Çin, Covid vakaları arttıkça 9 milyonluk şehri kilitledi

Covid vakaları artmaya devam ederken, kuzeydoğu Çin şehri Changchun'da dokuz milyonluk bir kilitlenme uygulandı. Son derece bulaşıcı Omicron varyantı, yalnızca Wuhan salgını sırasında görülen bir ölçekte salgınları tetiklediği için, iki yılda ilk kez Çin'in günlük Covid vakaları 10.000'in üzerindedir.

12 Mart 2022 22:00 Gündem
Çin, Covid vakaları arttıkça 9 milyonluk şehri kilitledi

Changchun, Jilin eyaletinin başkenti ve önemli bir sanayi üssüdür. Vatandaşlara evden çalışmalarını emretti.
Yeni kurallara göre, her iki günde bir yalnızca bir kişinin "günlük ihtiyaçlar" satın almasına izin verilecek.

Sağlık komisyonuna göre Çin, Covid salgınları yayıldıkça ilk kez hızlı antijen testleri uygulayacak.

Birkaç Çin şehri vakalarda bir artış kaydetti. Son zamanlarda, Şangay okullarının kapatılmasını ve çevrimiçi eğitime geçmesini emretti.

Omicron varyantının neden olduğu asemptomatik enfeksiyonlar, 2020'nin başlarında ilk ulusal salgını içerdiğinden beri Pekin'in günlük sayısını tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkardı.

10 Mart itibariyle, Çin anakarasında, yurt dışından gelenlerin yanı sıra ülke içinden gelenler de dahil olmak üzere 112.940 doğrulanmış vaka vardı.

Hong Kong Üniversitesi'nde epidemiyoloji profesörü olan Ben Cowling, "Aşılı bireylerdeki enfeksiyonların aşısız bireylerdeki enfeksiyonlardan daha asemptomatik olma olasılığı daha yüksektir ve aşı kapsamı şu anda Çin'de çok yüksektir" diye açıklıyor.