Biden'ın onay notları, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden sonra bir sıçrama görüyor

ABD Başkanı Joe Biden'ın onay notları, Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline karşı eylemlerine yanıt olarak iyileşmiş görünüyor.

15 Mart 2022 10:00 Gündem
Biden'ın onay notları, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden sonra bir sıçrama görüyor

Ukrayna'nın işgalinden sonra yapılan birkaç ankete göre, Biden'ın onay notu 5 puan veya daha fazla artarak tüm anketörlerin ortalamasında yaklaşık yüzde 42'ye yükseldi.

Politico/Morning Consult'un anketi, Bident'in genel onay notunu yüzde 45'e çıkarırken, Marist College/NPR/PBS NewsHour anketi, cumhurbaşkanının notunun yüzde 42'ye yükseldiğini söyledi.

Özellikle, bu anketörlerin işgalden önce yaptıkları anketlerde Biden'ın onay notu yüzde 40'tı.

Marist College/NPR/PBS NewsHour anketine göre, Amerikalıların çoğunluğu (yüzde 52), Biden'ın Ukrayna'daki durumu nasıl idare ettiğini geçen hafta yüzde 34'ten onaylarken, yüzde 44 onaylamıyor, yüzde 50'den aşağı son kez kuruş.

Amerikalıların yaklaşık yüzde 46'sı Biden'ın Ukrayna'daki çatışmaya yaklaşımının doğru olduğunu söylerken, yüzde 43'ü çok temkinli olduğunu ve sadece yüzde 6'sı çok agresif olduğunu düşünüyor.

Anket, Biden'ın onay puanlarındaki artışının ağırlıklı olarak Demokrat tabanı arasında olduğuna işaret ederken, bağımsızlar arasında da ılımlı bir kazanım kaydetti.

Anket, Biden'ın Rusya'ya karşı yaptırım uygulama kararının nadir, iki taraflı bir fikir birliğine sahip olduğunu söylüyor.

Ankette, "Tarafından bağımsız olarak çoğu Amerikalı bu yaptırımları destekliyor ve neredeyse her on kişiden yedisi, ülke içinde daha yüksek enerji fiyatları anlamına gelse bile onları destekliyor" dedi.

Bununla birlikte, Rus savaşının sonuçlarından ve onları nasıl etkileyeceğinden korkan ABD vatandaşları arasında bir endişe var.

Amerikalıların yaklaşık yüzde 78'i Rusya'nın Amerika Birleşik Devletleri'nde siber saldırılar düzenleyeceğinden ve Avrupa'da daha geniş bir savaşın patlak vereceğinden endişe duyuyor.

Ve yaklaşık yüzde 70'i nükleer silahların kullanılacağından endişe ediyor.

Ek olarak, çoğu anket, Amerikalıların bu savaştan çok enflasyon ve ekonomi hakkında endişeli olduğunu gösterdi.