ABD Enflasyonu, Geçen Yıl Boyunca 40 Yılın En Yüksek Seviyesini Belirledi

Gaz, gıda ve konut maliyetlerinin artmasıyla hareket eden tüketici enflasyonu, geçen yıl %7,9 artarak 1982'den bu yana en keskin yükselişini ve muhtemelen daha da yüksek fiyatların geleceğini haber verdi.

11 Mart 2022 23:00 Gündem
ABD Enflasyonu, Geçen Yıl Boyunca 40 Yılın En Yüksek Seviyesini Belirledi

Gaz, gıda ve konut maliyetlerinin artmasıyla hareket eden tüketici enflasyonu, geçen yıl %7,9 artarak 1982'den bu yana en keskin yükselişini ve muhtemelen daha da yüksek fiyatların habercisi oldu.

Çalışma Bakanlığı tarafından Perşembe günü bildirilen artış, Şubat ayında sona eren 12 ayı yansıtıyor ve Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgalini izleyen petrol ve gaz fiyatlarındaki artışların çoğunu içermiyor. O zamandan beri, ülke genelinde ortalama gaz fiyatları yaklaşık 62 arttı. AAA'ya göre, bir galonu 4,32 dolara kuruyor.

Savaştan önce daha da hızlanan fiyat artışları, güçlü tüketici harcamaları, sağlam maaş artışları ve kalıcı arz kıtlığı ABD tüketici enflasyonunu kırk yılın en yüksek seviyesine göndermişti. Dahası, hükümetin tüketici fiyat endeksinin yaklaşık üçte birini oluşturan konut maliyetleri, yakın zamanda tersine dönmesi muhtemel olmayan bir trendle keskin bir şekilde arttı.

Hükümetin Perşembe günü yayınladığı raporda, enflasyonun Ocak ayından Şubat ayına kadar %0,6 arttığını, Aralık ayından Ocak ayına kadar %0,6 arttığını gösterdi.

Çoğu Amerikalı için enflasyon, birçoğunun geçen yıl aldığı maaş artışlarının çok üzerinde seyrediyor ve bu da onların gıda, gaz ve kira gibi ihtiyaçları karşılamalarını zorlaştırıyor. Sonuç olarak, ara seçimler yaklaştıkça enflasyon, Başkan Joe Biden ve Kongre Demokratları için en büyük siyasi tehdit haline geldi. Küçük işletmeler, anketlerde bunun onların da birincil ekonomik kaygısı olduğunu söylüyor.

Enflasyon artışını durdurmak isteyen Federal Rezerv, önümüzdeki hafta mütevazi bir artışla başlayarak bu yıl faiz oranlarını birkaç kez artırmaya hazırlanıyor. Bununla birlikte, Fed hassas bir zorlukla karşı karşıya: Bu yıl kredileri çok agresif bir şekilde sıkılaştırırsa, ekonomiyi alt üst etme ve muhtemelen bir durgunluğu tetikleme riskiyle karşı karşıya.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden sonra yükselen enerji fiyatları, Biden'ın ABD'nin Rusya'dan petrol ithalatını yasaklayacağını söylemesinin ardından bu hafta yeniden yükseldi. Birleşik Arap Emirlikleri'nin diğer OPEC üyelerini üretimi artırmaya teşvik edeceğine dair haberler üzerine petrol fiyatları Çarşamba günü geriledi. ABD petrolü %12 düşüşle varil başına 108.70$'a geriledi, ancak Rusya'nın işgalinden önceki yaklaşık 90$'dan hala keskin bir yükseliş gösterdi.

Yine de enerji piyasaları o kadar değişken ki düşüşün devam edip etmeyeceğini bilmek imkansız. Avrupa, ABD ve Birleşik Krallık'a katılır ve Rusya'nın petrol ithalatını engellerse, analistler fiyatların varil başına 160 dolara kadar yükselebileceğini tahmin ediyor.

Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşının ekonomik sonuçları, birçok ekonomist ve Fed'deki geniş bir varsayımı alt üst etti: Enflasyon bu baharda gevşemeye başlayacak çünkü fiyatlar 2021 yılının Mart ve Nisan aylarında o kadar fazla yükselecek ki bir yıl öncesine kıyasla düşüş gösterecek.

Varlık yöneticisi AllianceBernstein'ın kıdemli ekonomisti Eric Winograd, gaz fiyatlarının mevcut seviyelerine yakın kalması durumunda, enflasyonun Mart veya Nisan aylarında %9'a kadar çıkabileceğini tahmin ediyor.

Buğday, mısır, yemeklik yağlar ve alüminyum ve nikel gibi metallerin maliyeti de işgalden bu yana arttı. Ukrayna ve Rusya bu emtiaların önde gelen ihracatçılarıdır.

Rusya'nın işgalinden önce bile, enflasyon sadece keskin bir şekilde yükselmekle kalmıyor, aynı zamanda ekonominin ek sektörlerine de yayılıyor. Geçen yıl birçok fiyat sıçradı çünkü yoğun talep otomobiller, inşaat malzemeleri ve ev eşyaları gibi ürünlerin arzında yetersiz kaldı.

Ancak kiralar gibi salgından etkilenmeyen bazı hizmetler için bile maliyetler de on yıllardır en hızlı şekilde artıyor. İstikrarlı iş artışı ve yüksek ev fiyatları, daha fazla insanı apartman dairelerine taşınmaya teşvik ediyor ve kira maliyetlerini yirmi yılda en fazla yükseltiyor. Daire boşluk oranları 1984'ten bu yana en düşük seviyesine ulaştı.

Geçen yılın son üç ayında, ücretler ve maaşlar, en az 20 yılın en keskin artışı olan %4,5 arttı. Bu maaş artışları, birçok şirketin yüksek işçilik maliyetlerini dengelemek için fiyatları yükseltmesine neden oldu.

Yükselen enerji maliyetleri, Fed için özellikle zor bir zorluk teşkil ediyor. Daha yüksek gaz fiyatları hem enflasyonu hızlandırma hem de ekonomik büyümeyi zayıflatma eğilimindedir. Bunun nedeni, maaş çekleri benzin pompasında aşındığı için, tüketicilerin genellikle başka şekillerde daha az harcama yapmasıdır.

Bu model, 1970'lerin ekonomisini pek çok Amerikalı için perişan eden "stagflasyon" dinamiğine benziyor. Yine de çoğu ekonomist, ABD ekonomisinin, daha yüksek enflasyonla bile başka bir durgunluğun olası olmayacağı kadar güçlü bir şekilde büyüdüğünü düşündüklerini söylüyor.