Kenya sarıhumma salgını ilan etti 4 kişi öldü, işte bilmeniz gerekenler

Kenya'nın Isiolo İlçesinde dört kişi öldükten sonra sarıhumma salgını ilan edildi. On beş kişiye de aynı teşhis konuldu ve hastanede iyileşiyorlar.

08 Mart 2022 23:00 Gündem
Kenya sarıhumma salgını ilan etti 4 kişi öldü, işte bilmeniz gerekenler

Kenya Sağlık Bakanlığı Genel Müdürü Patrick Amoth, AFP'ye yaptığı açıklamada, "Daha önce bildirdiğimiz üç kişiye ek bir ölümümüz daha var" dedi.

Ayrıca, salgının seyrek nüfuslu bir bölgede olması nedeniyle daha fazla yayılma riskinin düşük olduğunu söyledi.

Amoth, "Isiolo'nun demografik özellikleri, insan sayısı ve insanların nasıl geniş bir şekilde dağıldığı açısından kontrol edilmesini biraz kolaylaştırıyor" dedi.

İlk vaka 12 Ocak 2022'de tespit edildi.

Sarı humma nedir?

Sarı humma akut ve bulaşıcı bir viral hastalıktır. Zika ve dang hummasını yayan sivrisinekler tarafından bulaşır.
Dünya Sağlık Örgütü bunu enfekte sivrisinekler tarafından bulaşan akut viral hemorajik bir hastalık olarak tanımlamaktadır. Adındaki "sarı", bazı hastaları etkileyen sarılık anlamına gelir.

Enfeksiyon en çok Afrika ve Güney Amerika bölgelerinde yaygındır.

Semptomlar ateş, baş ağrısı, bulantı ve kusmayı içerir. Genellikle hafiftir. Ancak daha ciddi hale gelebilir ve kanama ile birlikte kalp, karaciğer ve böbrek sorunlarına neden olabilir.

Birine hastanelerde iyi bir destek tedavisi verilirse, hayatta kalma oranlarını artırır. Şu anda sarı humma için spesifik bir anti-viral ilaç yoktur. Bununla birlikte, Kenya'da safariye giden gezginler için sarı humma aşıları rutin olarak önerilir.

Hastalığın, özellikle erken evrelerde teşhis edilmesi genellikle zordur. Daha ciddi bir vaka, şiddetli sıtma, leptospirosis, viral hepatit (özellikle fulminan formlar), diğer hemorajik ateşler, diğer flavivirüslerle enfeksiyon (dang hemorajik ateşi gibi) ve zehirlenme ile karıştırılabilir.

Erken aşamalarda, virüs bazen kan ve idrarda polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) testi kullanılarak tespit edilebilir. Daha sonraki aşamalarda, antikorları belirlemek için test yapılması gerekir.