Ford, 2024 yılına kadar Avrupa'da 7 yeni EV tanıtacak, EV tesisine 2 milyar dolar yatırım yapacak

Ford Pazartesi günü yaptığı açıklamada, 2024 yılına kadar yedi yeni elektrikli araç tanıtacağını ve Avrupa'daki tamamen elektrikli geleceğini hızlandırmak için Almanya'daki EV üretim merkezine 2 milyar dolar yatırım yapacağını duyurdu.

17 Mart 2022 10:00 Gündem
Ford, 2024 yılına kadar Avrupa'da 7 yeni EV tanıtacak, EV tesisine 2 milyar dolar yatırım yapacak

Ford'un Pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre, 2024 yılına kadar tanıtılacak yedi araçta üç binek araç ve dört yeni ticari araç yer alacak.

Binek araçlar arasında Köln'deki elektrikli araç üretim merkezinde üretilen tek şarjla 311 mil menzile sahip bir spor crossover ve Craiova'da üretilecek kompakt bir crossover olan Ford Puma'nın elektrikli versiyonu olacak. , Romanya, 2024.

Şirket, üçüncü binek araçla ilgili ayrıntıları açıklamadı.

Dört ticari elektrikli araç, yeni bir Transit Custom minibüs ve Tourneo Custom çok amaçlı minibüs ile daha küçük, yeni nesil Transit Courier ve Tourneo kamyonetlerini içeriyor.

Ford, 2021'de tamamen elektrikli Mach-E'yi ve bu yıl Avrupa'da Mach-E'yi tanıttı ve açıklamaya göre, Avrupa'da E-Transit'i önümüzdeki çeyrekte piyasaya sürecek.

Şirket ayrıca yaptığı açıklamada, 2026 yılına kadar bölgede 600.000'den fazla elektrikli araç satmayı ve Köln'deki fabrikasında yeni elektrikli araçlar yapmak için 2 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını ve altı yılda üretimin 1,2 milyon araca çıkacağını söyledi. açıklık.

Stuart Rowley, "Bu yeni Ford elektrikli araçlar, Avrupa'daki markalarımızın toplam dönüşümünden daha az olmayan bir şeyin işaretini veriyor - bağlı bir dünya için optimize edilmiş yeni nesil sıfır emisyonlu araçlar, müşterilerimize gerçekten olağanüstü kullanıcı deneyimleri sunuyor." Ford Avrupa başkanı, yaptığı açıklamada.

Ford, bu ayın başlarında, ticari ve devlet müşterilerini destekleyen yeni oluşturulan Ford Pro'ya katılan, sırasıyla Ford Model E ve Ford Blue adlı ayrı bir elektrikli araç ve içten yanmalı iş birimi kurduğunu duyurdu.

Rowley, bir video duyurusunda, şirketin 2030 yılına kadar Ford Model-E kapsamında Avrupa'da tamamen elektrikli binek araçlara geçişini hızlandırmayı ve 2035 yılına kadar Ford-Pro içinde yalnızca sıfır emisyonlu ticari araçlara geçişi hızlandırmayı planladığını ekledi.

Rowley bir şirket açıklamasında, "Tamamen elektrikli bir geleceğe doğru yürüyüşümüz, Ford'un dönüşen bir Avrupa'daki müşterilerin mobilite ihtiyaçlarını karşılaması için mutlak bir gerekliliktir" dedi.

"Bu aynı zamanda gezegenimize daha fazla özen gösterilmesi, topluma olumlu katkı sağlanması ve Paris İklim Anlaşması uyarınca emisyonların azaltılması konusundaki acil ihtiyaçla da ilgilidir."

Ford ayrıca, Güney Koreli şirket SK Innovation'ın yan kuruluşu olan akü şirketi SK On Co. Ltd. ile Türkiye'de Avrupa'nın en büyük ticari araç akü üretim tesislerinden birini oluşturmak için bağlayıcı olmayan bir anlaşma imzaladığını duyurdu.

Geçen yıl Ford, Güney Koreli pil üreticisi ile Amerika Birleşik Devletleri'nde EV pil hücreleri üretmek için bir anlaşma imzaladı.

Bu yılın Ocak ayında Ford, yüksek talebi karşılamak için ilk tamamen elektrikli kamyoneti olan F-150'nin üretimini yılda 150.000 kamyona çıkararak neredeyse iki katına çıkardığını duyurdu. Ayrıca yakın zamanda Mustang Mach-E'nin üretimini 2023 yılına kadar yılda 200.000 adede ulaşmak için üç katına çıkardığını duyurdu.

Yine de Ford ve diğer rakipler, elektrikli araç alanında Tesla'ya yetişmek için mücadele ediyor.