Çin: Shenzen'de şehir çapında Covid kilitlenmesi uygulandı

Pazar günü Çin'in güneyindeki teknoloji merkezi olan Shenzen'e şehir çapında bir kilitlenme uygulandı. Duyuru, 66 yeni koronavirüs vakası bildirildikten sonra yerel yönetim tarafından yapıldı. Merkezi iş bölgesi kapatıldı.

15 Mart 2022 11:00 Gündem
Çin: Shenzen'de şehir çapında Covid kilitlenmesi uygulandı

Şehir hükümeti tarafından yapılan açıklamada, toplu taşımanın kilitlenmesi ve askıya alınmasının 20 Mart'a kadar süreceğini ve üç tur toplu test başlatacağını da sözlerine ekledi.

Hareket, şehrin merkezi iş bölgesine uygulanan daha önceki bir kilitlenmeyi genişletiyor.

Shenzhen Pazar günü 66 yeni enfeksiyon bildirdi - 32.430'un bir kısmı aynı gün Hong Kong'da doğrulandı.

Shenzhen sağlık yetkilisi Lin Hancheng bir brifingde, "Önleme ve kontrol zamanında ve kararlı bir şekilde güçlendirilmezse, kolayca büyük ölçekli topluluk iletimi haline gelebilir." Dedi.

Çin genelinde enfeksiyonlardaki artış, 18 il Omicron ve Delta varyantlarının kümeleriyle savaşırken, yetkilileri Şanghay'daki okulları kapatmaya ve birden fazla kuzeydoğu şehrini kilitlemeye sevk etti.

Virüsün 2019'un sonlarında ilk tespit edildiği Çin, hızlı kilitlenmeler, seyahat kısıtlamaları ve kümeler ortaya çıktığında toplu testler ile uygulanan katı bir 'sıfır-Covid' politikası sürdürdü.

Ancak son derece bulaşıcı Omicron varyantı ve asemptomatik vakalardaki ani artış tarafından yönlendirilen en son alevlenme, bu yaklaşımı test ediyor.

Şanghay şimdiye kadar şehir çapında bir evde kalma emrinden kurtuldu, ancak megakent enfeksiyonları kontrol altına alma ve şüpheli yakın temasları test etme çabalarını hızlandırdığı için bireysel konutlar kilitleniyordu.

Kuzeydoğudaki salgının merkezindeki şehir olan Jilin Cumartesi günü kısmen kilitlenirken, Kuzey Kore sınırındaki yaklaşık 700.000 kişilik bir kentsel alan olan Yanji sakinleri de Pazar günü evlerine kapatıldı.

Jilin sağlık komisyonu yetkilisi Zhang Yan, yerel yetkililerin yanıt vermediğini söyledi.

Pazar günü düzenlediği basın brifinginde, "Omicron varyantının özellikleri konusunda yetersiz bir anlayış var... ve karar yanlış" dedi.

Dokuz milyonluk bir sanayi üssü olan komşu şehir Changchun Cuma günü kilitlendi, 1 Mart'tan bu yana en az üç küçük şehir daha kilitlendi.

Eyalet medyasının bildirdiğine göre, Jilin belediye başkanı ve Changchun sağlık komisyonu başkanı, yerel yetkililere virüs kümelerini kontrol altına almaları için yapılan baskının bir işareti olarak Cumartesi günü işlerinden çıkarıldı.