Astronotlar, yeni güneş dizilerine hazırlanmak için Salı günü ISS'de uzay yürüyüşü planlıyor

İki NASA astronotu, Rusya ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki Ukrayna ihtilafı üzerindeki gerilimin ortasında, Uluslararası Uzay İstasyonunda yeni güneş dizilerinin kurulumuna hazırlanmak için Salı günü bir uzay yürüyüşü planlıyor.

16 Mart 2022 11:00 Gündem
Astronotlar, yeni güneş dizilerine hazırlanmak için Salı günü ISS'de uzay yürüyüşü planlıyor

Astronotlar 34 yaşındaki Kayla Barron ve 44 yaşındaki Raja Chari, sırasıyla ikinci ve ilk uzay yürüyüşleri olan yaklaşık altı saatlik bir uzay yürüyüşü için sabah 8'de EDT civarında istasyondan çıkmayı planlıyorlar.

Güneş enerjisi dizilerinin gelecekteki kurulumunu destekleyecek braketler ve payandalar kurmayı planlıyorlar. Geçen yıl boyunca istasyonun elektroniğine güç sağlamak için altı yeni güneş enerjisi dizisinden ikisi açıldı.

NASA yetkilileri Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında Rusya'nın Ukrayna'yı işgali konusundaki gerilimler hakkında yorum yaptı. ISS programının NASA yöneticisi Joel Montalbano, Rusya'nın ISS ortaklığından aniden çekilebileceğini söyleyen Roscosmos genel müdürü Dmitry Rogozin tarafından Twitter'da yapılan yorumlara doğrudan hitap etti.

Rogozin, Rus uzay aracı olmadan ISS'nin düşebileceğini ve Amerika Birleşik Devletleri'ne çarpabileceğini bile öne sürdü.

Montalban, "Birlikte çalışıyoruz," dedi. "Bu, bir grubun diğerinden ayrılabileceği bir süreç değil; çalışmak için başarılı olmak için her şeye birlikte ihtiyacımız var."

Örneğin Montalban, ABD'nin tüm istasyon için tutum kontrolü ve sıcaklık kontrolü sağladığını ve Ruslara ekstra güç ve iletişim yeteneği aktardığını söyledi.

Montalban, uzay istasyonunun yörüngesini yükseltmek için Rus iticilerine güvendiğini kabul etti. Ayrıca NASA astronotu Mark van de Hei'nin Rus kozmonotlarıyla yakında bir Rus Soyuz kapsülünde Dünya'ya geri döneceğini söyledi.

Montalban, "Size kesinlikle Mark'ın o Soyuz'la eve geleceğini söyleyebilirim," dedi. "Rus meslektaşlarımızla iletişim halindeyiz. Bu konuda hiçbir şüphe yok."