Rusya Merkez Bankası başkanı, ekonomik bir düşüşün yaklaştığını söyledi

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina Cuma günü yaptığı açıklamada, ülke ekonomisinin önümüzdeki çeyreklerde düşeceğini ve Ukrayna'nın işgalinin ardından uygulanan yaptırımların zarar görmesiyle enflasyonun daha da yükseleceğini söyledi. Daha önce, bankanın yönetim kurulu faiz oranlarını %20'de tutuyordu.

20 Mart 2022 11:00 Gündem
Rusya Merkez Bankası başkanı, ekonomik bir düşüşün yaklaştığını söyledi

Banka, 28 Şubat'ta faiz oranlarındaki %9.5'ten çarpıcı bir şekilde ikiye katlanmasının ve para hareketini engelleyen sermaye kontrollerinin Rusya'da finansal istikrarın sürdürülmesine ve kontrolsüz fiyat artışlarının durdurulmasına yardımcı olduğunu söyledi. Ancak son enflasyon verileri, 11 Mart itibarıyla Rusya'da fiyatların bir önceki yıla göre %12,5 arttığını gösteriyor.

Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşı, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'dan katı ekonomik yaptırımlara yol açtı, çok sayıda Batılı şirket ve bankayı ülkeden çekilmeye teşvik etti ve Rusya'yı küresel finans sisteminin çoğundan izole etti.

Rusya merkez bankası Cuma günü yaptığı açıklamada, "Rus ekonomisi, geçici ancak kaçınılmaz bir artan enflasyon döneminin eşlik edeceği büyük ölçekli bir yapısal dönüşüm aşamasına giriyor" dedi.

Nabiullina daha sonra gayri safi yurtiçi hasılanın "önümüzdeki çeyreklerde azalacağını" söyledi. Art arda iki çeyrek ekonomik düşüşün genellikle bir durgunluk olduğu kabul edilir.

Yaptırımların etkisi Rusya'da keskin bir şekilde hissediliyor.

Nabiullina, "Bugün neredeyse tüm şirketler, üretim ve lojistik zincirlerinde ve yabancı karşı taraflarla olan yerleşimlerinde aksaklıklar yaşıyor." Dedi. Enflasyonun, arabalar, ev aletleri, elektronik cihazlar ve diğer mallara olan talebin artmasıyla yükseldiğini, çünkü insanların fiyatların yükseleceğinden ve arzın biteceğinden korktuklarını söyledi.

Ruble bu yıl ABD doları karşısında değerinin yaklaşık %30'unu kaybetti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cuma günü Nabiullina'yı merkez bankası başkanı olarak bir dönem daha öne sürdü. 2013'ten beri bu pozisyonu elinde tutuyor. Nabiullina Cuma günü ayrıca Moskova Borsası'ndaki hisse senedi ticaretinin kapalı kalacağını, ancak devlet tahvili ticaretinin Pazartesi günü yeniden başlayacağını söyledi. Hisse senetleri 25 Şubat'tan bu yana borsada işlem görmedi.