Almanya Başbakanı Scholz, Putin'i Ukrayna'daki Düşmanlıklara Son Vermeye Çağırdı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i Cuma günü yaptığı telefon görüşmesinde Ukrayna'daki tüm düşmanlıkları durdurmaya ve insani yardıma erişime izin vermeye çağırdı.

04 Mart 2022 23:00 Gündem
Almanya Başbakanı Scholz, Putin'i Ukrayna'daki Düşmanlıklara Son Vermeye Çağırdı

Bir saatlik bir telefon görüşmesinde Scholz, "Rus liderliğini tüm düşmanlıkları derhal durdurmaya ve güç durumdaki bölgelere insani yardım erişimine izin vermeye çağırdı".

Zaporizhzhia nükleer santralinde geceleyin çıkan yangın hakkında Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy tarafından kendisine brifing verildiğini ve ciddi sonuçlara ilişkin ani korkuların gerçekleşmediğini söyledi.

Scholz, Cuma günü Berlin yakınlarındaki Schwielowsee'deki Alman kuvvetlerinin ortak operasyonlar komutanlığını ziyaretinde gazetecilere verdiği demeçte, "Beni arayan Başkan Zelenskiy ile bir gecede temas halindeydim."

"Şu an için tüm bu tehlikelerin (endişeler vardı) gerçekleşmediğini, yangının bir yönetim binasında kontrol altına alındığını biliyoruz."

BM ve Ukraynalı yetkililer, Rus kuvvetlerinin küresel kınamaya rağmen ülkeyi felç etmek için Cuma günü yürüttüğü kampanyaya baskı yaparken, Avrupa'nın Ukrayna'daki en büyük nükleer santraline yapılan bir Rus saldırısının herhangi bir radyasyon yayılmasına neden olmadığını ve itfaiyecilerin tesisteki yangını söndürdüğünü söylediler.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı genel müdürü Rafael Mariano Grossi Cuma günü yaptığı açıklamada, Zaporizhzhia tesisinde bir Rus "mermisinin" çarptığı binanın "reaktörün bir parçası değil", bunun yerine bir eğitim merkezi olduğunu söyledi.

İsveç'ten Çin'e nükleer yetkililer, Grossi'nin yaptığı gibi hiçbir radyasyon artışı rapor edilmediğini söyledi. Ukraynalı yetkililer, Rus birliklerinin tüm alanın kontrolünü ele geçirdiğini, ancak tesis personelinin operasyonları sağlamaya devam ettiğini söyledi. Grossi, Ukraynalıların reaktörün kontrolünde olduğunu söyledi.

Yine de, saldırı dünya çapında endişeye neden oldu ve Ukrayna'nın Çernobil'deki dünyanın en kötü nükleer felaketinin anılarını uyandırdı.

Tesis yangını, Rus ordusunun, tesisin bulunduğu yere yakın Dinyeper Nehri üzerindeki stratejik bir şehirde ilerlemesi ve ülkeyi denizden kesmek için zemin kazanmasıyla geldi. Bu, Ukrayna ekonomisine ciddi bir darbe vurabilir ve zaten vahim olan insani durumu daha da kötüleştirebilir.

İşgalin ikinci haftasına girmesiyle birlikte, Rusya ile Ukrayna arasındaki bir başka müzakere turu, vatandaşları tahliye etmek ve insani yardım sağlamak için güvenli koridorlar kurma konusunda geçici bir anlaşma sağladı. Savaş, 1 milyondan fazla kişiyi sınırın ötesine ve yeraltına sığınan sayısız insan gönderdi.