Avustralya Başbakanı Morrison, kıyıdaki selden sonra milyonlarca yardımın dağıldığını söyledi

Avustralya Başbakanı Scott Morrison Cumartesi günü yaptığı açıklamada, şiddetli yağmurun neden olduğu kıyı taşkınlarının tarihi bir ulusal acil durum ilanına ve tahliyelere yol açmasının ardından 631 milyon doların (yaklaşık 460 milyon USD) dağıldığını söyledi.

14 Mart 2022 11:00 Gündem
Avustralya Başbakanı Morrison, kıyıdaki selden sonra milyonlarca yardımın dağıldığını söyledi

Sky News'in bildirdiğine göre, Avustralya, o yıl ölümcül orman yangınlarına yanıt olarak Aralık 2020'de kabul edilen bir yasanın ardından bu hafta ilk ulusal acil durum bildirimini yayınladı.

Yangınlar sırasında araziye ve bitki örtüsüne verilen hasar nedeniyle etkisi muhtemelen daha da kötüleşen son selde en az 22 kişi öldü. Sel nedeniyle bu hafta on binlerce kişiye tahliye emri verildi.

Cumartesi günü Hawkesbury kentinden konuşan Morrison, New South Wales eyaletinde selden etkilenen topluluklar için Cuma günü imzalanan ulusal bir acil durum bildirisinin Queensland eyaleti için imzalanmadığı yönündeki eleştirileri ele aldı.

Bu tür beyanlar, federal hükümetin, acil durum koşullarının harap ettiği eyalet ve bölgelerin bölgelerine yardım ve malzemeleri hızla dağıtmasına olanak tanır.

Morrison, düzenlediği basın toplantısında, Avustralya eyaletinin yürütme başkanı Queensland Başbakanı Annastacia Palaszczuk tarafından acil durum ilanının talep edilmediğini söyledi.

"Birine danışacağım dediğimde ciddiyim. Dinlemeyecek kadar inatçı değilim. Ve başbakan bana gerekli olmadığını söylediğinde tabii ki gidiyorum. Bunu dinlemek için," dedi Morrison.

"Bir hafta önce gerekli görseydi, bana yazabilirdi, yapmamı isteyebilirdi, ama yapmadı. Böyle oluyor. Devlet isterse, yapılmasını isteyebilir. yapılacak ve Queensland hükümeti tarafından böyle bir talepte bulunulmadı."

Morrison, son iki hafta içinde 766.000 kişinin Commonwealth Afet Ödemeleri ve Kurtarma Ödeneği kapsamında 631 milyon dolar (yaklaşık 460 milyon USD) aldığını da sözlerine ekledi.

Morrison, "Yalnızca burada Yeni Güney Galler'de 423 milyon dolar, ülke genelinde bu 631 [milyon] doları oluşturuyor ve bu, burada Yeni Güney Galler'de gördüğümüz sel ölçeğine bir şeyler söylüyor" dedi. "Yalnızca Hawkesbury'de 8.671 talep ve 7 milyon doların üzerinde doğrudan destek geldi."

Morrison, sel yardımı ve temizleme operasyonları sağlamak için Avustralya Savunma Kuvvetleri'nin 6.000'den fazla üyesinin ülke genelinde konuşlandırıldığını da sözlerine ekledi.

"Bu mevcudiyet çok hoş bir manzara ve büyük bir teşvik biliyorum. Ve bunu yapan tüm Savunma Kuvvetleri personeline ve özellikle bu çağrıların bir parçası olan yedeklere teşekkür etmek istiyorum. özellikle Kuzey Nehirleri," dedi Morrison.

"Bu yedekler, işverenlerine de teşekkür etmek istiyorum. İşverenler onları, şimdi yaptıkları gibi toplumlarına hizmet etmeleri ve ülkelerine hizmet etmeleri için serbest bıraktı."

Avustralya'nın haftalık gazetesi The Saturday Paper'ın bildirdiğine göre, felaket, bir bebeği çamurdan çeken ve evleri süpüren toprak kaymalarından sonra onları canlandıran Avustralyalı Ninja Warrior yarışmacısı da dahil olmak üzere kahramanlık hikayelerine yol açtı.

Habere göre, Lisa Parkes bebeği kurtardıktan sonra anne ve babasını kurtardı ve onları bebekle yeniden birleştirdi.

Parkes, "Ebeveynler, anne ve baba, neredeyse boyunlarına kadar çamura gömüldüler ve 24 saatten fazla bir süredir oradalar" dedi. "Bebek o yaşta, yaklaşık sekiz aylık olmalı ve kusursuz bir zamanlamaydı, çünkü yuvarlanmaya çalıştı ve ağzına çamur aldı ve bilincini kaybetti."