Almanya, Wirecard'ın eski CEO'su Braun'u dolandırıcılıkla suçladı

Alman savcılar Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Wirecard'ın eski CEO'su Markus Braun ve diğer iki üst düzey yöneticiyi ödeme şirketinin çöküşüne yol açan devasa ticari dolandırıcılık nedeniyle suçladıklarını söyledi.

15 Mart 2022 22:00 Gündem
Almanya, Wirecard'ın eski CEO'su Braun'u dolandırıcılıkla suçladı

Savcılar, üçlünün piyasa manipülasyonu, zimmete para geçirme ve ticari ölçekte çete dolandırıcılığı ile suçlandığını belirterek, iddianamenin kendisinin 474 sayfa olduğunu belirtti.

Bir zamanlar yenilikçi start-up'ların parlayan yıldızı olarak lanse edilen Alman fintech şirketi, bilançolarında büyük olasılıkla 1,9 milyar Euro'luk (2.1 milyar dolar) bir kayıp olmadığını kabul ettikten sonra Haziran 2020'de çöktü.

Savcıların resmi suçlamalarda bulunmaları için geçen süre, müfettişlerin çözmek için dünyayı dolaştığı karmaşık ve karmaşık hileli işlemler ağının altını çizdi.

Dolandırıcılığın kurbanları arasında Wirecard'a 1,7 milyar avroluk kredi sağlayan bankalar da vardı. 1,4 milyar avro değerinde tahviller de ihraç edilmişti ve bunların geri ödenmesi pek mümkün değildi.

Savcılar yaptığı açıklamada, "Suçlanan grup üyelerinin tümü, bu altı dolandırıcılık vakasında endüstriyel bir şekilde hareket ediyorlardı, çünkü kısmen kârla ilgili kısımlar da dahil olmak üzere kendi maaşlarını bu şekilde güvence altına aldılar." Dedi.

Örneğin Braun, en az 5.5 milyon euro temettü aldığını söylediler.

Wirecard'ın sorunları Ocak 2019'da Financial Times'da, baş işletme görevlisi Jan Marsalek başkanlığındaki Asya bölümünde muhasebe usulsüzlükleri iddiasında bulunan bir dizi makaleyle başladı.

Ancak finansal teknoloji şirketi, o sırada, iddiaları defalarca savuşturmayı başardı ve FT'nin gazetecileri, raporlar nedeniyle soruşturma altına alındı.

Büyük dolandırıcılık, Haziran 2020'de denetçiler Ernst & Young'ın şirketin hesaplarında 1,9 milyar Euro'luk nakit bulamadıklarını söylemesiyle ortaya çıktı.

Bilançonun dörtte birini oluşturan tutarın, Wirecard adına üçüncü şahıslar tarafından gerçekleştirilen alım satım risklerini karşılamak için tutulduğu ve iki Filipinli bankadaki mütevelli hesaplarında tutulduğu tahmin ediliyordu.

Ancak Filipinler merkez bankası, nakdin para sistemine asla girmediğini ve her iki Asya bankası BDO ve BPI'nin Wirecard ile bir ilişkisi olduğunu reddettiğini söyledi.

Alman savcılar tarafından aranan şirketin eski COO'su Marsalek Braun da dahil olmak üzere şirketteki kilit isimler o zamandan beri gözaltına alınırken, hala serbest.