Rusya ile ticaretin artmasıyla Çin'in ihracatı yüzde 16,3 arttı

Pazartesi günü açıklanan gümrük verilerine göre, Çin'in Ocak ve Şubat aylarında ihracatı, artan küresel talep ve Ukrayna'daki savaş öncesinde Rusya ile ticaretteki ani artışla birlikte yüzde 16,3 arttı.

08 Mart 2022 22:00 Gündem
Rusya ile ticaretin artmasıyla Çin'in ihracatı yüzde 16,3 arttı

Büyüme oranı, ekonomistlerin bir önceki yıla göre yüzde 15,7 artış beklentilerini aştı.

Gümrük Genel İdaresi verilerine göre, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinden yapılan sevkiyatlar ilk iki ayda 544,7 milyar dolar değerindeydi.

Rusya'ya yapılan ihracat bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 41 arttı.

Ayrıca okuyun | İzleyin: Ukraynalı kız 'Let It Go' şarkısını söylüyor, Kiev'in bomba sığınağından kalpleri hareket ettiriyor

Ocak ve Şubat ayı ticaret verileri, genellikle bu iki aydan birinde başlayan uzatılmış Çin yeni yıl tatilinin etkisini eşitlemek için birleştirilir.

Yılın ilk iki ayında ithalat yüzde 15.5 artarak 428.75 milyar dolara yükseldi ve Çin'in ticaret fazlası 115.95 milyar dolar oldu.

Virüs salgınları, emlak piyasasındaki düşüş ve kilit sektörlerdeki düzenleyici baskılar nedeniyle son aylarda keskin bir şekilde yavaşlayan Çin ekonomisi için ihracat parlak bir nokta olmaya devam ediyor.

Çin'in liderleri Cumartesi günü, Başbakan Li Keqiang'ın Ukrayna'daki savaş küresel tedarik zincirlerine zarar vermekle tehdit ettiği için "ciddi ve belirsiz" bir görünüm konusunda uyarmasıyla bu yıl yüzde 5,5 GSYİH büyümesi hedefi - 1991'den bu yana en düşük yıllık hedef - belirledi.

Çin'in kömür ithalatı, geçen yılın sonlarında elektrik kesintilerine neden olan ve ekonominin büyük bir bölümünü felç eden Pekin'in arzı yenilemek için çabalaması nedeniyle, ilk iki ayda bir önceki yıla göre iki katına çıktı.

Ayrıca okuyun | Ukrayna saldırı altında: Kiev'de vurulan Hintli öğrenci Polonya'ya geçti, yetkililere teşekkürler

Rusya'ya yapılan ihracat, Ocak ve Şubat aylarında Çin'in başlıca ticaret ortakları arasında en hızlı şekilde büyüyerek, Avrupa Birliği ve ABD ile olan ticareti geride bıraktı.

Rusya aynı zamanda komşusundan enerji ürünleri alan Çin'in en büyük ikinci ithalat kaynağı oldu.

Çin ile ticaret, 2014 yılında Kırım bölgesini Ukrayna'dan ele geçirmesi nedeniyle Batı yaptırımlarıyla karşı karşıya olan Rusya için bir cankurtaran görevi gördü.

Moskova'nın uluslararası izolasyonu, geçen ayın sonlarında başlayan Ukrayna işgalinin ardından derinleşti.

Ticaret bakanlığı verilerine göre, Çin on yıldan fazla bir süredir Rusya'nın en büyük ticaret ortağı oldu.

Pekin, Ukrayna'da düşmanlıkların patlak vermesine saatler kala Rus buğday ithalatını onayladı.

Ancak analistler, Çin'in Moskova'ya karşı düzenlenen küresel yaptırımlara karşı gelmekten kaçınmak için Rusya'ya olan ticaret desteğini önemli ölçüde artırmaktan kaçınacağına inanıyor.