Norveç'te Osprey kazasında 4 ABD Deniz Piyadesi öldü

Norveç'te eğitim sırasında düşen bir askeri helikopterde bulunan dört ABD Deniz Piyadesi'nin Cumartesi günü Norveçli yetkililer tarafından öldürüldüğü doğrulandı.

20 Mart 2022 22:00 Gündem
Norveç'te Osprey kazasında 4 ABD Deniz Piyadesi öldü

Nordland polisi ölümlerini açıkladı ve Norveç Başbakanı Jonas Gahr Støre doğruladı.

Dün gece bir uçak kazasında dört Amerikan askerinin öldüğü mesajını aldığımız için büyük üzüntü duyuyoruz” dedi. "Askerler NATO'nun Cold Response tatbikatına katıldı. Askerlerin ailelerine, akrabalarına ve birliklerindeki asker arkadaşlarına en derin taziyelerimizi sunuyoruz."

ABD ordusu henüz ölümleri doğrulamadı. En son güncellemesinde, II Deniz Seferi Kuvvetleri, dört Deniz Piyadesinin "görev durumu nerede olduğu bilinmiyor" olarak listelendiğini söyledi.

Deniz Piyadeleri, akşam 6:26 civarında Bodø'nun güneyinde kaybolan bir MV-22B Osprey'deydi. Cuma, iniş planlandıktan hemen sonra. Norveç silahlı kuvvetleri, uçağın yaklaşık 3 saat sonra Bodø'nun güneyinde bir vadi olan Gratadalen yakınlarında bulunduğunu söyledi.

Deniz Piyadeleri 2. Deniz Uçağı Kanadı, II Deniz Seferi Kuvvetleri'ne aitti ve Kuzey Karolina'daki Lejeune Kampı'ndan konuşlandırıldı.

Savunma Şefi Orgeneral Eirik Kristoffersen, "Düşüncelerim yaslılara ve merhumun meslektaşlarına gidiyor. Arama kurtarma operasyonuna katılan herkese teşekkürler." dedi.

Deniz Piyadeleri, NATO'nun "Norveç'in iki yılda bir ev sahipliği yaptığı, uzun süredir planlanmış ve düzenli bir tatbikat" olarak tanımladığı Cold Response 22'ye katılıyordu.

Açıklamada, "Bu yılki tatbikat sekiz aydan fazla bir süre önce duyuruldu" deniyor. NATO'nun önleyici, orantılı ve tırmandırıcı olmayan önlemlerle yanıt verdiği Rusya'nın Ukrayna'yı sebepsiz ve haksız işgaliyle bağlantılı değil" dedi.