Avustralya'daki selde ölü sayısı 17'ye yükseldi

Avustralya'nın en kalabalık şehri olan Sidney, geçtiğimiz hafta boyunca şiddetli sağanak yağışlar nedeniyle sırılsıklam olduktan sonra Pazar günü daha fazla yağmura hazırlandı ve ülkenin doğu kesiminde meydana gelen selden ölenlerin sayısı 17'ye ulaştı.

07 Mart 2022 11:00 Gündem
Avustralya'daki selde ölü sayısı 17'ye yükseldi

Güney Queensland ve kuzey Yeni Güney Galler'de bir hafta boyunca bir yıldan fazla yağış bırakan vahşi bir hava sistemi, yaygın bir yıkıma neden oldu ve eyaletlerde binlerce insanı yerinden etti ve mülk, çiftlik hayvanları ve yolları süpürdü.

Polise göre, Cumartesi günü cesedi bulunan bir Queensland kadını da dahil olmak üzere, tufanın başlamasından bu yana on yedi kişi öldürüldü.

NSW Meteoroloji Bürosu (BoM), yeni bir hava sisteminin yeni bir şiddetli yağış getirebileceğini ve sel riskini artırabileceğini söyledi.

BoM'nin sel gözlemi yaptığı açıklamada, "En yoğun yağışların ve en büyük risk altındaki nehirlerin odak noktası, büyük Sidney'den orta ila büyük sel baskınlarının mümkün olduğu Hunter ve Manning Nehirlerine uzananlardır." Dedi.

Queensland'in başkenti Brisbane'de ve çevresindeki bölgelerde, birkaç bin mülkü sular altında bırakan sağanak yağışların ardından hafta sonu temizlik çalışmaları devam etti.