Facebook, çocukların yaşa uygun olmayan sanal gerçeklik uygulamalarını indirmesini engelleyecek

Facebook'un ana şirketi Meta, çocukların sözde "metaverse"i keşfederken güvende olup olmadığı konusundaki endişeler arttıkça, sanal gerçeklik başlığı için ebeveyn denetimi araçlarını kullanıma sunmayı planlıyor. Şirket ayrıca Instagram'da yeni çocuk güvenliği araçlarını piyasaya sürüyor.

18 Mart 2022 11:00 Gündem
Facebook, çocukların yaşa uygun olmayan sanal gerçeklik uygulamalarını indirmesini engelleyecek

Meta, Quest başlığının 13 yaşın üzerindeki insanlar için tasarlandığını söylüyor, ancak NPR ve diğer satış noktaları, Meta'nın kendi Horizon Worlds'ü gibi yetişkinlere yönelik olanlar da dahil olmak üzere daha küçük çocukların VR uygulamaları kullandığını bildirdi. Bu, çocukların avcıların hedefi haline gelebileceği ve uygulamalarda uygunsuz içeriğe maruz kalabileceği endişelerini artırdı.

Meta, Nisan ayından itibaren ebeveynlerin çocuklarını yaşa uygun olmadığını düşündükleri uygulamalardan uzak tutabileceklerini söylüyor. Mayıs ayında şirket, genç kullanıcıların Uluslararası Yaş Derecelendirme Koalisyonu tarafından kendileri için çok eski olarak derecelendirilen uygulamaları indirmelerini otomatik olarak engelleyecek.

Ebeveynler ayrıca, çocuklarının hangi VR uygulamalarını indirdiğini görebilecekleri, alışveriş yaptıklarında uyarılar alabilecekleri, çocuklarının başlığı kullanarak ne kadar zaman harcadıklarını takip edebilecekleri ve çocuklarının arkadaş listesini görüntüleyebilecekleri bir panoya da erişebilecekler.

Meta ayrıca, Instagram dahil tüm uygulamalarında ebeveyn denetimi araçlarını ve eğitim kaynaklarını bir araya getiren yeni bir "Aile Merkezi" merkezi oluşturuyor. Yeni araçların kullanımına ilişkin video eğitimleri ve ebeveynlerin çocuklarıyla internet kullanımı hakkında nasıl konuşabilecekleri konusunda öneriler içerecek.
Uzun zamandır beklenen Instagram özellikleri Çarşamba lansmanı

Instagram'ın ilk ebeveyn gözetim araçları seti Çarşamba günü ABD'de piyasaya çıkıyor ve önümüzdeki birkaç ay içinde küresel olarak genişleyecek.

İlk olarak Aralık ayında duyurulan uygulama, ebeveynlerin çocuklarının fotoğraf paylaşım uygulamasında ne kadar zaman harcadıklarını görmelerine, zaman sınırları belirlemelerine, çocukları zorbalık veya taciz gibi sorunları bildirdiğinde bildirim almalarına ve çocuklarının hangi hesapları ve onları kimlerin takip ettiğini görmelerine izin verecek. . Ancak ebeveynlerin yeni araçları kullanabilmeleri için hem kendilerinin hem de çocuklarının tercih etmesi gerekiyor.

Meta'nın gençlik ve refah başkanı Vaishnavi J, hem Instagram hem de sanal gerçeklik için yeni özellikleri "aileler arasında daha güvenli deneyimler ve anlamlı sohbetler etrafında çok daha büyük, daha geniş bir yolculukta sadece bir adım" olarak nitelendirdi.

Çocuk güvenliği, geçtiğimiz yıl Meta için önemli bir parlama noktası haline geldi. Sızan belgeler, 13 yaşından küçük çocuklar için Instagram'ın bir versiyonunu oluşturma planlarını ortaya çıkardı. Ardından, Facebook ihbarcısı Frances Haugen tarafından açıklanan dahili araştırma, şirketin Instagram'ın genç kızlar için zararlı olabileceğini bildiğini gösterdi. Eylül ayında Instagram, küçük çocuklar için uygulama üzerinde çalışmayı duraklattığını, ancak tamamen durdurmadığını söyledi.

Milletvekilleri, iki taraflı bir anlaşmanın nadir bir alanı olarak konuya katıldılar. Senatörler Richard Blumenthal, D-Conn. ve Marsha Blackburn, R-Tenn., geçen ay, uygulamaların 16 yaşından küçük kullanıcılar için daha sıkı güvenlik önlemleri oluşturmasını, ebeveyn denetimi araçları oluşturmasını ve çocukların gizliliğini korumasını gerektiren Çevrimiçi Çocuklar için Güvenlik Yasası'nı tanıttı. genç kullanıcılar

Meta, çocuk ve genç güvenliği konusunda çok gevşek olduğu yönündeki eleştirilere yanıt vermeye çalışırken, şirket aynı zamanda TikTok gibi genç insanlar arasında kendi mülklerinden daha popüler olan diğer uygulamalarla da sert bir rekabetle karşı karşıya.

Aynı zamanda sanal gerçeklik metaverse'nin oyun oynamak, iletişim kurmak ve bir şeyler satın almak için bir sonraki büyük platform olacağına ve orijinal sosyal ağında duraklayan büyümeyi dengelemeye yardımcı olacağına dair bir bahse giriyor.