Avustralya nükleer denizaltıları için bir liman arıyor ama bir sorun var

Avustralya, Aukus anlaşması kapsamında inşa edilen nükleer denizaltı filosunu barındıracak limanlar arıyor. Görünüşe göre denizanasının varlığı bu konuda önemli bir faktör olabilir.

12 Mart 2022 23:00 Gündem
Avustralya nükleer denizaltıları için bir liman arıyor ama bir sorun var

Önde gelen bir deniz biyoloğu ve denizanası uzmanı Lisa-ann Gershwin'e göre, filo Avustralya hükümetinin kısa listeye kalan bölgelerinden biri olan Brisbane'de bulunuyorsa, nükleer güçle çalışan denizaltılar, akınlar tarafından acil bir reaktörün kapatılmasına zorlanabilir. Deniz anası.

Hükümet bu hafta Brisbane, Newcastle ve Wollongong olmak üzere üç sitenin bir listesini yayınladı. Bu potansiyel alanlar, 2036 yılına kadar ortaya çıkacak olan filo için limana dönüşebilir.

Gershwin, Moreton Körfezi'ndeki koşullar ve olağan denizanası patlamaları nedeniyle Brisbane'in nükleer bir denizaltı üssü için "mutlak en kötü yere yakın" olduğunu da sözlerine ekledi.

2006 yılında, ABD'li nükleer enerjili süper taşıyıcı USS Ronald Reagan, yoğunlaştırıcılarına 800 kg'dan fazla denizanası emdiği için Brisbane'de acil durum reaktörünü kapatmaya zorlandı. Soğutucunun ana reaktörlere ulaşmasını engellemişti.

Amerika'nın en büyük, en pahalı, en korkunç, harika süper taşıyıcısının ilk yolculuğunda olduğunu hayal edin. Brisbane limanına gelir ve binlerce denizanasını emer. Amerikan donanması için çok utanç verici bir durumdu. Neyse ki büyük bir kaza olmadı, hiçbir şey olmadı, hiçbir şey patlamadı. Ancak nükleer herhangi bir şeyle uğraşırken [daha dikkatli] olmalısınız” dedi Gershwin.