Kosova, NATO'ya katılmak için Biden'dan destek istiyor

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı devam ederken, çıkan haberlerde Kosova'nın ABD Başkanı Joe Biden'a NATO üyeliğini desteklemesi için başvurduğu iddia edildi.

19 Mart 2022 11:00 Gündem
Kosova, NATO'ya katılmak için Biden'dan destek istiyor

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani'nin Biden'a gönderdiği bir mektupta, ülkenin "NATO üyeliğinin bir zorunluluk haline geldiğini" söylediği bildirildi.

Balkan milleti 2008 yılında Sırbistan'dan bağımsızlığını ilan etmişti.

Ukrayna'daki Rus işgali dördüncü haftaya girerken, Başkan Putin'in kuvvetleri, şehir Rus birlikleri tarafından sürekli bombardımana maruz kalmaya devam ederken, birliklerin Harkov'u bastırmaya devam ettiği kuzeydoğu Ukrayna'da bombalama operasyonlarına devam etti.

Gıda ve insani yardım malzemelerinin bulunduğu bir depoya ve iki okula düzenlenen hava saldırılarında, kentte bir pazar yerine havan ateş açılması sonucu çıkan yangında en az üç kişi öldü, beş kişi de yaralandı.

Bununla birlikte, raporlar, Ukraynalı yetkililerin bölgedeki her iki kilit kentin kontrolünü elinde tutmaya devam ettiğini iddia ediyor, ancak yetkililer Sumy, Lebedyn ve Okhtyrka şehirlerinin Rus birlikleri tarafından kuşatılmaya devam ettiğini söylüyor.

Mariupol şehir yetkilileri, yaklaşık 30.000 kişinin yiyecek, su ve elektriğin azalmasıyla kuşatma altındaki şehirden kaçtığını söyledi. Ukrayna, yüzlerce kişinin sığındığı Mariupol'deki bir tiyatroyu bombalamakla Rusya'yı suçladı. Liman kenti Azak Denizi, günlerdir yoğun Rus bombardımanı altında.

Yetkililer, Mariupol'da 2 binden fazla kişinin öldüğünü bildirdi.