PTT Üzerinden Kadınlara 650 TL Ödeniyor!

Ödemeler PTT üzerinden yapılıyor. İki ayda bir defa yapılan ödemelerden kadınlar yararlanabiliyor. 650 TL olarak ödenen yardımlardan yararlanılabilmesi için başvuru yapılması gerekmektedir.

30 Eylül 2021 18:27 Ekonomi
PTT Üzerinden Kadınlara 650 TL Ödeniyor!

Eşi vefat eden kadınların sosyal hayatta problem yaşamaması veya yaşadığı problemleri minimum seviyede tutmak için devlet PTT üzerinden yardımda bulunuyor. 650 TL olarak verilen yardımdan yararlanılabilmesi için başvuru yapılması gerekmektedir. İki ayda bir kez ödenen bu yardım sayesinde kadınlar yıllık 3.900 TL gelir elde etmiş oluyor. Sosyal kart sahibi olan kadınlar ilgili ödemeyi ATM’ler üzerinden de tahsil edebilmektedir.

Eşi vefat eden kadın hangi haklara sahip olduğu ve nerelerden yardım alabileceğini merak ediyor. İşte detaylar…

19.jpg

Eşi Vefat Eden Kadının Sahip Olduğu Haklar?

Eşini kaybeden kadının herhangi bir sosyal güvencesi yoksa, bir kurumda çalışmıyor ve prim ödemesi yapmıyorsa dahi devlet bu kişinin temel ihtiyaç maddelerine ulaşımını kolaylaştırmak için 2 ayda bir defa 650 TL’lik dul maaşı ödemesi yapıyor.

Bunun yanı sıra sigorta, ölen koca eğer emekli ise kadına eşinin maaşının bir bölümünü dul maaşı olarak da bağlayabiliyor.

Ödemeler PTT şubelerinden tahsil edilebiliyor. Sosyal kart sahibi olanlar ödemeleri ATM’ler üzerinden de alabiliyor.

Başvurular Nereye Yapılıyor?

Yardımdan yararlanmak isteyen kadınların, oturdukları il/ilçede yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına (SYD) başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru işlemi nüfus cüzdanı ile gerçekleştirilebiliyor.

Kadına İki Maaş İmkanı

Eşini kaybeden kadın, eğer babasını da kaybettiyse iki maaş alma hakkına sahip olabiliyor. Kadının eşinin ve babasının farklı sigorta kollarına bağlı olması maaş için en önemli nokta.

Hangi Durumlarda Maaş Kesilir?

Eşini kaybettikten sonra dul maaşı almaya başlayan kadın, yeniden evlenirse maaşı kesilmektedir. Dul maaşından yararlanmak isteyen kadının çalışmaması gerekiyor.

issizlik-maasi-tazminat-yillik-izin-flas-deta-5080640.jpg

65 Yaş Aylığı İçin Nereden Başvuru Yapılır?

65 yaşını doldurmuş ancak, emekli olamadığı için bir geliri olmayan vatandaşlar SYD’ye başvuru yaparak muhtaçlık aylığından yararlanabiliyor. Başvuru sonrasında inceleme başlatılıyor, hane içinde kişi başı gelirin 701 TL’den az olması halinde muhtaçlık aylığı bağlanıyor. Başvuru sahibinin ve eşinin aylık gelir miktarı 1402 TL’den yüksekse yardım bağlanmıyor.

Muhtaçlık aylığı almaya başlayan vatandaş ilk ödemesini yaşadığı yerde bulunan Ziraat Bankası üzerinden alabiliyor, sonraki ödemeler PTT üzerinden alınabiliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.