AKP`li belediyelerde yolsuzluk köpürüyor

Antalya Kemer`e bagli Tekirova Belediyesi`nin AKP`li Belediye Baskani, hakkinda sorusturma izni çikmasina ragmen yargilanamiyor. Baskan Üras`in yolsuzluklari arasinda, sadece 4 lavabosu olan belediyeye kilolarca sabun almasi da bulunuyor
28-03-2011  09:50:33

Antalya`nin Kemer Ilçesi`ne bagli Tekirova Beldesi`nin AKP`li belediyesinde yolsuzluklarin üzeri örtülmeye çalisiliyor. Antalya`da yayinlanan Muhabir Dergisi, AKP`li Tekirova Belediye Baskani Yusuf Üras`in, hakkindaki yolsuzluk dosyasina ragmen "yargilanama-masini" kapagina tasidi. "Durmak Yok, Yolsuzluga Devam" baslikli kapagiyla çikan dergi, Üras hakkindaki yolsuzluk iddialarini ve bu iddialara ait bilirkisi raporlarinin belgelerini de yayimladi.


AKP`den milletvekili aday adayi

Dergi, genel seçimlerde adi AKP milletvekili aday adayi olarak anilan Üras hakkindaki haberinde çok sayida yolsuzluga yer verdi. Haberde, imar plani revizyonu 3194-18 madde uygulamasi hizmet alimi isinden, belediyeye ait akaryakit pompasindan sivil araçlara akaryakit verilmesine; belediyece ögrencilere burs verilmedigi halde verilmis gibi gösterildigi, burs verme isleminin iptaline ragmen borç ve burs takip sistemi programi satin alindigi pek çok iddiaya yer verildi.


4 lavabo var, 75o kg sabun alinmis


Yolsuzluk tartismalarina neden olan belediye uygulamalarinin en çarpici olani ise Tekirova Belediyesi`nde yalnizca 4 adet lavabo ve tuvalet varken 750 kg sivi sabun, 2 bin 100 paket havlu peçete alinmis gibi gösterilerek naylon fatura düzenlenmesi. Ayrica belediyede, hali yokken 70 adet hali sampuani alinmasi, belediyenin yemek isi ihale edildigi halde dana eti alindigi yönündeki iddialar da olayin boyutunu gözler önüne seriyor.


Ihale en yüksek teklifi veren sirkete


Belediyenin 6 Ekim 2008`de yaptigi Hali Hazir Harita Revizyonu ihalesinde en düsük teklif 238 bin TL olmasina ragmen ihaleyi, eksik evrak vermesine karsilik 770 bin TL ile en yüksek teklifi veren Simge Harita îmar adli sirket kazanmis. Üras, ayni zamanda Güney Antalya Turizmi Gelistirme ve Altyapi Isletme Birligi (GATAB) Baskani. Simge Harita Imar isimli firmanin da GATAB Müdürü Mustafa Yurduseven ile yakin iliskide oldugu biliniyor. Hakkindaki ihbarlar üzerine, 4 Mart 2009`da jandarmanin belediyeye yaptigi baskinda toplanan deliller ve sonrasinda hazirlanan bilirkisi raporlariyla hakkinda sorusturma açilmasi izni verilen Üras hâlâ yargilanamiyor. Sorusturmaya izin veren Kemer Kaymakami Bayramali Köse ise Aydin Vali Yardimciligina atandigini ögrenince memleketi Rize`de bagimsiz milletvekili adayi olacagini söyleyerek istifa etti.


Topbas yargi tanimiyorIstanbul Büyüksehir Belediyesi`nin toplu konut uygulamalarini gerçeklestiren Istanbul Konut Imar Plan Turizm Ulasim Sanayi ve Ticaret A.S. (KIPTAS), Tepecik`e bagli Türkoba`da tarim arazisi üzerinde konut projesi gerçeklestirdi. 2008 yilinda baslatilan konut projesi, Ziraat Mühendisleri Odasi`nin (ZMO) açtigi dava üzerine Istanbul 5. Idare Mahkemesi tarafindan geçtigimiz yil iptal edildi. Ancak, mahkeme kararina ragmen KIPTAS konut satislarini hala sürdürüyor.
344 bin TL ceza kesildi
Karara uymayan KIPTAS`a ZMO`dan tepki geldi. ZMO Genel Baskani Dr. Turhan Tuncer, "Istanbul Büyüksehir Belediye Baskani Kadir Topbas, kentin son tarim alanlarini da yok edecek yasa disi konutlar yapmaktan vazgeçmelidir" dedi. Mahkeme sürecinde, Büyükçekmece Tepecik Belediyesi sinirlari içindeki Türkoba Mahalle-si`nde, "mutlak tarim arazisi" üzerinde yasalara aykiri olarak insa edilen arazi üzerindeki bilirkisi incelemeleri sonucu, Istanbul Il Tarim Müdürlügü tarafindan 21 Ekim 2008 tarihinde KIP-TAS`a, `tarimsal alanda kaçak uygulama` nedeniyle 344 bin 240 liralik para cezasi verilmisti. Istanbul Büyüksehir Belediyesi ise "Insaatlarin imar planlari oldugunu ve ruhsatli yapildiklari" açiklamasiyla savunma yapiyor.


Internetten reklama devam


Mahkeme kararinda, Tepe-cik`teki mutlak tanm arazileri Nazim Imar Plani`nin, imar mevzuati ve sehircilik ilkelerine aykiri oldugunun belirtildigini kaydeden Turhan Tuncer, "Tepecik Konutlari KIP-TAS`in internet sitesinde halen `satisi devam eden projeler` arasinda gösterilmekte ve Büyükçekmece Gölü ve Marmara Denizi`ne nazir konumuyla `Tepecik Konutlari, KIPTAS güvencesiyle sizi bekliyor. Tepecik Konutlari, 24 ay sonra sahiplerine teslim edilecektir` duyurusu yapilmaktadir" dedi.

sözcü

<< Önceki Haber Sonraki Haber >>
ETİKETLER :
Benzer Haberler
En Yeni Videolar
Popüler Videolar
Anket
CHP yerel seçim sonrası ne yapmalı?
Genel Başkan değişikliğine gitmeli
Dümeni sola kırmalı
Merkez sağ partiye dönüşmeli
Kapatılıp yerine sol bir parti kurulmalı
Son dakika, en son haber, yerel seçim 2014, chp, sözcü,  | MuhalifGazete.com
© Copyright 2013 Muhalif Gazete. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Gezi direnişi
Sözcü
Yasaklı Sitelere Giriş
SAĞLIK
SSK rapor parası sorgulama
e-devlet
SGK
SSK
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Beşiktaş haberleri
SİYASET
Kemal Kılıçdaroğlu
Seçim anketi
Yerel seçim
Mustafa Sarıgül
DÜNYA
Suriye savaşı
Mısır