IEA, petrol arzı sıkıntısı konusunda uyardı, tüketimi azaltma planı sunuyor

Uluslararası Enerji Ajansı Cuma günü yaptığı açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline bağlı olarak dünya çapındaki petrol arzındaki kıtlığın, hükümetlerin ve vatandaşların derhal uygulayabileceği tüketimi azaltmaya yönelik özel önlemlerle giderilebileceğini söyledi.

20 Mart 2022 23:00 Gündem
IEA, petrol arzı sıkıntısı konusunda uyardı, tüketimi azaltma planı sunuyor

IEA tarafından Cuma günü yayınlanan bir rapor, "petrol talebini dört ay içinde günde 2,7 milyon varil düşürebilir - Çin'deki tüm arabaların petrol talebine eşdeğer" yazan 10 maddelik bir planı içeriyor.

IEA İcra Direktörü Fatih Birol raporla birlikte yayınladığı bildiride, "Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik korkunç saldırganlığının bir sonucu olarak dünya, ekonomilerimiz ve toplumlarımız için büyük etkileri olan on yıllardır en büyük petrol arz şokuyla karşı karşıya kalabilir" dedi.

Bu sabah Yağ Kullanımını Azaltmak için yeni 10 Noktalı Planımızı yayınladık.

Gelişmiş ülkelere enerji politikaları konusunda tavsiyelerde bulunan ajans, tüketimi azaltmak için şu tavsiyeleri sıraladı:

  • Otoyollarda hız sınırlarını saatte 6 mil azaltın.
  • Mümkünse haftada üç güne kadar evden çalışın.
  • Şehirlerde "arabasız" Pazar günleri uygulayın.
  • Toplu taşıma maliyetlerini azaltın ve yürüyüş ve bisiklete binme için teşvikler sunun.
  • Büyük şehirlerde özel araçların yol kullanımını kısıtlayın.
  • Araç paylaşımını artırın ve yakıt kullanımını azaltacak uygulamaları benimseyin.
  • Yük kamyonları ve mal teslimatı için verimli sürüşü teşvik edin.
  • Mümkünse uçaklar yerine yüksek hızlı ve gece trenlerini kullanmak.
  • Alternatif seçeneklerin mevcut olduğu iş hava yolculuğundan kaçının.
  • Elektrikli ve daha verimli araçların benimsenmesini güçlendirin.

Raporda, "Petrol kullanımının azaltılması geçici bir önlem olarak kalmamalıdır." "Sürekli azalmalar, yalnızca enerji güvenliğini iyileştirmek için değil, aynı zamanda iklim değişikliğiyle mücadele etmek ve hava kirliliğini azaltmak için de arzu edilir. Hükümetler, önümüzdeki yıllarda petrol talebini düşürmek için ellerinde gerekli tüm araçlara sahipler ve bu da her iki ülke için de çabaları destekleyecektir." enerji güvenliğini güçlendirmek ve hayati iklim hedeflerine ulaşmak."

Birçok ülke de enerji üretimini artırmaya odaklanmıştır.

Bu ayın başlarında, ABD senatörleri, yükselen enerji fiyatlarıyla mücadele etmek için yerel petrol ve gaz üretimini artırma konusunda iki partili ilgiyi dile getirdiler.