Avrupa'da 'Siber Armageddon': Rapora göre Rusya-Ukrayna savaşının ardından binlerce kişi çevrimdışı oldu

Haber ajansı AFP'nin bildirdiğine göre, Avrupa'nın birçok bölgesi, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin başlangıcında büyük "siber saldırılarla" karşılaştıktan sonra internetten düştü.

05 Mart 2022 23:00 Gündem
Avrupa'da 'Siber Armageddon': Rapora göre Rusya-Ukrayna savaşının ardından binlerce kişi çevrimdışı oldu

Telekom şirketi Orange'a göre, uydu internet hizmetinin yaklaşık 9.000 kullanıcısı, müşterisi olduğu ABD uydu operatörü Viasat'ta 24 Şubat'ta bir "siber olay" sonrasında internetsiz kaldı.

Bigblu uydu internet hizmetinin ana şirketi Eutelsat'ın 40.000 abonesinin üçte biri de aynı duruma tanık oldu.

Raporlara göre kesinti Almanya, Fransa, Macaristan, Yunanistan, İtalya ve Polonya'da hissedildi.

Çarşamba günü Viasat, bir "siber olayın", KA-SAT uydusuna güvenen Avrupa'nın "Ukrayna ve diğer yerlerindeki" müşteriler için "kısmi ağ kesintisine" neden olduğunu söyledi.

Şimdiye kadar, hangi ülkenin siber saldırıların arkasında olduğuna dair bir kanıt yok, Viasat sadece “polis ve devlet ortaklarının” bilgilendirildiğini ve soruşturmalara yardımcı olduğunu söyledi.

Fransa'nın Uzay Komutanlığı şefi General Michel Friedling, sivil bir ağ olan Viasat'a bir siber saldırı olduğunu doğruladı.

Operasyonların başlamasından kısa bir süre sonra, birkaç gün boyunca, siber saldırıya uğrayan, özellikle Avrupa ve Ukrayna'yı kapsayan ve saldırıdan hemen sonra on binlerce terminali devre dışı bırakan bir uydu ağımız vardı." AFP, Friedling'in sözlerini alıntıladı.

Almanya ve Orta Avrupa'da toplam 11 gigawatt üretime sahip yaklaşık 5.800 rüzgar türbininin de siber saldırılardan etkilendiği bildiriliyor.

Rusya'da, kurumsal web siteleri, onları düzenli olarak çalışamaz hale getiren hizmet reddi (DOS) saldırılarından korumak için yurt dışından erişilemez hale getirildi.