Bakan, İran petrol ihracatının ABD'nin tankerlere el koymasından etkilenmediğini söyledi

İran petrol bakanı Pazar günü yaptığı açıklamada, ABD'nin son aylarda İran tankerlerine el koymasının, yaptırımlardan etkilenen ülkenin petrol ihracatını artırmasını engellemediğini söyledi.

13 Mart 2022 22:00 Gündem
Bakan, İran petrol ihracatının ABD'nin tankerlere el koymasından etkilenmediğini söyledi

İran medyası tarafından yapılan bir röportajda Javad Owji, “ABD, geçtiğimiz aylarda sevkiyatların ihracatını önlemek için İran petrol tankerlerini birkaç kez ihlal etti” dedi.

Owji, "Düşman ihracatımızı ve sözleşmelerimizi durduramayacağını anlayınca gemilerimizin peşine düştüler" dedi.

2015 nükleer anlaşmasını canlandırmak için Viyana'da yapılan dolaylı İran-ABD görüşmeleri, Tahran'ın nükleer çalışmalarını durdurması karşılığında ABD yaptırımlarının kaldırılmasını görebileceği gibi, onun sözleri Bahamalar'da yakın zamanda bir İran petrol tankerine el konulduğuna dair raporları takip ediyor.

İran'ın yakın müttefiki Rusya'nın son dakika talebi, büyük ölçüde tamamlanmış bir metin olmasına rağmen Avusturya'nın başkentindeki dünya güçlerinin toplantısını belirsiz bir süre için duraklatmaya zorladı.

5 Mart'ta Rusya beklenmedik bir şekilde İran'la olan ticaretinin Moskova'ya Ukrayna'yı işgali nedeniyle uygulanan yaptırımlardan etkilenmeyeceğine dair kapsamlı garantiler talep etti - Batılı güçlerin kabul edilemez olduğunu söylediği ve Washington'un kabul etmeyeceğini söylediği bir talep.

Owji, "İran'ın petrol ihracatı, en sert yaptırımlar altında ve Viyana görüşmelerinin sonucunu beklemeden arttı" dedi.

Owji, artışın "sözleşmeleri kazanmak ve farklı alıcılar bulmak için kullanılan farklı yöntemler" sayesinde olduğunu söyledi.

Artış, "Viyana'daki arkadaşların pazarlık gücünü bile artırdı" dedi, ayrıntıya girmeden.

Tahran'ın petrol ihracatı, 2018'de eski ABD Başkanı Donald Trump'ın 2015 nükleer anlaşmasından çıkıp yaptırımları yeniden yürürlüğe koymasından bu yana sınırlı.

İran, ABD yaptırımlarını yasadışı olarak görüyor ve onlardan kaçınmak için her türlü çabayı göstereceğini söyledi.

Petrol ihracatı, Çin'e artan sevkiyatları yansıtan akışları takip eden şirketlerin tahminlerine dayanarak, neredeyse üç yıl içinde ilk kez günde 1 milyon varilin (bpd) üzerine çıktı.

Petrol endüstrisi danışmanları ve analistlerinin tahminlerine göre, İran yaptırımlara rağmen 2021'de ihracatını artırdı. Ancak yaptırımlar yeniden uygulanmadan önce sevk edilen 2,5 milyon varil/gün'ün oldukça altında kaldılar.