Rusya 'sahte' raporlara yönelik baskıyı yoğunlaştırıyor, Twitter ve Facebook'u engelliyor

Rusya Ukrayna'da ilerleme kaydetmeye devam ederken, işgal konusunda Kremlin çizgisine ayak uyduramayan medya kuruluşları ve bireylere yönelik baskılar yoğunlaştı.

05 Mart 2022 22:00 Gündem
Rusya 'sahte' raporlara yönelik baskıyı yoğunlaştırıyor, Twitter ve Facebook'u engelliyor

Facebook ve Twitter Cuma günü engellendi. Ve Moskova'nın 'sahte' olduğunu düşündüğü raporların kasıtlı olarak yayılmasını suç sayan yeni bir yasa çıktı.

Sadece bu değil, BBC, Alman yayıncı Deutsche Welle, ABD hükümeti tarafından finanse edilen Voice of America ve Radio Free Europe/Radio Liberty ve Letonya merkezli web sitesi Meduza'ya şimdiden engellemeler uygulandı.

Yabancı kuruluşlara yönelik eylem, yerli izleyicilerin Ukrayna'nın işgali hakkında hangi bilgilere tanık olduğu üzerinde daha sıkı kontroller kurmaya çalışıyor.

Devlet iletişim gözlemcisi Roskomnadzor, başsavcılığın kararı doğrultusunda Twitter ve Facebook'a erişimi kestiğini söyledi.

Tasarı, Kremlin kontrolündeki parlamentonun her iki kanadında da hızla onaylandı ve Putin tarafından imzalandı. Rus hükümetinin işgalle ilgili anlatısına aykırı bilgiler yayan kişilere 15 yıla kadar hapis cezası veriyor.

Yanıt olarak, birkaç satış noktası mevcut durumu değerlendirmek için Rusya içindeki çalışmalarını durduracaklarını söyledi. CNN, Rusya'da yayınını durduracağını söylerken, Bloomberg ve BBC ülkedeki gazetecilerinin çalışmalarını geçici olarak askıya alacaklarını söylediler.

Parlamentonun alt kanadının sözcüsü Vyacheslav Volodin, tedbirin "silahlı kuvvetlerimizi itibarsızlaştıran yalan söyleyen ve açıklamalar yapanları çok ağır cezalara çarptıracağını" söyledi.

Volodin, "Bunu askerlerimizi ve subaylarımızı korumak ve gerçeği korumak için yaptığımızı herkesin anlamasını ve toplumun anlamasını istiyorum." dedi.