400 Ukraynalı mülteci İsrail'e ulaştı, içişleri bakanı artış konusunda uyardı

Rusya'nın ülkeyi işgalinden kaçan yüzlerce Ukraynalı, mültecileri taşıyan ilk organize uçaklarla Pazar günü İsrail'e geldi.

08 Mart 2022 10:00 Gündem
400 Ukraynalı mülteci İsrail'e ulaştı, içişleri bakanı artış konusunda uyardı

İsrail, 24 Şubat işgalinin ardından ilk kez mülteci almaya başladığında, biri Ukrayna'dan, biri Polonya'dan ve üçüncüsü Romanya'dan olmak üzere üç uçakla toplam 400 kişi İsrail'e geldi.

Pazar günü Romanya'dan uçakla gelenler arasında, ebeveynlerinin velayetinden alınan ya da terkedilip bir koruyucu aile evinde yaşayan 100 çocuk vardı.

İsrail Göçmenlik ve Göçmenlik Bakanlığı, Ukrayna'dan yeni gelen göçmenlere, göçmen başına yaklaşık 1.800 dolar, bir çift için 3.359 dolar ve bir aile için 4.580 dolar bir kerelik ödeme almalarına izin veren özel bir statü verileceğini duyurdu.

Bu ödemeler, bakanlığın ülkedeki ilk altı ayda herhangi bir göçmene sağladığı ve bir kişi için toplam 5.800 dolar ve bir aile için 10.955 dolar olan yardımlara ek olarak gelir.

Halihazırda İsrail'de yakın akrabaları olmayan Ukraynalı mültecilerin, varışta yaklaşık 3.046 $ depozito ödemeleri istenecek.

Diaspora İşleri Bakanı Nachman Shai, Başbakan Naftali Bennett'e depozito şartını derhal askıya almaya çağıran bir mektup gönderdi.

Shai, "Şu anda böyle bir talep insanlık dışı ve ahlak dışıdır" diye yazdı. "Akrabaları olmayan ve bu talebi karşılama imkanı olmayan mültecilerin İsrail'e girişini otomatik olarak kısıtlıyor. İsrail'e gelen Ukrayna vatandaşları için bu depozito şartının kaldırılması için bir an önce talimat vermenizi rica ediyorum."

Ukrayna'da kendini Yahudi olarak tanımlayan yaklaşık 43.000 kişi ve ülkede Yahudiler ve akrabaları için Geri Dönüş Yasası uyarınca İsrail'e göç etmeye uygun olan yaklaşık 200.000 kişi var.

2021'de Ukrayna'dan İsrail'e 3.100'den fazla insan göç etti ve İçişleri Bakanı Ayelet Shaked geçen hafta İsrail'in Ukrayna, Rusya ve diğer eski Sovyet ülkelerinden "yüz binlerce değilse de on binlerce göçmeni" kabul etmeye hazır olması gerektiğini söyledi.

Pazar günü yaptığı kabine toplantısında Shaked, savaşın başlamasından bu yana İsrail'e gelen 2.034 Ukrayna vatandaşının %90'ından fazlasının Yahudi olmadığını ve mülteci akınının "devam edemeyeceğini" söyledi.

Bir ayda 15 bin Ukraynalıya ulaşacağız” dedi. "İsrail Devleti'nin Yahudileri ve Geri Dönüş Yasası'na uygun olanları getirmek için daha fazlasını yapması gerekiyor. Bu hızla devam edemeyiz, bazı şeylerin planlanması gerekiyor."

Pazar günü Bennett, hükümetin farklı miktarlarda mülteci kabul etmeye dayalı senaryolar oluşturduğunu ve bu hafta içinde kabineye sunulacağını söyledi.

Bu, İsrail için büyük bir meydan okuma ama daha önce, tekrar tekrar karşılaştığımız bir meydan okumadır” dedi.