Ford, Türkiye'de akü fabrikası kuracak

Güney Koreli SK On, ABD'li otomobil üreticisi Ford Motor ile Türkiye'de Avrupa pazarı için bir pil fabrikası kurmak için bir ortaklık kurduğunu duyurdu.

16 Mart 2022 23:00 Gündem
Ford, Türkiye'de akü fabrikası kuracak

İki şirket, Türk holding Koç Holding ile üç yönlü bir ortak girişim kuran bir mutabakat zaptı imzaladı.

SK On Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Ankara yakınlarında kurulacak olan pil santralinin on yılın ortasına kadar yıllık 30-45 gigawatt saat (GWh) kapasiteye sahip olacağını söyledi. Şirket yatırım miktarını açıklamadı.

Pillerin Avrupa'ya giden ticari araçlarda kullanılması bekleniyor. Ford, son birkaç yıldır Avrupa ticari otomobil pazarında lider konumdadır.

SK On, iki ortağın elektrikli arabalar için üç akü tesisi kurmasının planlandığı Amerika Birleşik Devletleri gibi diğer ülkelerde Ford ile birlikte çalıştı.

Bu amaçla, geçen yıl ortak girişimleri BlueOval SK aracılığıyla 11 milyar dolardan fazla harcama yapmayı planladıklarını açıkladılar.

SK'nin şehirler arası rakibi LG Energy Solution, Amerika Birleşik Devletleri'nde birden fazla pil fabrikası kurmak için Ford'un rakibi General Motors ile birlikte çalışıyor.

Finanstan otomobile kadar geniş bir yelpazede faaliyet gösteren Koç Holding, aynı zamanda Ford'un da uzun süreli ortağıdır. Yıllık yaklaşık yarım milyon araç üretim kapasitesine sahiptir.

Daelim Üniversitesi'nden otomotiv profesörü Kim Pil-soo, "Şu anda, Avrupa elektrikli araç pazarı, ABD'ninkini hızla yakalamasına rağmen, ABD'ninkinden daha büyük. Bu nedenle Ford ve SK On, gözlerini Avrupa'da tutuyor." UPI Haber Kore.

"Bu bağlamda GM, LG Energy Solution ile Avrupa yakınlarında yeni bir pil fabrikası kurabilir. Pil rekabeti dünya çapında gerçekleşecek" dedi.