ABD, milletvekilleri Rus petrolünü yasaklamak için anlaşmaya varırken Venezuela ile görüşecek

ABD'deki milletvekilleri, artan gaz fiyatları arasında Rus petrolünü yasaklamak için iki taraflı bir anlaşma açıklarken, Beyaz Saray üst düzey yetkilileri Venezüella liderleriyle görüşmeye gönderdi.

09 Mart 2022 22:00 Gündem
ABD, milletvekilleri Rus petrolünü yasaklamak için anlaşmaya varırken Venezuela ile görüşecek

CNN, Başkan Joe Biden yönetiminin 2019'da Venezuela'ya uygulanan yaptırımları yumuşatmayı düşündüğünü bildirdi. Yaptırımların hafifletilmesi, Venezuela'nın dünya enerji taleplerini karşılamak için petrol üretimini ve ihracatını artırmasına izin verebilir.

Kaynaklara göre, Ulusal Güvenlik Konseyi Batı Yarımküre Direktörü Juan Gonzalez ve ABD'nin rehine işlerinden sorumlu özel elçisi Roger Carstens, Karakas'a gönderilen grup arasında yer alıyor.

Bu, ABD'nin büyükelçiliğini kapatmasından ve Devlet tarafından belirtildiği gibi önemli insan hakları ihlalleri geçmişine sahip olan Başkan Nicolás Maduro hükümetiyle bağlarını kesmesinden bu yana ABD'li yetkililerin Rusya'nın müttefiki Venezuela'ya yaptığı en üst düzey ziyareti işaret ediyor. Bölüm.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Pazar günü yaptığı açıklamada, Biden yönetiminin Rus petrol ithalatını yasaklama olasılığını düşündüğünü söyledi. Bununla birlikte, Rus petrolünün ikamesi olmadan, dünya çapındaki enerji fiyatları rekor seviyelere yükselebilir.

Blinken, "Petrol, Rus petrolü söz konusu olduğunda, dün [Başkan Joe Biden] ve kabinenin diğer üyeleriyle tam olarak bu konuda telefondaydım" dedi.

"Şimdi, Rus petrolünün ithalatını yasaklarken dünya pazarlarında hala uygun bir petrol arzı olduğundan emin olmak için koordineli bir şekilde bakmak için Avrupalı ​​ortaklarımız ve müttefiklerimizle konuşuyoruz."

Onun yorumları, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky'nin Cumartesi günü ABD Kongresi üyeleriyle bir araya gelmesi ve milletvekillerinden Rusya'yı Dünya Çapında Bankalar Arası Finansal Telekomünikasyon Derneği'nden bloke etmekten "daha güçlü" olacak Rus petrolünü satın almayı bırakmalarını istemesinin ardından geldi.

Temsilciler Meclisi ve Senato'nun dört güçlü üyesinden oluşan iki partili bir grup Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Rus petrolünü yasaklayan yasa tasarısı için anlaşmaya vardıklarını söyledi.

Açıklama, House Ways and Means Komitesi'nin Cumhuriyetçi lideri Kevin Brady ve komite başkanı bir Demokrat olan Richard E. Neal tarafından yayınlandı. Senato Finans Komitesi'nin Cumhuriyetçi lideri Senatör Mike Crapo ve komite başkanı Demokrat Senatör Ron Wyden da anlaşmanın bir parçasıydı.

Ortak açıklamada, "Rusya, Ukrayna halkına yönelik sebepsiz saldırısını sürdürürken, Rusya'dan enerji ürünleri ithalatını yasaklamak ve hem Rusya hem de Beyaz Rusya ile normal ticari ilişkileri askıya almak için ileriye dönük bir yasal yol üzerinde anlaştık" denildi.

"Bu adımları atmak, Putin'e savaşının kabul edilemez olduğu ve ABD'nin NATO müttefiklerimizin yanında olduğu konusunda net bir mesaj gönderecektir."

Milletvekilleri, mevzuatın Biden'a Rusya ve Beyaz Rusya'dan gelen ürünler üzerindeki tarifeleri daha da artırma yetkisi vereceğini ve ABD ticaret temsilcisinin Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütü'ne (WTO) katılımının askıya alınmasını ve Beyaz Rusya'nın DTÖ üyeliğini durdurmasını talep edeceğini söyledi.

NPR'ye göre, küresel gösterge olan Brent ham petrolünün fiyatı Pazartesi günü kısa bir süreliğine varil başına 130 doların üzerine çıkarak 2008'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Rusya'nın geçen ay Ukrayna'yı işgal etmesinden bu yana fiyatlar hızla yükseliyor.

Amerikan Otomobil Birliği'ne göre, pompadaki benzin fiyatları, 2008'de kaydedilen en yüksek seviyenin biraz altında kalarak, ulusal ortalama 4.06$'a yükseldi.