BM, Ukrayna'dan kaçan çocuklar insan kaçakçılığı riskiyle karşı karşıya

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu Cumartesi günü, Ukrayna'daki savaştan kaçan çocukların insan kaçakçılığı ve sömürüsü açısından yüksek risk altında olduğu konusunda uyardı.

21 Mart 2022 11:00 Gündem
BM, Ukrayna'dan kaçan çocuklar insan kaçakçılığı riskiyle karşı karşıya

UNICEF'ten yapılan açıklamaya göre, 500'den fazla refakatsiz çocuğun yalnızca Romanya'ya geçtiği tespit edildiğinden, Şubat ayında Rus işgalinin başlamasından bu yana 1,5 milyondan fazla çocuk Ukrayna'dan kaçtı.

İnsani yardım ajansı, ailelerinden ayrılan çocukların gerçek sayısının muhtemelen çok daha yüksek olduğunu söyledi.

UNICEF'in Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü Afshan Khan, "Ukrayna'daki savaş kitlesel yerinden edilmelere ve mülteci akışlarına yol açıyor - insan kaçakçılığında önemli bir artışa ve akut bir çocuk koruma krizine yol açabilecek koşullar" dedi.

"Yerinden edilmiş çocuklar ailelerinden ayrılmaya, sömürülmeye ve insan ticaretine maruz kalmaya karşı son derece savunmasız. Bölgedeki hükümetlerin adım atması ve onları güvende tutmak için önlemler alması gerekiyor."

UNICEF, Ukrayna'dan kaçan çocuklar ve kadınlar için refakatsiz ve ayrılmış kişilerin tespit edilmesine yardımcı olan "Mavi Noktalar" olarak adlandırılan güvenli alanların sayısını artırmak için BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ve yerel gruplar ve hükümetlerle birlikte çalışacağını söyledi. çocuklar.

UNHCR'den alınan veriler, işgalin başlamasından bu yana 3,3 milyondan fazla Ukraynalı'nın ülkeden kaçtığını gösteriyor.

Yaklaşık 2 milyonu bulan mültecilerin çoğu, insanların ülkeler arasında özgürce hareket etmesine izin veren Avrupa Birliği'nin Schengen Bölgesi'ne üye bir ülke olan Polonya'ya gitmek için Ukrayna'yı terk etti. Bu nedenle, o zamandan beri kaç mültecinin Avrupa'daki diğer ülkelere devam ettiği belirsizliğini koruyor.

Her ikisi de Schengen Bölgesi içinde olan 300.000 mülteci Macaristan'a, 240.000'i Slovakya'ya kaçtı. 518.000 kişi Romanya'ya, 359.000 kişi de Moldova'ya kaçtı.

Mültecilerin durumu daha da vahimleştikçe, Ukraynalı yetkililer yaptığı açıklamada, sakinleri tahliye etmek için 10 yeni insani koridor üzerinde anlaşmaya varıldığını söyledi.

Rus kuvvetlerinin sivil sığınma evi olarak hizmet veren bir tiyatroyu bombaladığı kuşatma altındaki Mariupol kentinden sakinleri tahliye etmek için yeni bir koridor planlanacak.

İnsani yardım grupları, yiyecek, su ve ilaca erişimi olan sakinlerin karşılaştığı kriz hakkında alarm verdiğinden, şehir 1 Mart'tan beri saldırı altında.

Bu koridor Mariupol'dan Rus kuvvetlerinin ülkenin en büyük ikinci nükleer santralinin kontrolünü ele geçirdiği Donetsk bölgesindeki Zaporizhzhia şehrine kadar uzanacak.

Ukrayna başbakan yardımcısı Iryna Vereshchuk, yerinden edilmiş sakinlere yardım taşıyan kamyonların bölgeye gönderilmesi nedeniyle, sakinleri Zaporizhzhia'ya taşımak için bir otobüs konvoyunun çoktan ayrıldığını söyledi.

Ukrayna'nın başkenti Kiev yakınlarında da çeşitli insani yardım koridorları kurulacak. Ukrayna kuvvetleri, banliyölerde çatışmalar yoğunlaşırken Kiev yakınlarındaki Rus saldırısını başarıyla savuşturuyor.

Vereshchuk, "Yerleşim sakinleri lütfen dikkatli olun. Koridorları açmak son derece zor olduğu için düşman sinsice anlaşmalarımızı bozuyor. Lütfen, bir fırsat varsa, bugün kullanın." dedi. "İnsani koridorlar için yeni güzergahlar üzerinde çalışmaya devam ediyoruz."

Luhansk bölgesinde de insani yardım koridorları üzerinde anlaşmaya varılırken, insani yardım içeren kamyonların Kehrson'a gönderilmesi planı yapıldı.