milletvekili olamadi, ancak enerji sektöründe önü açildi.

Ahmet Sadi Güngör Basbakan Tayyip Erdogan’in damadi Berat Albayrak’in Genel Müdürlügü’nü yaptigi Çalik Grubu’nun Petrol Ticaret Koordinatörlügü`nü yapti.

Güngör, Türkiye Petrolleri Anonim Ortakligi`nin yabanci sirketi olan Turkish Petroleum International Company`nin baskan yardimciligini yürüttü.

Ahmet Sadi Güngör, 12 Haziran’da yapilan genel seçimlerde AKP’den bir kez daha aday adayi oldu, ancak aday listesine giremedi. Buna ragmen Basbakan Erdogan’la birçok yurtdisi gezisinde refakat etti.

Bir diger sirket ise Kukla Yönetim dogalgazinin imtiyaz sahibi Siyah Kalem. Sirketin, Basbakan Erdogan`in "gizli kasasi" olarak anilan isadami Remzi Gür`ün oldugu iddia ediliyor.

Siyah Kalem de Basbakan Erdogan`la kesisiyor. Sirket, Erdogan’in Istanbul Büyüksehir Belediyesi baskanliginin ardindan reklamciliktan insaat sektörüne geçti. Sirketin sahibi Cengiz Özdemir, AKP döneminin ilk TRT Genel Müdürü olan Senol Demiröz’ün eski ortagi. Özdemir, Istanbul Büyüksehir Belediyesi Baskani Tayyip Erdogan’in danismanligini ve 1999`da Kültür A.S. Genel Müdürlügü yapti.

Cengiz Özdemir, Dogan Holding’in cemaatle ve iktidarla iliskilerini düzeltmek için TMSF tarafindan Star Medya Grup Baskanligina getirildi.

Reklamciliktan hizla insaat ve enerji sektörüne geçen Siyah Kalem TOKI`den sayisiz ihale aldi.

Galatasaray Spor Kulübü için Seyrantepe`de insa edilen statdin ihalesini de Siyah Kalem aldi. Üçüncü ihalede tek teklif veren firma Siyah Kalem oldu. Sirket ihaleyi, ikinci ihalede en yüksek teklifi veren firmanin 4`te 1`i fiyatina kazandi.
<< Önceki Haber Sonraki Haber >>
ETİKETLER :kuzey irak petrol akp barzani
Benzer Haberler
En Yeni Videolar
Popüler Videolar
Anket
CHP yerel seçim sonrası ne yapmalı?
Genel Başkan değişikliğine gitmeli
Dümeni sola kırmalı
Merkez sağ partiye dönüşmeli
Kapatılıp yerine sol bir parti kurulmalı
Son dakika, en son haber, yerel seçim 2014, chp, sözcü,  | MuhalifGazete.com
© Copyright 2013 Muhalif Gazete. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Gezi direnişi
Sözcü
Yasaklı Sitelere Giriş
SAĞLIK
SSK rapor parası sorgulama
e-devlet
SGK
SSK
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Beşiktaş haberleri
SİYASET
Kemal Kılıçdaroğlu
Seçim anketi
Yerel seçim
Mustafa Sarıgül
DÜNYA
Suriye savaşı
Mısır