Ziraat'te fazla mesai bilmecesi


Bu makale 2014-02-24 08:38:46 eklenmiş ve 13238 kez görüntülenmiştir.
BARIŞ ÇİÇEK

Ziraat Bankası 3,3 milyar lira kar yaptı, tüm ülkenin takdirini aldı.


Peki, bu kâra nasıl ulaştı? Tabi ki çalışarak. Genel müdür övüne dursun, biz olayın gerçek kahramanlarını anlatalım.


Kapıdan daha girmeden, çevre temizliğiyle, kapıdan girdiğinizde güveliğiyle, bankoda işleminizi yapan, masalarda taleplerinizi alan, çayınızı getiren, öfkeden gözünüz döndüğünde veya önemli biriyseniz veya çok paranız varsa kahkahalarla ağırlandığınız müdürüyle, gece yarıları parası biten ATM’leri yumruklamanıza gerek kalmasın diye 24 saat işbaşında olup, sizin ender rastladığınız silahlı zırhlı çalışanlarıyla, gecesi gündüzü olmayan bin bir yere bin bir sefer yaptırılan şoförüyle, hatta asla görmediğiniz küçük yaratıkların cirit attığı, zaman zaman lağım bile basan arşivlerde çalıştırılan görevliler ve temizlik elemanlarıyla yaklaşık 28 bin kişi, T.C. Ziraat Bankası’na 3,3 milyar kâr ettiren gerçek kahramanlardır.


Bu kahramanlar bir ömür boyu çalışırlar, ücret almaya gelince de baka kalırlar. Neredeyse tüm bankacılar gibi, boyunları hep bükük, sessizce haklarını ararlar.


Niye mi?


“Bu ülkede kanunlar var” deseler, işten atılırlar. Sanki kanunlar sadece mahkemelerde geçerliymiş gibi “Git mahkemede ara hakkını” cevabını alırlar. Mahkemeye gitseler “Husumeti var, itibarımızı sarsıyor” diye bir de suçlu ilan edilirler.


“Bu ülkede eşitlik adalet var” deseler, “Eşitlik bizim keyfimize bağlı, biz uygun görürsek eşitsiniz” cevabını alırlar. Üstelik bir de “keyfimiz bilir” genelgesi çıkar. “Herkes eşittir, ama bazıları daha eşittir, sen ne çok konuşuyorsun” işitirler.


“Fazla çalıştık, mesai ücreti istiyoruz” deseler, “Siz işçi olduğunuzun farkında değilsiniz galiba” diye tehdit edilirler.


Derler, derler, derler, karşı diyen olursa da çıkışını eline verirler.


Gelelim fazla mesai ücretlerine.


Malum, iş müfettişleri sıkıştırınca bankalar fazla mesaileri ödemek zorunda kaldılar. Yoksa bugüne kadar bankaların işçisine beş kuruş ödeyeceği yoktu. Bankaların üst düzey yöneticileri görevleri gereği katılmak zorunda oldukları toplantılar için bile her seferinde “huzur hakkı” alırken, banka çalışanlarını hem kanunlara aykırı çalıştırıp, hem de ücretlerini ödememeleri, bankacıların aslında ne derece pervasızca ve korkusuzca sömürüldüklerinin en açık göstergesidir.


Ziraat Bankası geçen cuma günü mesailer ödedi, ödenmesine de… Fakat o da ne?


Aynı şubede, aynı işi yapan, aynı zamanda giren, aynı zamanda çıkan personel arasında bile ücretlerde uçurumlar var. 70 liradan 6.700’e kadar ve bazen de “hiç” alan. Emekliler, istifa edenler, işten ayrılan ve atılanlar, havasını alanlar arasında.


O halde, banka yönetimi gerçekleştirdiği ödemeyi açıklamalı ve sorulara cevap vermelidir:


1.Personelin fazla çalışma süreleri hangi kriterlere göre tespit edildi?


2. İnsan Kaynaklarından yapılan açıklamaya göre “Bilgisayar kayıtları esas alınmıştır” denildi. Bu durumda ekran başında bilgisayar ile çalışmayan personelin ücretleri ödendi mi, hesaplamada hangi yöntem kullanıldı?


3. Banka bilgisayar kayıtlarını esas aldıysa, bu kayıtları neden şeffaf bir şekilde personele ilan ederek, personelin çalışma süreleri teyidi sağlanmadı?


4. Ödemeler ne kadar süreyi kapsadı? Geriye dönük yıllar dahil edildi mi?


5. Özel güvenlik görevlilerine yapılan ödemeler ne kadar, hangi kriterlere göre tespit edildi? Şube alarm kuruluş ve çözme saatleri dikkate alındı mı? Taşeron şirketlere ne kadar ücret aktarıldı, özel güvenliklerin hesaplarına ne kadar ücret yattı?


6. Taşeron firmalardan alınan bir hizmete fazla mesai ödenirken, yine taşeron firmadan alınan temizlik hizmeti çalışanlarına ve örneğin para grup merkezleri şoförlerine ödeme yapıldı mı, yapılmadıysa neden ödeme yapılmadı?


6. Bazı personele 60-70 TL yatarken, bazılarına 6.700 TL yattığı doğru mu? Kimlere, hangi somut verilere dayanılarak yüksek miktarda fazla mesai ödemesi yapıldı?


7. Ücretlerde dava açma süresi 5 yıl olduğuna göre bu süre içerisinde bankada çalışmış olanlara ödeme yapılmasını da gerektirmez mi?


8.Bugüne kadar genel müdürlük birimlerinden hangilerinde fazla mesai ücretleri yattı? Bu birimlerde çalışanlar kaç yıldır fazla mesai ücreti alıyorlar, çalışanlara toplamda ne kadar ücret ödendi?


9. Genel müdürlük kendi birimlerine fazla mesai ücreti yatırırken, Şubelerde çalışanlara neden ayrımcılık yapıldı? İş kanunlarında işverene işçisine eşit davranma zorunluluğu getirilmiş olmasına rağmen, buna uyulmayarak şubelere 11 yıldır neden fazla mesai ücreti ödenmedi?


10. Genel müdürlük birimlerine ödenen fark, şubelerde çalışana ödenen toplamlardan fazla mı?


Daha çok soru var. Uzun lafın kısası, Ziraat Bankası fazla mesai ücretlerini de, aynı 3.temettü ödemeleri gibi arapsaçına çevirdi. Konuya önümüzdeki günlerde “sendika neler yapabilir”, “hukuki yollar” gibi sorularla devam ederek, zaman zaman da okuyucu maillerine yer vereceğiz.


Bizi izlemeye devam edin, zira bu daha başlangıç.


@brscck
bariscicek06@gmail.com 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Muhalifgazete.com
© Copyright 2010 Muhalif Gazete. Tüm hakları saklıdır. Sitemizde Son Dakika Haberler Yayınlanmaktadır.Yurttan ve Dünyadan En Son Haber Başlıklarını ve Gelişmeleri Haber Sitemizde Bulabilirsiniz.