Demirtaş'tan Cemaat ve Akp'ye

Demirtaş iki tarafa da "Türkiye üzerinde egemenlik kavgasını bırakın" diye seslendi
Bu haber 2013-11-29 16:35:41 eklenmiş ve 2248 kez görüntülenmiştir.

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Ak Parti ile Gülen Cemaati'nin paralel yapılandığını ve bundan en çok kendilerinin zarar gördüğünü söyledi. Demirtaş, "10 bine yakın kişi bu paralel devlet yapılanmasıyla tutuklandı. Çok açık, çok aleni görünür bir şekilde her yeri ele geçirmiş durumdalar. Şimdi iktidar kavgası başlamış durumda. Ortada bir demokrasi kavgası, tartışması yok" dedi.

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Diyarbakır İl Başkanlığı'nı ziyaret edip, gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Demirtaş, Hükümet ile Cemaat arasında gazetelere düşen MGK belgesinin sorulması üzerine, şunları söyledi:

"Zannediyorum bu Cemaat'in ilk defa duyduğu bir şey değil. Herhalde bu karalar alınırken de Cemaat'in bundan haberi ve bilgisi vardı. Şimdi tabii çatışma derinleştiği için bu belgeler aradan geçen bunca yıl sonra ilk defa deşifre ediliyor. Bu çatışmanın artık derinleştiğinin bir göstergesi. Artık Cemaat ile AKP çatışmasının derinleştiğinin bir göstergesi. Cemaat 2004 yılında MGK'nın aldığı bu karardan 3 gün önce haberdar olmadı. O kararlar alındığında da cemaat bu kararın alındığını biliyordu. Uygulandı mı, uygulanmadı mı bu başka bir mesele. Ama şu kesin ki, AKP ve cemaat uzun süre işbirliği halinde, ittifak halinde, devlet içerisinde yeni bir devlet kurdular. Biz bunu KCK adında yürütülen siyasi soykırımlarda çok net hissettik, biliyoruz. Ben daha önce de belirttim; paralel devlet arayan AKP ile Cemaat işbirliğine baksın, her yerde bu yönlü paralel devletler, örgütlenmeler kurulmuştur."

"EN FAZLA ZARARINI GÖREN BİZİZ"

Vali, rektör ve kaymakamın Cemaat'in yereldeki gizli çekirdek komitesine danışmadan ciddi karar alamadığını söyleyen Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Merak ediyorum, soruyorum. Kendinde bu gücü görebilen kaç tane vali var? Özel yetkili mahkemelerin bir çok savcısı, hepsini zan altında, itham altında bırakmak için söylemiyorum. Emniyet müdürlerinin birçoğu bu cemaatlerin kentlerdeki yarı gizli yapılanmasına danışmadan karar alabiliyor mu? Bu yarı gizli yapılanmalar aylık periyodik toplantılar yapıp, kimin nereye atanacağına, kiminle ilgili ne yapılacağına, kimin profesör, doçent unvanı alacağına karar veriyor mu, vermiyor mu? Kimin tutuklanacağına, operasyon yapılacağına karar veriyor mu? Bazılarına emniyet müdürleri, bazılarına savcılar, bazılarına valiler katılıyor mu, katılmıyor mu? AKP'nin ve MİT'in bu toplantılardan haberi var mı yok mu? Bunların mesela araştırılması lazım. Bunların hepsi paralel devlet çalışmasıdır. AKP'nin bilgisi dahilinde yapılmıştır. AKP'ye karşı bir hamle, oluşum şeklinde cereyan etmemiştir. AKP, cemaat işbirliğiyle bunlar yapılmıştır. Bunun en çok zararını gören parti biziz, 10 bine yakın kişi işte bu paralel devlet yapılanmasıyla tutuklandı. Paralel devlet yapılanması bugün öyle artık gizli, saklı karanlık koridorlarda faaliyet yürüten bir yapılanma değil. Çok açık çok aleni görünür bir şekilde her yeri ele geçirmiş durumdalar. Şimdi iktidar kavgası başlamış durumda. Ortada bir demokrasi kavgası, tartışması yok. Ben öyle görüyorum."

" TÜRKİYE ÜZERİNDEKİ EGEMENLİK YARIŞINI BIRAKSINLAR"


Demirtaş, bir başarı olduğunda Başbakan Erdoğan'ın 'Ben tek başardım' dediğini söyleyerek, şöyle dedi:

"Başarısızlık söz konusu olduğunda topu birbirlerine atıyorlar. Bu nedenle bu Cemaat ve AKP tartışması meselesi Türkiye'nin gerçekten de demokrasiye kavuşması açısından köklü bir tartışmadır. Demokrasilerde buna yer yoktur. Siyasi partiler varsa siyasi partiler bu tartışmayı yürütür. Onun dışında bir tarafta Cemaat, bir tarafta AKP veya ikisinden birini tutmak zorunda, taraf olmak zorundaymışız gibi dayatmaları biz asla kabul etmiyoruz. Biz iki anlayışa da karşıyız. AKP'nin de Cemaat'in de bu ülkeye sunduğu demokrasi anlayışı kesinlikle özgürleştirici bir anlayış değildir. İkisine de tavsiyemiz şudur; Türkiye toplumu üzerinde egemenlik yarışını artık bıraksınlar, Türkiye toplumu kimsenin özel mülkü, malı değildir. Bu ülke hepimizin ise o halde herkesin bu ülkenin yönetiminde söz sahibi olacağı bir yönetimi hep birlikte kuralım. Bırakın bu iktidar paylaşma savaşını, bu ülkede yaşayan herkesin bu ülkenin yönetiminde söz sahibi olacağı sistemi hep birlikte kuralım kavga ancak bu şekilde ortadan kalkar." 

petek temizliği
ETİKETLER : bdp cemaat akp selahattin demirtaş Diyarbakır Vali
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNDEM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Muhalifgazete.com
© Copyright 2010 Muhalif Gazete. Tüm hakları saklıdır. Sitemizde Son Dakika Haberler Yayınlanmaktadır.Yurttan ve Dünyadan En Son Haber Başlıklarını ve Gelişmeleri Haber Sitemizde Bulabilirsiniz.