Polis, Berlin tren istasyonunda cezbeden Ukraynalı kadın mültecileri taciz konusunda uyardı

Alman polisi, Berlin Merkez İstasyonu'na vardıklarında erkeklerin genç kadınları taciz ettiğine veya cezbettiğine dair birkaç ihbar aldıktan sonra Ukrayna'dan trenle gelen kadın mültecileri dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

14 Mart 2022 23:00 Gündem
Polis, Berlin tren istasyonunda cezbeden Ukraynalı kadın mültecileri taciz konusunda uyardı

Alman kamu haber kaynağı Deutsche Welle'ye göre, Hauptbahnhof istasyonuna yalnız veya küçük çocuklarla gelen kadınlara araba veya kalacak yer teklif eden erkekler yaklaştı.

Bazı erkeklerin, aynı anda gelen binlerce mültecinin kaosundan yararlanarak gönüllü olarak poz verdiği bildirildi.

Bir federal polis sözcüsü çıkışa verdiği demeçte, erkeklerin "göze çarpmayan" olma eğiliminde olduklarını ve meşru gönüllülere göz kulak olmaları talimatı verildiğini söyledi.

Bakanlığın, adam kaçırma, cinsel saldırı veya insan kaçakçılığının fiilen gerçekleştirildiğine dair hiçbir kanıt görmediğini de sözlerine ekledi.

Polis, bir şikayette, bir kadının tren istasyonuna vardığında bir adamın kendisini yardımla cezbetmeye çalıştığını söyledi.

Sözcü DW'ye verdiği demeçte, "Şu anda dürüst niyetlerle yardım etmek isteyen ve diğer yandan bu durumu kendi amaçları için kullanmak isteyen çok sayıda insanımız var" dedi.

Berlin Federal Polisi, Twitter'a yaptığı bir gönderide, istasyonda şüpheli davranış raporları aldığını doğruladı.

Tweet'te Almanca olarak, "Size kalacak yer için para teklif edilirse veya bunu yapan insanları gözlemlerseniz lütfen derhal polise başvurun" dedi.

İnsan ticareti mağdurları için bir danışma merkezi işleten bir kadın olan Monika Cissek-Evans, DW'ye örgütünün Berlin Merkez İstasyonu'nda ve ülke çapındaki diğer tren istasyonlarında yayınlanacak bir broşür üzerinde çalıştığını söyledi.

"Pasaportunuzu elinizden bırakmayın. Telefonunuzu her zaman yanınızda bulundurun. Arabaya binmeden önce plakanın fotoğrafını çekin. Size bir daire veya oda teklif edildiğinde kimlik görmek isteyin. ad ve adres. Biri size hızlı bir şekilde çok para vaat ederse dikkatli olun" diyor broşür.

Alman hükümeti, tatil kiralama şirketi AirBnb ile ortaklık yoluyla 100.000 kişilik konaklama da dahil olmak üzere 300.000 Ukraynalı mülteciye ücretsiz kısa süreli yaşam düzenlemeleri sağlamayı teklif etti.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nden alınan veriler, işgalin başladığı 24 Şubat'tan bu yana yaklaşık 2,6 milyon mültecinin ülkeden kaçtığını gösteriyor. 1,5 milyondan fazlası yalnızca Polonya'ya kaçtı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Cumartesi günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna'da ateşkes ve işgale diplomatik bir son verilmesi çağrısında bulunmak için bir saatten fazla görüştü.