ABD Donanması, Güney Çin Denizi'nde düşen F-35C Gizli Savaş Uçağını Kurtardı

Amerika Birleşik Devletleri Donanması, bu yılın başlarında bir uçak gemisine inmeye çalışırken çok çekişmeli Güney Çin Denizi'ne düşen bir F-35C Lightning II gizli savaş uçağını başarıyla geri aldığını söyledi.

05 Mart 2022 11:00 Gündem
ABD Donanması, Güney Çin Denizi'nde düşen F-35C Gizli Savaş Uçağını Kurtardı

Donanmanın 7. Filosu Perşembe günü yaptığı açıklamada, enkazın 12.000 fitten fazla bir derinlikten kaldırıldığını söyledi.

100 milyon dolarlık jeti geri almak, Çin tarafından teknolojisini incelemek veya kopyalamak için ele geçirilmiş olabileceği endişelerini hafifletiyor. Pekin, Amerika Birleşik Devletleri'nin 2016'da uluslararası bir mahkeme tarafından reddedildiği ve reddedildiği iddiasıyla Güney Çin Denizi'nin çoğu üzerinde egemenlik iddia ediyor.

Donanma, kazanın ardından 24 Ocak'ta rutin operasyonlar sırasında USS Carl Vinson uçak gemisinin güvertesinde F-35 jetinin bir "iniş kazası" yaşadığını söyledi.

Sızan video görüntüleri daha sonra, uçak savrulup yana düşmeden önce uçağın bir kanadının taşıyıcının güvertesini kırptığını gösterdi. Güvenli bir şekilde atılan pilot da dahil olmak üzere yedi denizci yaralandı. Kazanın nedeni araştırılmaya devam ediyor.

7. Filo, kurtarma ekibinin, Çarşamba günü operasyon sırasında uçağa arma ve kaldırma halatları takmak için uzaktan kumandalı bir araç kullandığını ve ardından bir gemi vinci kullanarak yükselttiğini söyledi.

7. Filo, "Uçak, devam eden soruşturmaya yardımcı olmak için yakındaki bir askeri tesise teslim edilecek ve ABD'ye potansiyel nakliye için değerlendirilecek." Dedi. "Kurtarma çabası, ABD Donanması'nın varlıklarına olan bağlılığını ve özgür ve açık bir Hint-Pasifik olduğunu gösteriyor."

Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki tartışmalı bölgeler üzerindeki artan iddiası ve Tayvan'a yönelik sık sık askeri provokasyonları, ABD Donanmasının bölgedeki seyrüsefer serbesti operasyonlarını hızlandırmasına yol açtı.

Lockheed Martin tarafından üretilen F-35C, Donanma filosundaki en yeni ve en gelişmiş jettir. Varyant, uçak gemisi operasyonları için inşa edilmiş dünyanın tek uzun menzilli hayalet avcı uçağıdır.