Anonymous, Rusya'nın işgal sansürüyle ilgili 364.000 dosya yayınladı

Anonymous bu hafta, medyayı izleyen ve sansürleyen Rus ajansı Roskomnadzor'dan 364.000 dosya yayınladı.

13 Mart 2022 11:00 Gündem
Anonymous, Rusya'nın işgal sansürüyle ilgili 364.000 dosya yayınladı

Saldırı, Cumartesi gününe kadar uzanan belgeleri, Dağıtılmış Sırların Reddi'ni veya Perşembe günü dosyaları yayınlayan bir ihbar kuruluşu olan DDoSecrets'i içeriyor.

Belgelerden bazıları, Moskova'nın Rusya'nın askeri harekatına işgal olarak atıfta bulunan tüm içeriği sansürlediğini ortaya koyuyor.

DDoSecrets çevrimiçi yayında, "Roskomnadzor, söylenebilecekler hakkında talimatlar verdi ve medya kuruluşlarına Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini işgal olarak nitelendiren hikayeleri silmelerini emretti."

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 4 Mart'ta hükümetin işgal veya savaş yerine yalnızca "özel askeri operasyon" olarak tanımladığı anlatısına meydan okuyan bilgilerin yayılmasını suç sayan yeni bir yasayı imzaladı.

Bu, Rus ve yabancı haber odalarının, CNN'nin Rusya'dan canlı yayınlarını durdurması ve BBC'nin Rusya muhabirinin çalışmalarını askıya alması da dahil olmak üzere muhabirlerini korumak için hızlı eylemlere yol açtı. Aynı gün yasa yürürlüğe girdi, Rusya vatandaşlarının Facebook'a erişimini engelledi. Ancak Ruslar, hükümetin kapanmasını atlatmak için giderek artan bir şekilde sanal özel ağları kullanıyor.

Başka bir çevrimiçi gelişmede, Meta (eski adıyla Facebook), platformunda normalde kurallarını ihlal edecek "Rus işgalcilere ölüm" gibi bazı şiddetli konuşmalara geçici olarak izin vereceğini söylüyor. Ancak yine de Rus sivillere karşı şiddet içeren konuşmaları yasaklayacak.

26 Şubat'ta Anonymous hacker kolektifi Twitter'da Rus yayın hizmetlerinin ve TV kanallarının kontrolünü başarıyla ele geçirdiğini ve devlet destekli yayınların yerine "Ukrayna'da ne olduğuna dair gerçekleri" koyduğunu söyledi.

Kolektif ayrıca Rusya'nın İnternet servis sağlayıcılarını hacklemek ve Belaruslu bir silah üreticisinden içerik sızdırmak için kredi talep etti.

Anonymous, Şubat ayı sonlarında Ukrayna'yı işgal ettiği ve Doğu Avrupa ülkesindeki sivil nüfusu hedef aldığı için Rusya'ya karşı bir siber savaş ilan ettiği konusunda uyarmıştı.