IAEA, Zaporizhzhia nükleer santralinin Rusların kontrolü altında olması nedeniyle 'ciddi endişe' dile getirdi

Pazar günü uluslararası bir nükleer gözlemci, Ukrayna nükleer santralindeki personelin şu anda doğrudan Rus güçlerinin komutası altında olduğu ve bu güçlerin santralden gelen iletişimi de kapattığı konusunda uyardı.

08 Mart 2022 11:00 Gündem
IAEA, Zaporizhzhia nükleer santralinin Rusların kontrolü altında olması nedeniyle 'ciddi endişe' dile getirdi

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, Zaporizhzhia Nükleer Santrali'ndeki personelin geçen haftaki çatışmalar sırasında santralin kontrolünü ele geçiren Rus kuvvetleri komutanının emri altında olduğu konusunda "ciddi bir endişe" dile getirdi.

Düzenleyici ayrıca, altı reaktör ünitesinin teknik işletimi de dahil olmak üzere herhangi bir tesis ölçümü eyleminin "Rus komutanının önceden onayını gerektirdiğini" söyledi.

IAEA Genel Direktörü Rafael Mariano Grossi, Rus kuvvetlerinin santralin kontrolünü ele geçirmesinin "nükleer güvenlik ve güvenliğin yedi temel direğinden birine aykırı olduğunu" söyledi. aşırı baskıdan uzak kararlar."

Ayrıca, Ukrayna'nın nükleer düzenleyicisi IAEA'ya, Rus kuvvetlerinin bazı mobil ağları ve interneti kapatmasının ardından Zaporizhzhia personeli ile "haberleşmede büyük sorunlar" yaşadığını ve "böylece siteden normal iletişim kanallarından güvenilir bilgi alınamayacağını" söyledi.

Grossi, bunun "düzenleyici ve diğerleri ile güvenilir iletişim olması gerektiğini" belirten bir diğer vazgeçilmez sütuna aykırı olduğunu kaydetti.

Grossi, "Düzenleyici ile Zaporizhzhia Nükleer Santrali arasındaki hayati iletişimle ilgili kötüleşen durum, özellikle ülkenin nükleer tesislerini her an tehlikeye atabilecek silahlı bir çatışma sırasında derin bir endişe kaynağı" dedi. "Regülatör ve operatör arasındaki güvenilir iletişim, genel nükleer güvenlik ve güvenliğin kritik bir parçasıdır."

Gelişmeler, Rus kuvvetlerinin ülkenin güneydoğusundaki Zaporizhzhia'yı bombalı bir saldırının ardından kontrolü ele geçirmesinin ardından geldi. reaktör ünitelerinin yanı sıra sahanın laboratuvar binasına ve idari bir yapıya da zarar veriyor.

IAEA, iletişim sorunlarına rağmen, Ukraynalı düzenleyicilerin santralin operasyonel durumu hakkında güncel bilgiler sağladığını ve radyasyon seviyelerinin normal kaldığını doğruladığını söyledi.

Düzenleyici ayrıca, tesisteki operasyon ekiplerinin üç vardiya halinde dönebildiğini ancak "gıda mevcudiyeti ve tedariği ile ilgili sorunların personel moralini olumsuz yönde etkilediğini" bildirdi.