Üniversite öğrencilerine ODTÜ afişi cezası

TKP’li 5 öğrenciye bir dönem okuldan uzaklaştırma cezası verildi.
Bu haber 2013-08-24 07:55:50 eklenmiş ve 482 kez görüntülenmiştir.

İstanbul Üniversitesi’nde (İÜ) değişik bölümlerde eğitim gören TKP’li 5 öğrenciye, Avcılar Kampusu’ndaki kültür merkezinde idarenin belirlediği alanlar dışına afiş asmalarına engel olmak isteyen güvenlik görevlilerini darp ettikleri iddiasıyla bir dönem okuldan uzaklaştırma cezası verildi.


Güvenliğin tutanağına dayanılarak verilen disiplin cezasına yapılan itirazlar kabul edilmedi. Avukatlar kararın iptali için mahkemeye başvuracak.

İÜ Mühendislik Fakültesi Dekanlığı’nca verilen 18 Temmuz 2013 tarihli kararda, öğrenci işleri daire başkanlığından gelen yazı uyarınca, 3 Ocak 2013’te bir grup öğrencinin Avcılar Kampusu Kültür Merkezi’nde idarenin belirlediği alanlar dışına afiş astıkları belirtildi. Özel güvenlik görevlilerinin grubu uyardığı, öğrencilerin ise güvenliğin görevini yapmasını engelledikleri, yaşanan arbede sırasında özel güvenlikçilerin darp edildiği iddia edildi. Bu nedenle açılan disiplin soruşturması nedeniyle bir yarıyıl uzaklaştırma cezasının uygun görüldüğü belirtildi. Cezanın, 2013-2014 eğitim-öğretim yılı güz yarıyılında uygulanacağı da bildirildi.

6 ay sonra soruşturma

Kimya bölümü 3. sınıf öğrencisi Rıdvan Gül de disiplin cezasıyla karşılaşan öğrencilerden biri. Kararın kaldırılması talebiyle İÜ Rektörlüğü’ne dilekçe veren Gül, cezanın, yasada belirtilen soruşturma süresi geçtikten sonra verildiğine dikkat çekti. Gül, olay tarihinden 6 ay sonra soruşturma açıldığını, yasaya göre böyle bir ceza için üç ay içinde soruşturma açılmazsa zamanaşımının devreye gireceğini belirtti. İddia edilen olayla hiçbir ilgisinin olmadığını da söyleyen Gül, şöyle devam etti: “Dosyada sadece olay yerinde bulunduğum ve olaylara karıştığım iddia ediliyor. Bu suçlamalar soyut ve genel. Hangi görevliyi, ne şekilde ve ne zaman engellediğime, darp ettiğime dair hiçbir somut bilgi ve belge yok. Benimle ilgili herhangi bir teşhis ve tespit de yok. Sadece olayla ilgili tutulan bir tutanak var.”

Afiş ODTÜ’ye destek içindi

Öğrencilerin itirazlarının reddedildiğini belirten avukat Özgür Urfa, karar kendilerine ulaştıktan sonra mahkemeye başvurarak iptal davası açacaklarını belirtti. Bir tutanakla böyle bir ceza verilmesinin hukuksuz olduğunu vurgulayan Urfa, “Soruşturma dosyası savunmalar alınmadan önce öğrencilere incelettirilmemiş. Savunma hakları kısıtlanmış durumda. Söz konusu afiş ODTÜ’ye destek afişiydi” dedi.


Hilal Köse-Cumhuriyet

 

petek temizliği
ETİKETLER : İstanbul Üniversitesi ODTÜ üniversite öğrencisi afiş TKP
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNDEM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Muhalifgazete.com
© Copyright 2010 Muhalif Gazete. Tüm hakları saklıdır. Sitemizde Son Dakika Haberler Yayınlanmaktadır.Yurttan ve Dünyadan En Son Haber Başlıklarını ve Gelişmeleri Haber Sitemizde Bulabilirsiniz.