Covid-19 görevlerini protesto eden kamyoncular ABD başkentinin dışında toplanıyor

Bir haftadan uzun bir süre önce Kaliforniya'dan ayrılan Halk Konvoyu adlı bir grup kamyoncu, ABD'nin doğu kıyısına ulaştı ve 5 Mart Cumartesi günü, Hagerstown, Maryland'de konuşlandı. başkent Washington.

06 Mart 2022 23:00 Gündem
Covid-19 görevlerini protesto eden kamyoncular ABD başkentinin dışında toplanıyor

Grup, diğer sürücüler ve destekçileriyle bir araya gelerek konvoyun önümüzdeki birkaç gün içinde pandemi kısıtlamalarına karşı protesto gösterileri düzenlemek için Washington'a hareket etme olasılığını ortaya çıkardı.

Konvoyun kesin seyahat planlarının ne olduğu netlik kazanmadı. Cumartesi öğleden sonra bir Facebook gönderisi, Cumartesi akşamı kamyonların yığıldığı Hagerstown Speedway'de bir miting yapılacağını kaydetti ve birkaç kişi grubun Pazar günü Washington'u çevreleyen bir otoyol olan Capital Beltway için ayrılacağını belirtti.

Cumartesi günü en az 1.000 kamyon, eğlence aracı ve arabanın yarış pistinde toplandığı bildirildi. Kendisini grubun önde gelen kamyon şoförü olarak tanımlayan bir adam Cuma gecesi kalabalığa kamyonunu başkentin kalbine süreceğini söyledi.

Reuters'e göre adam, "DC, hükümet, kim olursa olsun, DC'de bekleyen tüm bu muhalefete sahip olduklarını iddia edebilir" dedi. "Ama kamyonumun arkasındaki bayrak Beyaz Saray ile Washington Anıtı arasındaki Anayasa Bulvarı'na inecek."

Columbia Bölgesi İç Güvenlik ve Acil Durum Yönetim Ajansı direktörü Christopher Rodriguez, konvoyun şehir dışında kalmayı planladığının sinyallerini verdiğini söyledi. Protestocular Washington'a girerse, yetkililerin onlar için hazır olacağını söyledi.

Rodriguez, Ulusal Muhafız üyelerinin personel, ekipman ve ağır araçlarla şehrin her yerine yerleştirildiğini de sözlerine ekledi.

"Bölgede etki görürsek, bu personel ve ekipman Büyükşehir Emniyet Müdürlüğü'nün desteğiyle trafiğin taşınmasına yardımcı olabilir" dedi.

Halk Konvoyu, Ottawa'nın başkentini üç hafta boyunca aksatan pandemik önlemlere karşı Kanada protestolarından ilham alan birkaç gruptan biriydi. Amerikan grupları da hükümetin Covid-19 politikalarına karşı partizan olmayan, tabandan bir protestoya liderlik etmek için Washington'a gideceklerini söylediler, ancak birçoğunun aşırı sağ örgütler ve aktivistlerle uyumlu olduğu görülüyor.

Talepleri, birçok devletin virüs vakaları ve ölümler azaldıkça kısıtlamaları geri almaya başladığı gerçeğiyle azaldı. Ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, Şubat ayı sonlarında Amerikalıların yüzde 70'inin maske takmayı bırakabileceğini öne süren yeni bir kılavuz yayınladı.

6 Ocak 2021'de yaşanan ve birçok kişinin zihninde hala taze olan şiddet olaylarıyla birlikte, yetkililer, Başkan Joe Biden'in geçen Salı günü yaptığı Birlik Durumu konuşmasından önce, Capitol çevresinde güvenliği artırdı, Capitol'ün etrafına bir çit dikti ve Ulusal Muhafızları gönderdi. birlikleri ve askeri araçları ve polis arabalarını Kongre yakınlarındaki sokaklarda stratejik yerlere yerleştirmek.

Bay Rodriguez, Capitol çevresindeki çitlerin o zamandan beri federal yetkililer tarafından kaldırıldığını doğruladı.

Biden'ın konuşmasından önce Salı öğleden sonra Washington Anıtı'nda gösteri yapma iznine sahip oldukları iddia edilen beş kamyonun kalmasından sonra geçen hafta Washington yolculuğunu bırakan Özgürlük Konvoyu adlı başka bir grup. Şehir yetkilileri sadece birkaç protestocunun geldiğini söyledi.

Bir Ulusal Muhafız sözcüsü bu hafta Columbia Bölgesi, New Jersey, Vermont ve Batı Virjinya Ulusal Muhafızlarından yaklaşık 700 askerin şehirde olduğunu ve görevlerinin Pazartesi gece yarısı bitmesinin planlandığını doğruladı.