Rus hükümet siteleri benzeri görülmemiş siber saldırılarla karşı karşıya

TASS haber ajansı Perşembe günü yaptığı açıklamada, Rus hükümeti web sitelerinin benzeri görülmemiş siber saldırılarla karşı karşıya olduğunu ve yabancı web trafiğini filtrelemek için teknik çabalar sarf edildiğini söyledi.

18 Mart 2022 22:00 Gündem
Rus hükümet siteleri benzeri görülmemiş siber saldırılarla karşı karşıya

Rus devlet kurumları ve devlete ait şirketler, son haftalarda kesintiler veya geçici erişim sorunları yaşayanlar arasında Kremlin, amiral gemisi havayolu Aeroflot ve büyük borç veren Sberbank'ın web siteleri ile Ukrayna'daki olaylar nedeniyle hedef alındı.

Bakanlık, siber saldırılar arttıkça yeni koşullara uyum sağlamak için çalıştığını söyledi.

Bakanlık, "Daha önce zirve anlardaki güçleri 500 gigabayta ulaştıysa, şimdi 1 terabayta ulaştı" dedi. "Bu, daha önce rapor edilmiş bu türden en ciddi olaylardan iki ila üç kat daha güçlü."

Rusya küresel finansal sistemlerden ve tedarik zincirlerinden giderek daha fazla izole olurken, hükümet diğerlerinin yanı sıra BT sektörünü desteklemek için bir dizi önlem önerdi.

Teknoloji firmaları tercihli vergi ve kredi koşullarına erişebilecek ve dijital bakanlık daha önce Rus bilişim şirketlerinin yabancı firmalarla teknik destek bileşenlerinin aşamalı transferini görüşmesini önermişti.

Taslak hükümet belgelerine atıfta bulunan Interfax, Çarşamba günü geç saatlerde dijital bakanlığın BT şirketlerini hibe şeklinde desteklemek için 14 milyar ruble (134.30 milyon $) tahsis etmeyi teklif ettiğini bildirdi.