`Dil kursuna gitti`


12-03-2013  05:52:05

12 bin dolar maasla Bern`e basin müsaviri olarak atanan ancak dil bilmedigi için 6 bin dolara tercüman tutulan Haci Mehmet Gani`ye Arinç sahip çikti.

CHP Istanbul milletvekili Oktay Eksi`nin "Bern`e yabanci dil bilmeyen basin müsaviri Haci Mehmet Gani`nin atmasiyla ilgili verdigi soru önergesine Basbakan Yardimcisi Bülent Arinç`tan yanit geldi.

Eksi, soru önergesinde, "Aylik 12 bin dolar maasla, Türkiye’nin Isviçre (Bern) Büyükelçiligi Basin Müsavirligine 2012 yili Mayis ayinda Bay Haci Mehmet Gani’nin atandigi; Bay Haci Mehmet Gani’nin, Isviçre’de “basin müsavirligi” yapabilmesi için gerekli Almanca, Fransizca, Italyanca dillerinden hiçbirini bilmedigi; Bay Haci Mehmet Gani’nin bildigini iddia ettigi Ingilizce’nin de “Nasilsiniz?” sorusunu yöneltebilecek düzeyde oldugu" iddialarinin yanitlanmasini istedi.

ARINÇ: "KURSA GITTI, SEMINERE KATILDI"

Arinç`tan gelen yanitta ise, Gani`nin "mevzuata uygun sekilde bu göreve atandigini" belirterek, su ifadeleri kullandi;

"Haci Mehmet Gani 01.10.2008-23.06.2009 tarihleri arasinda 9 ay süreyle Ankara Üniversitesi TÖMER`de Ingilizce kursuna devam etmis, basin kanunu, basin karti yönetmeligi, internet haber siteleri ve gazetecilerin yipranma hakki, yerel medya çalisanlarinin egitimi, yerel medya AB yolunda gibi konularda çalisma ve seminerlere katilmis, Eren Üniversitesi ve TRT Anadolu basin özgürlügü, ifade özgürlügü ve basin mevzuati konularinda mesleki toplanti ve seminerlerde sunumlar yapmistir."

"TERCÜMAN DEGIL, BÜRO ELEMANI"

Eksi`nin soru önergesinde yer alan bir baska iddia ise, Haci Mehmet Gani’nin “yabanci dil” eksigini telafi için Bern Büyükelçiligi`nin Maliye Bakanligindan kadro istedigi, 6 bin ABD Dolari maasla bir kisinin ise alindigi" idi. O iddialar ise Arinç tarafindan söyle yanitlandi;
"189 sayili Kamu Kurum ve Kuruluslari`nin Yurtdisi Teskilati Hakkinda Kanun Hükmünde Kararname`nin 8. maddesi ile Basbakanlik Basin Yayin ve Enformasyon Genel Müdürlügü Personeli`nin Yurtdisi Sürekli Göreve Atanmasina Iliskin Yönetmelik`in 6. maddesi uyarinca, yurtdisi ihtisas birimlerinde; gerek büro hizmetlerinin yürütülmesi, gerekse o ülkenin medya takibinin yapilmasi amaciyla, sözlesmeli pozisyon tahsis edilen birimlerde, mahalli katip sekreter, bu pozisyonun bulunmadigi birimlerde ise, hizmet alimi yoluyla personel görevlendirilebilmektedir. Bu kapsamda; mahalli katip sekreter pozisyonu tahsis edilemeyen müsavirlikte, belirtilen hizmetleri yürütmek üzere 3 bin Isviçre Frangi aylik ücretle hizmet alimi yoluyla bir adet personel görevlendirilmistir."

"O TEBRIK GÖNDERILMEDI"

Eksi`nin, "2012 Kurban Bayrami dolayisiyla Isviçre basinina “Türkçe” bayram tebriki gönderildigi, ancak Türkçe bilmeyen ve Kurban Bayrami’ndan haberdar olmayan Isviçreli gazetecilerin gelen tebrik mesajinin içerigini ve sebebini anlayamadiklari" iddiasina iliskin sorusunu ise Arinç,"Haci Mehmet Gani tarafindan, Türk gazete sahibi ve gazetecilerin disinda hiçbir yabanci gazeteciye kurban bayrami tebrigi gönderilmemistir" ifadesiyle yanitladi.

"ESI, DIYANET ISLERI PERSONELI"

Arinç, Gani`nin esi Özlem Gani`nin de Bern’deki Din Ataseligi`nde 8 bin ABD Dolari Maasla ve “Hafize” unvaniyla görev yapmasina iliskin soruya karsilik ise, "Gani`nin esi Diyanet Isleri Personeli olup, yurtdisinda geçici olarak görevlendirilmesi, özlük haklari ile, aranilan kosullari tasiyip, tasimadigi, konusu, anilan kurumun yetki ve sorumlulugunda bulunmaktadir" ifadesini kullanarak cevapladi.

Arinç, Zürih`te düzenlenen yerel medya konulu bir toplantiya "Türkiye`den bürokrat kafilesi davet edildigine" iliskin iddiaya karsilik ise, anilan toplantiya Basin Yayin Enformasyon Genel Müdürlügü`nü temsilen, Basin Yayin Dairesi Baskani`nin katildigini bildirdi. Yanitta, sözkonusu toplantiya tirajlari gözöünende bulundurularak Türkçe yayin yapan gazete ve dergi temsilcileri ile Isviçre basinindan da gazetecilerin davet edildigi belirtildi.
<< Önceki Haber Sonraki Haber >>
ETİKETLER :bülent arinç haci mehmet gani bern basin müsaviri
Benzer Haberler
En Yeni Videolar
Popüler Videolar
Anket
Köşk adayınız kim?
Deniz Baykal
Tayyip Erdoğan
Abdullah Gül
Haşim Kılıç
Meral Akşener
Doğu Perinçek
Son dakika, en son haber, yerel seçim 2014, chp, sözcü,  | MuhalifGazete.com
© Copyright 2013 Muhalif Gazete. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Gezi direnişi
Sözcü
Yasaklı Sitelere Giriş
SAĞLIK
SSK rapor parası sorgulama
e-devlet
SGK
SSK
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Beşiktaş haberleri
SİYASET
Kemal Kılıçdaroğlu
Seçim anketi
Yerel seçim
Mustafa Sarıgül
DÜNYA
Suriye savaşı
Mısır