IMF, kötüleşen ekonomik krizi görüşmek üzere Sri Lanka'da

Bir IMF heyeti, halkın aylarca gıda, yakıt ve ilaç kıtlığı çektiği adanın kötüleşen ekonomik kriziyle ilgili görüşmelerde bulunmak üzere Pazartesi günü Sri Lanka'daydı.

15 Mart 2022 23:00 Gündem
IMF, kötüleşen ekonomik krizi görüşmek üzere Sri Lanka'da

Yetkililer, Güney Asya ülkesinin 1948'de Britanya'dan bağımsızlığından bu yana yaşadığı en kötü mali kriz olduğunu kabul ediyor.

Benzin istasyonlarının önündeki uzun kuyruklar ve sürekli elektrik kesintileri norm haline gelirken, rekor düzeydeki enflasyon adanın 22 milyon insanı arasında yiyecek, ulaşım ve ilaç maliyetlerini defalarca artırarak ciddi sıkıntılara neden oldu.

Liderin bir sözcüsü AFP'ye verdiği demeçte, Uluslararası Para Fonu'ndan kıdemli bir çalışanın Başkan Gotabaya Rajapaksa ve kardeşi maliye bakanı Basil Rajapaksa ile "görüşmelerde bulunacağını" söyledi.

Sri Lanka hükümeti kurtarma paketi arayışında bölünmüş durumda, ancak uluslararası borç veren Pazartesi günü yaptığı açıklamada "istenmesi halinde seçenekleri tartışmaya hazır olduğunu" söyledi.

IMF bu ayın başlarında ülkenin 51 milyar dolarlık dış borcunun "sürdürülemez" olduğu konusunda uyardı ve neredeyse iflas eden ekonomisini canlandırmak için para birimi devalüasyonu ve daha yüksek vergiler çağrısında bulundu.

Geçen hafta Sri Lanka, rupinin dalgalanmasına izin verdi; bu, para biriminin dolar karşısında yüzde 25'lik düşüşünü gören ve yeni bir fiyat artış dalgasını tetikleyen bir hareket.

Ocak ayı rakamlarına göre, yakıt fiyatları Şubat ayının başından bu yana yaklaşık yüzde 80, gıda fiyatları ise dörtte bir oranında arttı.

Koronavirüs pandemisi, önemli bir döviz kazananı olan Güney Asya adasının turizm sektörünü vurdu.

Sri Lanka'nın bu yıl dış borcunu ödemek için yaklaşık 7 milyar dolara ihtiyacı var, ancak ülkenin Ocak ayının sonundaki dış rezervleri 2 milyar doların biraz üzerindeydi - bir aylık ithalatı finanse etmeye yetecek kadar.

Uluslararası derecelendirme kuruluşları, hükümetin ödeyeceği konusunda ısrar etmesine rağmen, kredilerini geri ödeyemeyebileceği beklentileri üzerine Sri Lanka'nın notunu düşürdü.