Çin okulları kapattı, COVID-19 sayıları arttıkça belediye başkanlarını görevden aldı

Çin'deki yetkililer, ülkede COVID-19 sayıları arttıkça iki şehrin belediye başkanlarını görevden aldı ve Şanghay'daki okulları kapattı.

14 Mart 2022 10:00 Gündem
Çin okulları kapattı, COVID-19 sayıları arttıkça belediye başkanlarını görevden aldı

The New York Times, devlete ait Xinhua haber ajansına atıfta bulunarak, Jilin Şehri ve Changchun şehrinin Jiutai bölgesinin belediye başkanlarının görevlerinden alındığını bildirdi.

Jilin Şehri belediye başkanının görevden alınması, Jilin Eyaletinin başkenti Changchun'un dokuz milyon sakinine, zorunlu olmayan tüm işyerleri ve mağazalar kapatılırken evde kalmalarının emredilmesinin ardından geldi.

Devlet tarafından işletilen Global Times'ın bildirdiğine göre, okullar kapatılacak ve tüm ulaşım hizmetleri süresiz kapanma nedeniyle askıya alınacak. Şehir, planlanmış üç tur toplu testten geçtiğinden, hane başına bir kişi malzeme satın almak için her iki günde bir ayrılabilir.

Çin, COVID-19'un Wuhan şehrinde ilk ortaya çıkmasından bu yana pandemi ile mücadelede sıfır tolerans politikaları uyguluyor. Çin, dünyadaki en kalabalık ülke olmasına rağmen, son zamanlarda Omicron varyantındaki bir artışa kadar çok düşük vaka sayılarını korudu.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Çin anakarasındaki 20 ilde yerel olarak bulaşan 1.524 vakanın tespit edildiğini ve Cuma günü bildirilen 1.100 vakadan %39'luk bir artış olduğunu söyledi.

South China Morning Post'un bildirdiğine göre, Mart ayında şimdiye kadar 480 vakanın bildirildiği Şanghay'da, yerel yönetimin reddetmelerine rağmen şehrin sokağa çıkma yasağı uygulayacağına dair söylentiler arttı.

Anaokulları ve anaokulları kapandı ve ilkokul ve liseler için sınıflar çevrimiçi hale geldi. Birçok konser ve diğer iç mekan etkinlikleri de askıya alınırken, Shanghai Disneyland yaptığı açıklamada etkinliklerinin ve cazibe merkezlerinin azaltılmış kapasiteyle ilerleyeceğini söyledi.

Ülkedeki diğer şehirler de, pandeminin başlangıcından bu yana iki yıldan fazla bir süredir artan sayılar nedeniyle etkinlikleri erteledi.

South China Morning Post'un haberine göre, şu anda Kış Paralimpik Oyunlarına ev sahipliği yapan Pekin'de de üç yeni vaka bildirildi. O zamandan beri birkaç mahalle kilit altına alındı.