Arjantin parlamentosu IMF'nin 45 milyar dolarlık borcu yeniden yapılandırma anlaşmasını onayladı

Arjantin Senatosu Perşembe günü Uluslararası Para Fonu ile 45 milyar dolarlık bir borcu yeniden yapılandıran, ülkenin kısa vadeli finansal ufkunu temizleyen ancak ciddi bir enflasyonist zorluk yaratan bir anlaşmaya nihai onay verdi.

19 Mart 2022 23:00 Gündem
Arjantin parlamentosu IMF'nin 45 milyar dolarlık borcu yeniden yapılandırma anlaşmasını onayladı

Gece geç saatlerde yapılan oylama, 2018'de eski başkan Mauricio Macri altında imzalanan rekor bir kredinin mirası olan borcu tamamlamaya çalışırken Arjantinli yetkililer ve IMF personeli arasında ütülenen yeni kredi programına yeşil ışık yaktı.

Senato dışında, sendikalar ve sol hareketler tarafından yeniden yapılanmaya karşı çıkmaya çağrılan yüzlerce kişi gösteri yaptı.

Geçen hafta, anlaşma, Arjantin'de nadir görülen merkez sol iktidar koalisyonu ile merkez sağ muhalefet arasında geniş bir fikir birliği ile Temsilciler Meclisi'nin onayını aldı.

Anlaşmanın onaylanmaması durumunda yıkıcı bir ödeme temerrüdü hayaletiyle karşı karşıya kalan Senato, üç çekimser oyla 56'ya karşı 13 oyla anlaşmaya yeşil ışık yaktı.

Anlaşmanın baş mimarı olan Ekonomi Bakanı Martin Guzman, paketi senatörler önünde savunurken, "Belirsizlik bağlamında kesinliği inşa etmek hükümetimizin sorumluluğundadır." dedi.

Anlaşma, ülkenin kronik enflasyonunu (2021'de yüzde 50,9) kontrol etmek ve 2025'te dengelenene kadar geçen yıl GSYİH'nın yüzde üçü olan bütçe açığını azaltmak için bir dizi makroekonomik önlem sağlıyor.

Yürürlüğe girmeden önce IMF yönetim kurulu tarafından da onaylanması gereken anlaşmaya göre, fon Arjantin'in ilerlemesini düzenli olarak izleyecek.

2018'de merkez sağ Macri hükümeti altında IMF, Arjantin'e verilen 57 milyar dolarlık şimdiye kadarki en büyük krediyi onayladı. Ülke bu miktarın 44 milyar dolarını aldı.

Macri'nin halefi Alberto Fernandez geri kalanını kabul etmeyi reddetti ve geri ödeme koşullarını yeniden müzakere etmeye çalıştı.

19 milyar dolar ve 20 milyar dolarlık ödemeler bu yıl yapılacaktı - hükümetin imkansız gördüğü bir zaman çizelgesi.

Arjantin, üç yıllık ekonomik durgunluktan yeni çıkıyor ve artan enflasyon ve yüksek yoksulluk oranıyla mücadele ediyor.

Ülke, Şubat ayında tüketici fiyat endeksinde Ocak ayına göre yüzde 4,7'lik bir artış kaydetti ve gıda maliyetinde yüzde 7,5'lik bir artış kaydetti.

Yeni anlaşmaya göre Buenos Aires'in 1983'te demokrasiye dönüşünden bu yana IMF ile imzaladığı 13'üncü anlaşma -- geri ödemeler bir ödemesiz dönemin ardından 2026'dan 2034'e kadar yapılacak.

Arjantin, mali açığını bugün GSYİH'nın yüzde 3.0'ından 2024'e kadar yüzde 0,9'a düşürmeyi taahhüt etti.

IMF sözcüsü Gerry Rice, anlaşmanın amacının "sürekli yüksek enflasyonu düşürmek" olduğunu söyledi, ancak Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından küresel ekonominin karşılaştığı zorluklar konusunda uyardı.

Parlamento binası, bazı göstericilerin çöpleri yakıp binanın girişine doğru taş atmalarıyla alt meclisin tasarıyı onaylamasıyla protestoların ardından geçen hafta Senato oylaması öncesinde çitle çevrildi.

Bir polis memuruna Molotof kokteyli isabet etti ve Senato başkanı ve Başkan Yardımcısı Cristina Kirchner'in ofisleri de dahil olmak üzere bazı camlara taşlar isabet etti.