Kaşifler, Antarktika yakınlarında battıktan 100 yıl sonra Endurance gemi enkazını buldular

Bir asırdan fazla bir süre önce - Antarktika'ya yapılan bir keşif sırasında buz tarafından ezildiğinde ve Güney Kutbu çevresindeki sularda battığında - kaybolan efsanevi bir geminin enkazı sonunda bulundu.

11 Mart 2022 22:00 Gündem
Kaşifler, Antarktika yakınlarında battıktan 100 yıl sonra Endurance gemi enkazını buldular

Norveç yapımı Endurance, 1915'te İmparatorluk Trans-Antarktika Seferi sırasında Antarktika'ya gidiyordu ve İngiliz kaşif Ernest Shackleton ve iki düzineden fazla mürettebat tarafından yönetiliyordu. Yolda, Weddell Denizi'nde buz kütlesi tarafından ezildi ve battı. Mürettebatın hepsi hayatta kaldı.

Falklands Maritime Heritage Trust Çarşamba günü yaptığı açıklamada, teknenin kalıntılarının geçen Cumartesi günü yeni bir aramanın nihayet gemi enkazını bulmasına kadar 100 yıldan fazla bir gizem olduğunu söyledi.

Bilim adamları, batık geminin Güney Okyanusu'nun buzlu sularının yaklaşık 2 mil altında ve teknenin kaptanının battığını bildirdiği 4 mil güneyinde yer aldığını söyledi.

Araştırma ekibi, Güney Afrika kutup araştırma ve lojistik gemisi S.A. Agulhas II'den çalıştı. Enkaz, Antarktika Antlaşması uyarınca, araştırılmasına ve filme alınmasına izin veren, ancak rahatsız edilmeyen bir Tarihi Yer ve Anıt olarak korunmaktadır.

Falklands Maritime Heritage Trust başkanı Donald Lamont yaptığı açıklamada, "Endurance22 için hedeflerimiz enkazı bulmak, araştırmak ve filme almak, aynı zamanda önemli bilimsel araştırmalar yapmak ve istisnai bir sosyal yardım programı yürütmekti." Dedi.

Ukrayna'daki Rus savaşına atıfta bulunarak, "Bugünkü kutlamalar doğal olarak dünya olayları tarafından yumuşatılıyor ve Endurance22'ye dahil olan herkes, devam eden bu şok edici olaylardan etkilenenleri düşüncelerinde ve dualarında tutuyor" dedi.

Falkland Deniz Mirası Vakfı, Shackleton'ın amacının Antarktika'nın Weddell Denizi'nden Güney Kutbu üzerinden Ross Denizi'ne ilk kara geçişini yapmak olduğunu söyledi.

Ross Deniz ekibi inişini yaptı ve Shackleton'ın gemisine erzak bıraktı - ancak Endurance asla başaramadı ve 28 kişilik mürettebat gemiyi terk etmek zorunda kalmadan önce yoğun buz yığını içinde kapana kısıldı.

Mürettebat, Shackleton'dan önce filikalarla Fil Adasına gitti ve diğer beş kişi, yardım almak ve mürettebatın geri kalanını kurtarmak için Güney Georgia adasına 800 millik bir yolculuğa devam etti.
İLGİLİ Kudüs'te sergilenen antik gemi enkazı hazineleri arasında Roma gümüş sikkeleri bulunur

Kaşif Mensun Bound yaptığı açıklamada, "Bu, şimdiye kadar gördüğüm en iyi ahşap gemi enkazı" dedi. "Dik, deniz yatağıyla gurur duyuyor, bozulmamış ve mükemmel bir koruma durumunda."

Bound, Shackleton ve Endurance'ın hikayesini yeni izleyicilere getirmek istediğini söyledi.

"Keşfimizin gençleri meşgul edeceğini ve onlara Endurance'ı Antarktika'ya yelken açanların öncü ruhu, cesareti ve metanetiyle ilham vereceğini umuyoruz."