ABD, Myanmar ordusunun Rohingyalara soykırım uyguladığını belirledi

Bir yetkili haber ajanslarına verdiği demeçte, ABD'nin Myanmar ordusu tarafından Rohingya azınlığa karşı işlenen şiddetin soykırım ve insanlığa karşı suç teşkil ettiğini resmen belirlediğini söyledi.

22 Mart 2022 10:00 Gündem
ABD, Myanmar ordusunun Rohingyalara soykırım uyguladığını belirledi

Raporlara göre, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Pazartesi günü Washington'daki Holokost Müzesi'nde yaptığı açıklamalarda bu baskıyı bir soykırım olarak belirleme kararını resmen açıklayacak. Müzede "Burma'nın Soykırıma Giden Yolu" konulu bir sergi sergileniyor. Burma, ülkenin eski adıdır.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e göre Rohingya, Myanmar'daki birçok etnik azınlıktan biri. Topluluğu "dünyadaki en ayrımcılığa uğrayan insanlardan biri değilse de" olarak tanımlamıştı.

Geçen yıl Aralık ayında Malezya'ya yaptığı bir ziyarette Blinken, Amerika Birleşik Devletleri'nin Rohingya'ya yönelik muamelenin "soykırım teşkil edip etmeyeceği" konusunda "çok aktif" bir şekilde baktığını söylemişti.

2018'de Dışişleri Bakanlığı, Batı Rakhine eyaletinde Rohingyalara yönelik şiddeti "aşırı, büyük ölçekli, yaygın ve görünüşe göre hem nüfusu terörize etmeye hem de Rohingya sakinlerini kovmaya yönelik" olarak ayrıntılı olarak açıklayan bir rapor yayınlamıştı.

2017'de yüz binlerce Rohingya Müslümanı, Myanmar ordusunun ölümcül baskılarının ardından sınırı geçerek Bangladeş'e kaçmaya başladı.

Birleşmiş Milletler'in "etnik temizliğin ders kitabı örneği" olarak nitelendirdiği baskının ardından Rohingya Müslümanları deniz yoluyla veya yaya olarak kaçmaya çalıştı.

Yaklaşık 850 bin Rohingya komşu Bangladeş'teki kamplarda can çekişiyor, toplu katliamları ve tecavüzleri anlatıyor, toplumun 600.000 üyesi ise yaygın baskıyı rapor ettikleri Rakhine'de kalıyor.

BM tarafından "ulusal, etnik, ırksal veya dini bir grubu tamamen veya kısmen yok etme niyetiyle işlenen eylemler" olarak tanımlanan yasal bir soykırım tanımının ardından, diğer cezaların yanı sıra yardıma yönelik başka yaptırımlar ve sınırlamalar gelebilir. New York Times'ın bildirdiğine göre, zaten izole edilmiş askeri cunta.