Bilim adamları, eski bir roketin Ay'a 9300 km hızla çarptığını düşünüyor

Yörünge hesaplamalarına göre, Cuma günü, yıllarca uzayda hızla ilerleyen bir roket Ay'a çarptı, ancak grev doğrudan gözlemlenmedi ve fotoğrafik kanıt için bir bekleme olabilir.

06 Mart 2022 11:00 Gündem
Bilim adamları, eski bir roketin Ay'a 9300 km hızla çarptığını düşünüyor

Çarpışmayı ilk tahmin eden astronom Bill Gray, çarpmanın Ay'ın uzak tarafında Doğu Saati ile sabah 7.25'te (8.25 Singapur saati) gerçekleşeceğini söyledi.

Gray, AFP'ye verdiği demeçte, evrende yaklaşık 9.300 km/s hızla yarışan yaklaşık 3,6 tonluk nesnenin "10 veya 20 metre genişliğinde" bir krater oluşturması gerektiğini söyledi.

Hızı, yörüngesi ve çarpma süresi, Dünya tabanlı teleskop gözlemleri kullanılarak hesaplandı.

"Nesne için çok sayıda (ve çok sayıda) izleme verimiz vardı ve yerçekimi ve güneş ışığından başka üzerinde etki eden hiçbir şey yok" dedi ve ikincisi silindiri Güneş'ten nazikçe uzaklaştırdı.

"Cisim gizli bir el tarafından kaldırılmadığı sürece, bu sabah Ay'a çarptı."

Derin uzayda çöplerin listelenmesinden ve izlenmesinden sorumlu resmi bir kurum olmadığı için roketin kimliği tartışma konusu oldu.

NASA tarafından kullanılan yörünge hesaplama yazılımını yaratan bağımsız bir müteahhit olan Gray, bilim adamlarının asteroitlerle karıştırıp gereksiz yere incelememesi için insan yapımı enkazları arar ve izler.

Başlangıçta gördüğü şeyin bir SpaceX roketi olduğunu düşündü, ancak daha sonra fikrini değiştirdi ve Çin uzay ajansının ay keşif programının bir parçası olarak 2014'te başlatılan Chang'e 5-T1'in üçüncü aşama güçlendiricisi olduğunu söyledi.

Pekin, söz konusu güçlendiricinin "dünya atmosferine güvenli bir şekilde girdiğini ve tamamen yakıldığını" söyleyerek sorumluluğu reddetti.

Ancak Gray'e göre Çin dışişleri bakanlığı tarafından yapılan açıklama, benzer isimlerle iki görevi birleştirdi ve aslında çok daha sonra fırlatılan bir roketten bahsediyordu.

Durum ne olursa olsun, yalnızca her ikisi de Ay'ın yörüngesinde bulunan Nasa'nın Ay Keşif Aracı ve Hindistan'ın Chandrayaan-2'si krateri görüntüleyebilecek.

ABD uzay ajansı Ocak ayı sonlarında krateri araştırmak istediğini söyledi, ancak bunu bulmanın "haftalar ila aylar" sürebilecek bir zorluk olacağını söyledi.

Gray'e göre, her iki sonda da ayda bir kez Ay'daki herhangi bir bölgeyi gözlemleyebiliyor.

Uzay aracını fırlatma amaçlarına hizmet ettikten sonra roket aşamalarının kozmosa terk edilmesi alışılmadık bir durum değil.

Ancak bu, Ay ile ilk kez kasıtsız bir çarpışmanın öngörüldüğü anlamına gelir.

Uzay aracı, sismometreleri test etmek için Apollo misyonları sırasında olduğu gibi, daha önce bilimsel amaçlarla kasıtlı olarak Ay'a çarptı.