NASA dev Artemis ay roketini fırlatmaya hazırlanıyor

Yıllarca süren gecikmeden sonra NASA, devasa yeni SLS ay roketini tarihi Araç Montaj Binasından Perşembe günü ilk kez fırlatma rampasına yerleştirmeyi planlıyor.

17 Mart 2022 11:00 Gündem
NASA dev Artemis ay roketini fırlatmaya hazırlanıyor

Lansman, Apollo 17'nin Saturn V roketinin 1972'de aya astronotları fırlatmadan önce yaptığından bu yana, bu kadar büyük - 322 fit yüksekliğinde - bir NASA roketinin bir fırlatma rampasına taşındığı ilk sefer olacak.

Uzay mekikleri de 1981'den 2011'e kadar VAB'den fırlatma rampasına aynı yuvarlanmayı yaptı, ancak yeni ay roketi, büyük dış yakıt deposuna istiflendiğinde 184 fit olan mekik yüksekliğinin üzerine çıkacak.

Perşembe günkü olaylar, Mayıs ayından önce planlanmayan bir ay yörüngesine mürettebatsız bir fırlatma için uzun bir öncülüğün parçası. Fırlatma yetkilileri Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında, 3 Nisan'da roketin tamamen doldurulmasıyla ilgili bir prova planlandığını söyledi.

Artemis lansman direktörü Charlie Blackwell-Thompson basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Çok iyi durumdayız ve Perşembe günü bu ruloda ilerlemeye hazırız." Dedi. "O muhteşem Artemis aracının VAB eşiğini geçtiğini gördüğümüzde ve onu ilk kez o binanın dışında gördüğümüzde harika, harika bir manzara olacak."

Roket ve Orion kapsülü, yaklaşık dört mil uzaklıktaki Fırlatma Kompleksi 39B'ye yavaşça yuvarlanacak. Uzay ajansı, yolculuğun 17:00 civarında başlamasını bekliyor. EDT Perşembe ve altı saatten fazla sürer. Roket 1 milden daha az bir hızla hareket ediyor.

NASA'nın keşif sistemleri geliştirme yardımcı yöneticisi Tom Whitmeyer, SLS'nin "oldukça karmaşık bir araç ve çok karmaşık bir makine" olduğunu, bu nedenle kesin bir lansman tarihinin ancak testler tamamlandıktan sonra belirleneceğini söyledi.

Artemis I'in görevi, tarihte insanlar için tasarlanmış herhangi bir uzay aracından daha uzağa uçmaktır.

NASA, saat 17: 00'den itibaren sunumun canlı yayınını planlıyor. NASA Yöneticisi Bill Nelson ve diğer konukların açıklamaları da dahil olmak üzere Perşembe günü EDT.